Trwa okres pylenia. Jedno drzewo potrafi wyprodukować ogromną ilość alergenu, co pokazuje film nagrany w jednym z miast New Jersey.
W mieście Millville położonym w stanie New Jersey na początku tygodnia nagrano film, na którym widać, jak dużo pyłku znajduje się na jednym drzewie.
Nagranie, od którego aż chce się kichnąć, pokazuje, jak koparka delikatnie uderzyła w drzewo, które prawdopodobnie jest sosną. Dokładnie w chwili, gdy pojazd zetknął się z drzewem, uniosła się nad nim gęsta, żółta mgła przypominająca chmurę gazu. Były to pyłki, które niejednemu mogą zakręcić w nosie.
Kilogramy pyłku
- Ta scena jest niezwykła - powiedziała Sheila McCormick, profesor biologii roślin i mikrobiologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. - Ogólnie rzecz biorąc, większość roślin produkuje dużo więcej pyłku niż jest to potrzebne. Na przykład pojedyncza roślina kukurydzy wytwarza od dwóch do pięciu milionów ziaren pyłku, a kłos ma tylko kilkaset nasion - informuje McCormick.
Niektóre gatunki sosny mogą produkować nawet do 2,2 kilograma pyłku zaledwie w ciągu kilku tygodni, jak zaznaczył Robert Bardon z departamentu leśnictwa i zasobów środowiska na Uniwersytecie Karoliny Północnej.
Po co drzewa produkują aż tak dużo pyłku? Żeby zabezpieczyć swój gatunek.
- Z ewolucyjnego punktu widzenia duże ilości pyłku rozproszonego przez wiatr zapewnią, że gatunek będzie rozprzestrzeniał się na dużych obszarach - wyjaśnił Bardon.
Sezon na alergie
Sezon pylenia roślin to zmora dla wszystkich, którzy mają uczulenie na pyłki. Czerwone spojówki i zatkany nos to tylko część objawów z którymi zmagają się alergicy. Przyczyną alergii są potencjalnie niegroźne składniki znajdujące się w pyłkach. Organizm uczulonej osoby po kontakcie z nimi angażuje układ odpornościowy, aby z nimi walczyć. W konsekwencji czujemy się podobnie jak przy przeziębieniu.
O tym jakie rośliny, na jakim obszarze i w jakim natężeniu uwalniają swoje pyłki w Polsce informuje serwis alergiczny TVN Meteo.
Autor: dd, amm / Źródło: CNN, livescience.com