"Jestem autentycznie wstrząśnięty". Wirusolog o słowach prezydenta Dudy dotyczących obowiązkowych szczepień

[object Object]
"Jestem autentycznie wstrząśnięty"tvn24
wideo 2/22

Prace nad szczepionką na koronawirusa jeszcze trwają, jednak już teraz pojawia się pytanie, czy korzystanie z niej powinno być obowiązkowe. - Szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe - powiedział prezydent Andrzej Duda w Końskich. Jego słowa na antenie TVN24 komentował wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego doktor habilitowany Tomasz Dzieciątkowski.

Znalezienie skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 spędza sen z powiek wielu naukowcom i specjalistom. Antidotum byłoby w stanie skutecznie ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Podczas spotkania wyborczego w Końskich w województwie świętokrzyskim prezydent Andrzej Duda był pytany o szczegóły związane z epidemią koronawirusa w naszym kraju. Jego zdaniem o bezpieczeństwie będzie można mówić wtedy, gdy "stworzone zostanie jakieś remedium na koronawirusa, kiedy już ktoś jest chory, lub zabezpieczające przed zachorowaniem".

CZYTAJ WIĘCEJ: Duda: szczepienie na koronawirusa nie powinno być obowiązkowe. Przeciwko grypie się nie szczepię. Dr Grzesiowski komentuje

"Nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie"

Andrzej Duda wypowiedział się też w kwestii szczepień. - Jeżeli chodzi o szczepionkę, absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem państwu otwarcie: ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie - mówił w poniedziałkowy wieczór. - Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i później jako dorosły chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę się szczepić - powiedział. - Uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe - oświadczył. - Kto chce, jeżeli będzie szczepionka, niech się zaszczepi, ale kto nie chce, to jest jego osobista decyzja - dodał.

CZYTAJ TEŻ: Prezydent nie szczepi się na grypę. Jaka jest popularność tych szczepień wśród Polaków?

Około północy prezydent na swoim koncie na Twitterze zamieścił wpis, w którym stwierdził, że "ewentualne szczepienie przeciw koronawirusowi nie powinno być obowiązkowe, tak jak nie są obowiązkowe szczepienia przeciw grypie". Zaznaczył też, że w przypadku innych chorób, takich jak polio, gruźlica, szkarlatyna, obowiązek szczepień "to zupełnie co innego, inna rozmowa".

"Zwyczajnie niebezpieczne"

Do słów prezydenta Dudy wypowiedzianych podczas spotkania w miejscowości Końskie odniósł się w programie "Wstajesz i wiesz" wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dr hab. Tomasz Dzieciątkowski.

- Mam nadzieję, że była to desperacka próba walki o głosy wyborcze przeciwników szczepień. (...) Bowiem z punktu widzenia zarówno wirusologii, zdrowia publicznego, jak i epidemiologii, te słowa są tak nieodpowiedzialne, że po prostu nie chcę mi się ich komentować. To jest po prostu zwyczajnie niebezpieczne. Zwłaszcza ta deklaracja, która wyraźnie padła, że pan prezydent jest przeciwnikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. (...) Tutaj naprawdę trudno mi cokolwiek powiedzieć. Jestem autentycznie wstrząśnięty - komentował Dzieciątkowski.

"Jestem autentycznie wstrząśnięty"
"Jestem autentycznie wstrząśnięty"tvn24

"Odpowiedzialność za słowa"

Gość odniósł się także do tweeta prezydenta, z którego wynika, że istnieje szczepionka przeciwko szkarlatynie. Jak powiedział, w przeszłości istotnie funkcjonowała, jednak zaprzestano jej stosowania ze względu na rozszerzenie się leczenia antybiotykami. Dodał także, że wyjaśnienie zamieszczone w mediach społecznościowych nie świadczy o odpowiedzialności.

- Należy brać odpowiedzialność za swoje słowa wygłoszone na forum publicznym, gdzie pan prezydent powiedział, że jest przeciwnikiem jakikolwiek szczepień obowiązkowych - mówił Dzieciątkowski. Dodał także, że w dobie pandemii COVID-19, gdzie szczepionka jest jedynym sposobem na opanowanie zagrożenia, są to słowa wyjątkowo nieodpowiedzialne.

COVID-19 może być chorobą wieloukładową

Kwestia grypy

Dzieciątkowski zauważył, że szczepienie przeciwko grypie, którego nie zastosował prezydent, "nie jest cudem wakcynologii". Jej skuteczność opisuje się w granicach 60-70 procent, a ponadto trzeba ją nieustannie dostosowywać do coraz to nowszych mutacji wirusa. W Polsce wyszczepialność jest bardzo niska - na poziomie kilku procent. Szczepionka przeciwko grypie jest jednak ważnym czynnikiem prewencyjnych, szczególnie dla osób ze zwiększonej grupy ryzyka.

- To, że pan prezydent się nie zaszczepił (na grypę - red.), oznacza, że nigdy na nią nie chorował, bo każda osoba, która tę chorobę przechodziła, nie chce jej przechodzić kolejny raz - komentował specjalista.

Dzieciątkowski mówił także, że z perspektywy finansowej łatwiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Wskazał, że koszt szczepienia przeciwko grypie u osoby dorosłej sięga około 40 złotych, tymczasem całe leczenie, łącznie z kosztami poniesionymi w wyniku tygodniowego zwolnienia w pracy, może sięgać kilkuset złotych.

Zdaniem naukowców, dzięki szczepieniom na grypę łatwiej będzie odróżnić koronawirusa

Koronawirus mógł ukształtować tegoroczny sezon grypowy

Zapotrzebowanie na szczepienie

Zdaniem Dzieciątkowskiego szczepienie przeciwko koronawirusowi niekoniecznie powinno być obowiązkowe. Specjalista argumentował to faktem, że nie będziemy jedynym krajem, który będzie potrzebował szczepionek, a "Polska nie jest najważniejszym graczem na arenie walki z koronawirusem". Dlatego mogą pojawić się spore problemy z dystrybucją remedium. Rozwiązaniem mogłaby być sprawiedliwa dystrybucja szczepionek, jednak według Dzieciątkowskiego nie wiadomo, która organizacja międzynarodowa mogłaby podjąć się tego zadania.

- Jest też problem prawny. Kalendarz szczepień dotyczy głównie dzieci i młodzieży oraz z pewnymi wyjątkami grupy seniorów, najczęściej przeciwko pneumokokom i grypie. Koronawirus ma cięższy przebieg u dorosłych i seniorów, więc wprowadzenie obowiązkowych szczepień wymagałoby zmiany przepisów prawnych - stwierdził Dzieciątkowski.

Słowa rządzących a statystyki

Dzieciątkowski odniósł się również do wypowiedzi rządzących o mijającej epidemii oraz bezpieczeństwie wyborów. - Brak maseczek w sklepach jest powszechny, a w komisjach wyborczych ten reżim sanitarny jest utrzymywany - przekonywał w opublikowanej we wtorek rozmowie z "Rzeczpospolitą" minister zdrowia Łukasz Szumowski, mówiąc o wyborach prezydenckich w czasie trwającej pandemii COVID-19. Według niego, "do wyborów można pójść bezpieczniej niż do sklepu".

Czytaj więcej o słowach ministra Szumowskiego

- Najbardziej wiarygodne są słowa ministra Szumowskiego, bo stosując wszystkie środki bezpieczeństwa - nakaz noszenia maseczek i rękawiczek, stosowanie odległości, odkażanie, posiadanie własnego długopisu i tym podobne, faktycznie przebywanie w lokalu wyborczym niesie ze sobą podobne niebezpieczeństwo, co wizyta w sklepie - powiedział.

Jak dodał, zupełnie inaczej jest w przypadku słów premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że w przypadku wakacji krzywa zachorowań spadnie.

- Nie widać po statystykach, żeby koronawirus pojechał na wakacje czy zrobił sobie jakąkolwiek przerwę. (...) Nadal powinniśmy być czujni - powiedział.

Wirusolog zaznaczył też, że jego celem nie jest mieszanie się w politykę, a jedynie przytaczanie faktów naukowych. - A fakty są takie, jakie są - powiedział.

Odporność populacyjna na koronawirusa? Możemy jej nie wytworzyć

Stwierdził także, że prace nad opracowaniem skutecznej szczepionki i leku przeciwko COVID-19 trwają i są to najbardziej istotne punkty w walce z koronawirusem. Wspomniał też inne choroby, takie jak polio czy ospa prawdziwa, które na świecie i na terenie naszego kraju udało się opanować dzięki tym środkom. Wskazał, że ostatnie przypadki tych chorób odnotowano bardzo dawno temu.

- Ludzie powoli zapominają, czym mogą grozić choroby zakaźne. Dlatego apeluję, by się szczepić - mówił. I - jak dodał - wynikiem działań obecnych ruchów antyszczepionkowych, które tworzą głównie osoby zaszczepione, ale sprzeciwiające się szczepieniu swoich dzieci, są na przykład wybuchające ogniska odry na terenie Polski.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z DOKTOREM DZIECIĄTKOWSKIM:

Dr hab. Tomasz Dzieciątkowski o obowiązku szczepień na koronawirusa
Dr hab. Tomasz Dzieciątkowski o obowiązku szczepień na koronawirusatvn24

Autor: kw/aw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Vesna_Pixi/Pixabay.com

Pozostałe wiadomości

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią po marznących opadach deszczu. W części kraju obowiązują również alerty przed mrozem i roztopami.

Alerty IMGW w większości kraju

Alerty IMGW w większości kraju

Autor:
jdw,ps,anw
Źródło:
IMGW

Sześć osób nie żyje, a ponad 20 jest rannych po przejściu tornada przez centrum stanu Tennessee w USA. Jak poinformowały lokalne władze, wiele domów zostało zniszczonych, a dziesiątki tysięcy mieszkańców pozostaje bez prądu.

Tornada w Tennessee. Nie żyje sześć osób, ponad 20 jest rannych

Tornada w Tennessee. Nie żyje sześć osób, ponad 20 jest rannych

Autor:
bp//mrz
Źródło:
PAP, Reuters

Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR podnieśli do drugiego stopnia zagrożenie lawinowe w rejonie Babiej Góry. Ma to związek ze decydowanie silniejszym niż prognozowano wiatrem, który przeniósł spore ilości śniegu tworząc jego depozyty - wyjaśniono w sobotę.

Większe ryzyko lawin na Babiej Górze. Ostrzeżenie dla turystów

Większe ryzyko lawin na Babiej Górze. Ostrzeżenie dla turystów

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. W niedzielę 10.12 popada śnieg, śnieg z marznącym deszczem oraz sam deszcz. Na drogach będzie ślisko. Termometry wskażą od -3 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 10.12. Wędrówka strefy opadów i niekorzystny biomet

Pogoda na dziś - niedziela 10.12. Wędrówka strefy opadów i niekorzystny biomet

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. Jak zapowiada rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski, święta spędzimy raczej w jesiennej aurze. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton Pyziołek zwraca jednak uwagę na to, że amerykański model pogodowy zakłada trochę inny scenariusz.

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. "Możemy się znaleźć między młotem a kowadłem"

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. "Możemy się znaleźć między młotem a kowadłem"

Autor:
map
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą spore zachmurzenie, miejscami zrobi się też mglisto. Poza tym pojawią się opady śniegu, śniegu z deszczem i deszczu. Z każdym dniem będzie robić się coraz cieplej.

Pogoda na pięć dni: Atlantyckie niże przyniosą odwilż. Jak długo zostanie z nami jesienna aura?

Pogoda na pięć dni: Atlantyckie niże przyniosą odwilż. Jak długo zostanie z nami jesienna aura?

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nawiedziła australijski stan Nowa Południowa Walia. Temperatura przekroczyła tam 43 stopnie. Ponadto wybuchło tam 71 pożarów traw i buszu.

Ekstremalne upały, burze i ulewy. Pogoda w Australii jest jakby "na sterydach"

Ekstremalne upały, burze i ulewy. Pogoda w Australii jest jakby "na sterydach"

Aktualizacja:
Autor:
map
Źródło:
Reuters, ABC, Sydney Morning Herald

W parku rozrywki w Orlando przyszedł na świat biały aligator. Gad nie jest albinosem, cierpi na leucyzm. Pracownicy szukają teraz dla nowego podopiecznego odpowiedniego imienia.

W Orlando wykluł się niezwykły aligator leucystyczny

W Orlando wykluł się niezwykły aligator leucystyczny

Autor:
anw
Źródło:
Reuters, CNN

Choć należą do tej samej rodziny, w otoczeniu innych ptaków wrony i sójki przejawiają diametralnie różne zachowania względem jedzenia - oceniają autorzy pracy opublikowanej na łamach czasopisma naukowego "PLOS One".

Które z tych ptaków są bardziej wybredne - sójki czy wrony?

Które z tych ptaków są bardziej wybredne - sójki czy wrony?

Autor:
jdw
Źródło:
Science Daily, TVN24.pl

W nocy z poniedziałku na wtorek asteroida przeleci tuż przed Betelgezą, jedną z najjaśnieszych gwiazd naszego nieba, znajdującą się w gwiazdozbiorze Oriona. Kto będzie miał szansę na oglądanie tego niezwykłego wydarzenia?

Zaćmienie Betelgezy tuż-tuż. Kto będzie miał szansę je zobaczyć

Zaćmienie Betelgezy tuż-tuż. Kto będzie miał szansę je zobaczyć

Autor:
map
Źródło:
space.com

Dobór pompy ciepła to zadanie, które należy zlecić wykwalifikowanemu specjaliście. Zaproponuje on urządzenie dostosowane do zapotrzebowania na ciepło budynku oraz potrzeb jego mieszkańców. Istnieje jednak kilka ważnych aspektów, na które przyszli użytkownicy powinni zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie urządzenia. 

Pompa ciepła - na co zwrócić uwagę przy jej doborze?

Pompa ciepła - na co zwrócić uwagę przy jej doborze?

Autor:
red.
Źródło:
viessmann.pl

Uznawane w starożytnym Egipcie za wcielenie boga Thota pawiany, mimo otaczającego je kultu, za życia cierpiały z powodu nieodpowiednich warunków bytowych - wskazują wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego "PLOS One". W ramach pracy przeanalizowano zmumifikowane szczątki co najmniej 36 zwierząt.  

Były czczone, ale życia nie miały łatwego. Zbadano szkielety starożytnych pawianów

Były czczone, ale życia nie miały łatwego. Zbadano szkielety starożytnych pawianów

Autor:
jdw
Źródło:
Live Science, PLOS One

Ogromne ilości martwych ryb pokryły plażę w północnej Japonii. Władze poinformowały, że przyczyna masowej śmierci nie jest znana. Do mieszkańców zaapelowano o niejedzenie ich.

Morze wyrzuciło tysiące martwych ryb

Morze wyrzuciło tysiące martwych ryb

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, AP

Ukraińscy policjanci na zachodzie kraju dokonali nieoczekiwanego odkrycia po zatrzymaniu jednego z aut. Pod maską samochodu znajdował się mały kot, który przejechał w ten sposób ponad 200 kilometrów.

Przejechał pod maską samochodu ponad 200 kilometrów

Przejechał pod maską samochodu ponad 200 kilometrów

Autor:
ps
Źródło:
PAP, rbc.ua

Tragiczny los spotyka zwierzęta żyjące w Parku Narodowym Hwange w Zimbabwe. Dotkliwa susza spowodowała obniżenie wód gruntowych, z których czerpana jest woda do wodopojów. Ekolodzy informują, że padło kilkadziesiąt słoni.

Zwierzęta padają z pragnienia. "Doświadczyliśmy skutków zmian klimatu"

Zwierzęta padają z pragnienia. "Doświadczyliśmy skutków zmian klimatu"

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters

Podczas wykopalisk na terenie ruin starożytnych Pompejów archeolodzy znaleźli pozostałości piekarni. Niewolnicy razem z osłami byli w niej zamykani i zmuszani do mielenia ziarna do produkcji chleba - poinformowała w piątek dyrekcja parku archeologicznego.

Piekarnia, która była więzieniem. "Wstrząsający aspekt niewolnictwa"

Piekarnia, która była więzieniem. "Wstrząsający aspekt niewolnictwa"

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters

Ulewne deszcze nawiedziły Mahe, największą wyspę Seszeli. Opady doprowadziły do powodzi i osuwiska, w wyniku którego zniszczone zostały domy i budynki przemysłowe. Prezydent Wavel Ramkalawan ogłosił stan wyjątkowy. Zginęły trzy osoby.  

Głaz zwalił się na dom, zginęły dwie osoby. Potężne załamanie pogody na Seszelach

Głaz zwalił się na dom, zginęły dwie osoby. Potężne załamanie pogody na Seszelach

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Małże z gatunku przyszynka szlachetna, których liczebność w rejonie wybrzeży Chorwacji gwałtownie spadała od 2016 roku, zaskoczyły biologów morskich wzrostem swojej liczebności.

Nawet 120-centymetrowe małże znów widywane w Chorwacji

Nawet 120-centymetrowe małże znów widywane w Chorwacji

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Decydując się na montaż urządzeń zwiększających efektywność energetyczną budynku, takich jak pompy ciepła, moduły fotowoltaiczne czy nowoczesne kotły gazowe, warto skorzystać z programów dofinansowania do ich zakupu i montażu. Wśród nich znajdziemy programy oferujące dotacje zarówno skierowane do właścicieli nowych budynków, jak i tych poddawanych termomodernizacji. 

Dotacje do źródeł energii dla domów jednorodzinnych

Dotacje do źródeł energii dla domów jednorodzinnych

Autor:
red.
Źródło:
viessman.pl

Ostatni raz średni poziom dwutlenku węgla w atmosferze był równy jego obecnym wartościom 14-16 milionów lat temu - oceniają autorzy pracy opublikowanej w piątek w czasopiśmie naukowym "Science". Badacze przestrzegają przed dalszym zwiększaniem emisji gazów cieplarnianych. 

Naukowcy: dwutlenku węgla w atmosferze jest tyle, co nawet 16 milionów lat temu

Naukowcy: dwutlenku węgla w atmosferze jest tyle, co nawet 16 milionów lat temu

Autor:
jdw
Źródło:
Live Science, Science

Sygnał ostrzegający przed trzęsieniem ziemi zawył w Meksyku w czwartek po południu. Wstrząsy osiągnęły magnitudę 5,8. Były odczuwalne w stolicy kraju. Zaalarmowani mieszkańcy zebrali się na ulicach w centrum miasta. 

"Alarm wył długo". Silne trzęsienie ziemi w Meksyku

"Alarm wył długo". Silne trzęsienie ziemi w Meksyku

Autor:
ps,
jdw
Źródło:
Reuters, AP, CNN

Ulewy doprowadziły w czwartek do chaosu na drogach w Portugalii. Doszło do podtopień i wypadków. W jednym z nich, w miejscowości nieopodal Lizbony zginęły dwie osoby.

Auto wpadło w poślizg, spadło do oceanu. Nie żyją dwie osoby

Auto wpadło w poślizg, spadło do oceanu. Nie żyją dwie osoby

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Kontakt 24, meteoalarm.org

W najbliższą sobotę 9 grudnia słynna kometa Halleya znajdzie się w aphelium - punkcie najbardziej oddalonym od Słońca. Odległość między nimi wyniesie wówczas 35,14 AU (niemal 5,3 miliarda kilometrów).

Dalej od Słońca już nie będzie. Kometa Halleya zbliża się do aphelium

Dalej od Słońca już nie będzie. Kometa Halleya zbliża się do aphelium

Autor:
jdw
Źródło:
NASA, Universe Today

Jedno z miast w Pakistanie, Lahaur, spowiła warstwa gęstego smogu. Metropolia zajmowała w czwartek przed południem drugie miejsce w rankingu miast o najgorszej jakości powietrza. Lokalne przychodnie pediatryczne notują wzrost liczby pacjentów.

Oglądają świat zza szarej zasłony, coraz częściej chorują

Oglądają świat zza szarej zasłony, coraz częściej chorują

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Gdy 10-miesięczna suczka Luna zniknęła z oczu właścicieli, nikt nie spodziewał się, że należy szukać jej nie na ziemi, ale nad jej powierzchnią. Dokładnie na wysokości ośmiu metrów, na jednym z drzew, owczarka niemieckiego wypatrzył przyjaciel rodziny.

Owczarek niemiecki utknął na drzewie

Owczarek niemiecki utknął na drzewie

Autor:
jdw
Źródło:
CNN, TVN24

Mieszkańcy greckiej wioski Metamorfosi zagłosowali za jej przeniesieniem. Miejscowość trzy raz została zniszczona przez powódź, a ostatni raz do takiego kataklizmu doszło we wrześniu. - Można mieć nadzieję, że będziemy mieć bezpieczne domy - powiedział wójt Petros Kontogiannis.

Powodzie trzy razy zniszczyły wieś. Głosowanie w sprawie przenosin

Powodzie trzy razy zniszczyły wieś. Głosowanie w sprawie przenosin

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters