W powietrzu dominuje niewywołujący reakcji alergicznych pyłek drzew iglastych. Zauważalny jest także spadek ilości pyłków dębu, choć na Suwalszczyźnie i na Pogórzu wciąż będzie wysoki. W pozostałych regionach utrzyma się na poziomie niskim do średniego.
Zauważalny jest gwałtowny wzrost stężenia pyłku drzew iglastych. Pyłek sosny i świerku, w postaci żółtego osadu na brzegach kałuż, będzie widoczny zwłaszcza po krótkotrwałych opadach deszczu. Ma on jednak niewielkie znaczenie w alergologii.
W powietrzu odnotowujemy również pyłek kasztanowca, orzecha i platana. W całym kraju pylenie rozpoczęły trawy, jedynie w wyższych partiach gór powietrze jest wolne od pyłku tych pospolitych roślin.
Na przeważającym obszarze Polski w pogodne dni przewidywane są niskie i średnie stężenia pyłku traw. Jednak osoby uczulone na alergeny pyłku traw powinny unikać bliskości nieskoszonych trawników, a na spacery wybierać gęste lasy i zacienione parki.
Bezpieczny jest też pobyt na morskiej plaży, szczególnie przy wietrze wiejącym od strony morza. Wybierając się na spacer, warto pamiętać o ochronnych okularach i odpowiednim zabezpieczeniu lekami. Alergeny pyłku traw są najczęstszą przyczyną alergicznych schorzeń dróg oddechowych w naszym klimacie.
Źródło: OBAS