Mimo ładnej pogody odczuwasz zmęczenie i bóle głowy? Nie masz na nic siły i ochoty? To najprawdopodobniej objawy przesilenia wiosennego. Dowiedz się, czym jest i jak z nim walczyć.
Wraz z początkiem wiosny zaczyna się "przesilenie wiosenne". Nie jest to jednostka chorobowa, a jedynie różne objawy, które skutecznie utrudniają cieszenie się nową porą roku. Zazwyczaj objawia się sennością, zmęczeniem, czy bólami głowy. Możemy także czuć się zirytowani i mieć problemy z koncentracją.
Winne temu są duże zmiany w pogodzie i rytmie dobowym. Wpływa na nas przede wszystkim zmiana czasu. Szacuje się, że na przystosowanie się do nowej sytuacji pogodowej potrzebujemy około dwóch-trzech tygodni.
Sen, dieta i ruch
Warto jednak spróbować powalczyć ze złym samopoczuciem. Istotną sprawą w walce z przesileniem wiosennym jest odpowiednia ilość snu. Powinniśmy spać przynajmniej osiem godzin dziennie, najlepiej od godziny 22.
Bardzo ważna jest odpowiednia, lekkostrawna dieta. Powinna zawierać warzywa, owoce, chude mięso i nabiał.
Mimo zmęczenia nie powinniśmy rezygnować z ruchu. Warto ćwiczyć więcej niż zwykle. Dlaczego? Bo wtedy uwalniają się hormony szczęścia - endorfiny. Przyda się także aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, np. jazda na rowerze czy spacery.
Nie zapominajmy o piciu wody, która nawodni organizm i pomoże usunąć toksyny.
Przełom pór roku jest uciążliwy dla naszego organizmu. Brak energii, osłabienie i apatia to objawy wiosennego przesilenia, które pojawia się nawet gdy zima jest w natarciu, a wiosny wciąż nie widać. Zdradzamy jak bezboleśnie przejść przez ten trudny czas:
Autor: AP/aw / Źródło: x-news, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock