Gwałtowne powodzie po burzach na Dolnym Śląsku

Zniszczenia po ulewach na Dolnym Śląsku (TVN24)
Zniszczenia po ulewach na Dolnym Śląsku (TVN24)
Zniszczenia po ulewach na Dolnym Śląsku (TVN24)

W ciągu kilku godzin w dolinie rzeki Kaczawy (lewy dopływ Odry) na Dolnym Śląsku spadło tyle wody, co zwykle w ciągu dwóch tygodni. Gwałtownie wzbierające rzeki zalały kilka miejscowości. W około 10 tys. gospodarstwach nie ma prądu, w niektórych miejscach brakuje wody pitnej. Mieszkańcy i samorządowcy liczą straty - już teraz wiadomo, że będą one wielomilionowe.

W czwartek wieczorem na Dolnym Śląsku doszło do niszczącego gradobicia, oberwania chmury, podtopień i wylania rzeki.

- Spadło tam do 60 l/mkw. wody w ciągu sześciu godzin. To tyle ile normalnie na przestrzeni dwóch tygodni - mówi Wojciech Raczyński, synoptyk TVN Meteo.

- Musieliśmy interweniować tej nocy ponad 500 razy. Głównie byliśmy wzywani do pompowania wody - mówirzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu Krzysztof Gielsa. Łącznie w wieczornych i nocnych akcjach udział wzięło 1200 strażaków.

Ucierpiały powiaty: zgorzelecki, jaworski, lubański, lwówecki, jeleniogórski i złotoryjski.

Przekroczonych jest pięć stanów alarmowych: w Świerzawie rzeka Kaczawa płynie 60 cm ponad stanem, oprócz tego przekroczenia notowane są w Nowogrodźcu, Zagrodnie, Turowie i Jeleniej Górze. Poziom wód opada.

Ze względu na uszkodzenia nieprzejezdna jest droga krajowa nr 3 w powiecie złotoryjskim, po której często poruszają się kierowcy między Jelenią Górą a Wrocławiem. Policja wprowadziła objazdy. - Samochody kierowane są na objazdy przez Legnicę, Złotoryję, Wałbrzych lub Kamienną Górę - wyjaśnia nadkomisarz Bogumił Kotowski z jeleniogórskiej policji.

Wojciech Raczyński o opadach na Dolnym Śląsku (TVN24)
Wojciech Raczyński o opadach na Dolnym Śląsku (TVN24)

10 minutowe gradobicie

Nad miejscowościami Świdniki i Ciechanowicach w powiecie Kamienna Góra przeszło gradobicie, niszcząc dachy i samochody. Około godziny 18 z nieba zaczęły tam spadać lodowe kulki średnicy kilku centymetrów.

Według mieszkańcu trwało to około 10 minut. Lód uszkodził dachy na wielu domach, a deszcz zalał wnętrza. Wezwani na miejsce strażacy pomagali mieszkańcom w zabezpieczaniu budynków. Akcję utrudniał powracający co kilka minut ulewny deszcz, powiększając straty.

Gradobicie w Kamiennej Górze (TVN24)
Gradobicie w Kamiennej Górze (TVN24)

Kaczawa wylała po ulewach

Kolejne problemy spowodowały ulewy. W rejonie Wojcieszowa i Świerzawy wylała rzeka Kaczawa (lewy dopływ Odry), podtapiając piwnice, mieszkania na parterze oraz drogi nr 328 i 364. Cześć Świerzawy nie ma prądu.

- Ci, którzy mieszkają blisko Kaczawy mają zalane mieszkania. Poziom wody był większy od największego poziomu, który zdarzył się po wojnie i wyniósł około pół metra - mówi starosta złotoryjski, Józef Sudoł.

Rano sytuacja w dolinie Kaczawy uspokajała się. Poziom wody spadał. Mieszkańcy zaczynają sprzątać. Pomogą im strażacy i 16 kadetów z Poznania.

Władze miasta przystąpiły do szacowania szkód. Służby porządkowe pracują od wczesnego świtu. Usuwają namuły, nanosy, udrażniają drogi. W następnej kolejności zajmą się odbudową zniszczeń drogowych i infrastruktury. - Trzeba pomóc ludziom, którzy ucierpieli najbardziej. Mieszkańcy okolic Kaczawy są w sytuacji najtragiczniejszej - zalało im mieszkania - mówi Sudoł. Woda wdarła się do kilkadziesięciu domostw wzdłuż doliny rzeki Kaczawy. - Straty w tych domach są trudne do opisania. Właściwie wszystko trzeba tam wyrzucić - wylicza starosta.

Obecnie rzeka opadła i płynie w korycie. Droga wojewódzka jest przejezdna. Drogi powiatowe od rana są udrażniane i na chwilę obecną są przejezdne.

Starosta złotoryjski o zniszczeniach w dolinie Kaczawy (TVN24)
Starosta złotoryjski o zniszczeniach w dolinie Kaczawy (TVN24)
Kaczawa wylała z koryta w okolicy Wojcieszowa (alexyanzy)
Kaczawa wylała z koryta w okolicy Wojcieszowa (alexyanzy)
Rzeka Kaczawa po ulewie (alexyanzy)
Rzeka Kaczawa po ulewie (alexyanzy)
Alarm pogodowy w Złotoryi (TVN24)
Alarm pogodowy w Złotoryi (TVN24)

50 interwencji koło Gryfowa Śląskiego

Bardzo intensywne opady wystąpiły także w okolicach Gryfowa Śląskiego (w połowie drogi między Jelenią Górą a Zgorzelcem). Po oberwaniu chmury nad strażacy interweniowali ok. 50 razy. Z miejskiego przedszkola ewakuowano dzieci.

Od godz. 13 do wieczora spadło tam 92 l/mkw. W samym Gryfowie doszło do podtopień i zalań m.in. w zakładzie wodociągów i kanalizacji, a także prywatnych posesji. Utworzyły się wyrwy w drogach.

Najgorsza sytuacja jest w miejscowości Ubocze, straty są milionowe. Nie ma wody, dowożona jest woda pitna. Zerwane zostały co najmniej dwa mosty, droga powiatowa jest nieprzejezdna. Wczoraj przez kilka godzin nie było tam prądu.

Prawie całe miasteczko pod wodą

Bardzo trudna sytuacja panuje w Olszynie w powiecie lubańskim, gdzie burza przeszła dwukrotnie. Wiele domów zostało zalanych, nawet do wysokości pierwszego piętra. Mieszkańcy przeważającej części miasta pozbawieni zostali prądu, bo woda zalała sieci energetyczne. Są też problemy z wodą pitną, którą starają się zabezpieczyć strażacy. Nie ma informacji o ofiarach, strażacy ewakuowali 5 osób, osoby te wymagały pomocy.

Na płynącej tamtędy rzece Olszówce powalone konary spowodowały zatory. Uszkodzonych zostało wiele budynków: ściany domów popękały.

W złym stanie są także drogi. Z powodu opadów trzeba było zamknąć drogę krajową nr 30 ze Zgorzelca do Jeleniej Góry w Olszynie.

Centrum zarządzania kryzysowego szacuje straty na 20-50 mln zł.

Wojcieszów zalany po czwartkowej burzy (TVN24)
Wojcieszów zalany po czwartkowej burzy (TVN24)
Zalana Olszyna (TVN24)
Zalana Olszyna (TVN24)

Zielona Góra: zalana część szpitala

Burza z silnymi opadami deszczu przeszła też nad sąsiednim województwem lubuskim. Zielona Góra tonęła w strugach deszczu. Opady były tak obfite, że niektóre rejony Zielonej Góry były nieprzejezdne, np. Konstytucji 3 maja, Drzonków, Batorego. Studzienki nie przyjmowały wody, tworzyły się gejzery.

Straż pożarna interweniowała kilkadziesiąt razy. Został zalany szpitalny oddział ratunkowy.

Czwartkowa ulewa w Zielonej Górze (TVN24)
Czwartkowa ulewa w Zielonej Górze (TVN24)

Autor: mm/rs / Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl, tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 23.12. W nocy w większości kraju przydadzą się parasole - przelotnie popada deszcz, miejscami deszcz ze śniegiem i śnieg. W dzień opadów będzie już mniej, a niebo będzie się rozpogadzać. Termometry pokażą od 1 do 5 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek 23.12. Noc będzie deszczowa, lokalnie śnieżna

Pogoda na jutro - poniedziałek 23.12. Noc będzie deszczowa, lokalnie śnieżna

Źródło:
tvnmeteo.pl

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org