Dietetycy jednogłośnie potwierdzają - kokos ma same zalety. Jego podstawową wartością odżywczą są rzadko spotykane grupy tłuszczowe, wspomagające przemianę materii. Zobacz inne korzyści płynące ze stosowania produktów z tego owocu.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Najbardziej niesamowite zastosowanie kokosa praktykowano podczas II wojny światowej, gdy do ratowania żołnierzy brakowało krwi do transfuzji. Lekarze przetaczali wtedy sterylną wodę z kokosów. Nadal w niektórych zakątkach świata stosuje się ją dożylnie jako rodzaj "kroplówki".
A jak my możemy korzystać z kokosa?
Olej przeciw otyłości brzusznej
Badania brazylijskich naukowców opublikowane w czasopiśmie "Lipids" zachwalają walory odchudzające tego owocu. Mamy dobrą wiadomość - pomaga on zwalczyć naszą największą zmorę - otyłość brzuszną. U kobiet stosujących olej z kokosa zauważono mniejszy obwód w talii oraz niższy wskaźnik BMI.
Olej kokosowy w temperaturze pokojowej jest w stanie stałym, jest biały i bardzo ładnie pachnie. Składa się z nasyconych kwasów tłuszczowych, które podwyższają poziom dobrego cholesterolu i obniżają ten zły. Miąższ z kokosa zawiera również dużo błonnika, który na długi czas zapewnia uczucie sytości.
Mąka kokosowa zawiera więcej białka niż inne mąki, a jest bezglutenowa. Polecana jest więc dla osób z celiakią. Aby upiec coś smacznego, należy dodać do niej dużo wody i jajek.
Antybakteryjna woda kokosowa
Absolutny hit, który nawadnia nasz organizm i dostarcza niezbędnych mikroelementów to woda kokosowa. Nie mylmy jej jednak ze sztucznymi napojami o smaku kokosowym. Wodę pozyskujemy z młodych, zielonych owoców palmy. Korzystnie wpływa ona na pracę serca i układu krwionośnego, kojąco wpływa na schorzenia układu nerwowego i trawiennego, zmniejsza stres, rozbija kamienie nerkowe. Woda kokosowa ma właściwości antybakteryjne i antywirusowe, przez co może stać się pomocna w zwalczaniu grypy czy opryszczki.
Woda kokosowa działa ponadto jak kosmetyk - opóźnia procesy starzenia oraz doskonale nawilża naszą skórę.
Mleko zamieniane w energię
Mleko kokosowe gości niemal w każdej potrawie kuchni tajskiej. Są dwa rodzaje mleka kokosowego - konserwowe, gęste, tłuste o aksamitnej konsystencji oraz normalne mleko, które zawiera mniej tłuszczu i jest płynne. Mleko kokosowe zawiera jednak mniej wapnia niż mleko krowie, więc trzeba uważać, aby zaspokoić odpowiednio zapotrzebowanie na wapń. Natomiast nie zamienia się ono niepożądaną tkankę tłuszczową, ale natychmiast zostaje spożytkowane na energię.
Zobacz, jak zrobić wegański krem pomidorowy na bazie mleka kokosowego:
Autor: agr/AP/map / Źródło: coachmag.co.uk