Mimo że minęły już 54 lata odkąd ludzie zaczęli podróżować w przestrzeni kosmicznej, wciąż do końca nie wiemy, jak warunki panujące w kosmosie wpływają na ludzkie ciało. Dlatego NASA wciąż podejmuje badania na ten temat.
Przeprowadzony na myszach eksperyment dowiódł, ze kosmiczne środowisko ma wpływ na funkcjonowanie mózgu. W laboratorium NASA poddano myszy działaniu w pełni zjonizowanego tlenu i tytanu, które często można spotkać promieniach kosmicznych. Każda z myszy została uderzona pojedynczą wiązką cząstek - takich, jakie przeszywają statek kosmiczny podczas podróży.
Uszkodzenie mózgu
Sześć tygodni po eksperymencie badacze na Uniwersytecie Kalifornijskim dostrzegli wyraźne zmiany, jakie zaszły w mysich mózgach - zwłaszcza stan zapalny zakłócający komunikację między neuronami. Okazało się, że cząstki działały jak małe pociski niszczące struktury neuronowe zwane dendrytami. Utrata tych rozgałęzionych synaps, które przekazują sygnały elektrochemiczne między neuronami, często wiąże się z zaburzeniami funkcji poznawczych oraz chorobą Alzheimera.
Naukowcy postanowili przeprowadzić eksperyment behawioralny, żeby sprawdzić zdolność do uczenia się i pamięć napromieniowanych myszy. Zwierzęta cechowała zmniejszona ciekawość i dezorientacja. A to przypomina objawy towarzyszące chorym na raka mózgu przechodzących przez radioterapię.
Nie zawrócą astronautów
Negatywne wyniki nie oznaczają, że powinniśmy zawrócić wszystkich astronautów na Ziemię. Osoby przebywające na stacji nie są aż tak narażone na działanie kosmicznego promieniowania, ponieważ magnetosfera Ziemi działa jak tarcza ochronna, odbijająca naładowane cząstki. Poza tym potrzeba kilku miesięcy ekspozycji na szkodliwe wiązki, żeby odczuć ich wpływ na mózg.
Więc co z misją na Marsa?
Największe wątpliwości dotyczą najważniejszej w tej chwili misji NASA - długiej podróży na Czerwoną Planetę.
- To nie jest pozytywna wiadomość dla astronautów wydelegowanych w dwu- lub trzyletnią podróż w obie strony na Marsa - powiedział Charles Limoli, profesor radioterapii onkologicznej. - Ubytek wydajności, deficyt pamięci, utrata świadomości i skupienia podczas lotu może mieć krytyczny wpływ na całe ich życie - dodał.
Film przedstawia codzienne życie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS:
Autor: ab/map / Źródło: popsci.com
Źródło zdjęcia głównego: NASA