Umiejętność rzutu pomogła ludziom wspiąć się na szczyt łańcucha pokarmowego - pisze "Daily Mail". Rozwój ramion i barków pomógł naszym przodkom polować bardziej efektywnie.
Naukowcy opublikowali swoje ustalenia w magazynie "Nature". Według nich, rozwój ramion i barków 2 mln lat temu pozwolił ludziom polować za pomocą włóczni.
Dzięki temu nasi przodkowie mogli pozyskiwać bogate w kalorie mięso, które pozwoliło wykształcić większe umieśnienie i mózg, przyspieszając rozwój inteligencji. To z kolei wywindowało człowieka na szczyt łańcucha pokarmowego.
Badania sportowców
Naukowcy użyli kamery 3D, żeby zanalizować ruch w czasie rzutu u graczy baseballowych. Spostrzegli, że ludzkie ramię zachowuje się jak proca, magazynując i uwalniając ogromne pokłady energii.
- Kiedy energia jest uwalniana, przyspiesza ruch ramienia wprzód, generując najszybszy ruch, jaki jest w stanie wykonać ludzkie ciało - prof. Daniel Lieberman z Uniwersytetu Harvarda.
Rzut mógł rozwinąć mózg
- Zdolność rzucania była jedną z pomocnych zmian, które pomogły nam stać się mięsożercami, co z kolei przyczyniło się do zmian, które wydarzyły się później w naszej ewolucji. - powiedział naukowiec.
- Gdybyśmy nie byli dobrzy w rzucaniu, bieganiu i kilku innych czynnościach, nie bylibyśmy zdolni rozwinąć mózgu i innych czynności poznawczych jak język, który się z nim wiąże - podsumował Lieberman. - Gdybyśmy nie mieli umiejętności rzutu, nie bylibyśmy tym, kim dzisiaj jesteśmy.
Autor: pk/tr / Źródło: Daily Mail
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock