Przed godziną 15 zaobserwować można było nad Polską pierwsze wyładowania. Burze przeszły od zachodu aż po centrum kraju. Po godzinie 19 wyładowania zostały zaobserwowane nad zachodnim Mazowszem, Kujawami, wschodnim Pomorzem, Ziemią Łódzką, Wielkopolską i Dolnym Śląskiem. Front burzowy utrzymał się przez prawie cały czwartkowy wieczór, około 21.30 przestało grzmieć.
W godzinach popołudniowych nad zachodnią Polska zaczął przemieszczać się słabo aktywny front - jak informowała synoptyk TVN Meteo Arleta Unton- Pyziołek. Sytuacja zmieniała się powoli, a wyładowania przenosiły się w kierunku wschodnim. W okolicach godziny 16 pioruny widać było nad Pomorzem, Wielkopolską i Ziemia Lubuską. O 19 synoptycy TVN Meteo poinformowali o drugim froncie przechodzącym nad krajem, rozciągającym się nad Mazowszem, Kielecczyzną i Górnym Śląskiem.
Front burzowy wieczorem utrzymywał się nad Kujawami i Warmią, w rejonie Golubia-Dobrzyna, Kisielic. Wyładowania obserwowane były również na zachodnim Mazowszu, w rejonie miejscowości Bieżuń i zmierzały w stronę Mławy. Podczas burz prędkość wiatru wynosiła od 60 do 70 km/h, wystąpiły przelotne opady deszczu od 5 do 10 l/mkw. Wyładowania nie były silne.
Blids.de: mapa prezentuje wyładowania atmosferyczne na terytorium Polski w czasie dwóch godzin. Każdy kolor odpowiada 15 minutom. Od najnowszych: czerwone - pomarańczowe - fioletowe - różowe.
Autor: TVN Meteo / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: blitzortung.org