Tradycyjny burger z mnóstwem tłustego sosu niekoniecznie jest tym, co powinna jeść osoba pragnąca zachować - lub odzyskać - szczupłą sylwetkę. Beata Śniechowska, zwyciężczyni drugiej edycji programu "Masterchef", w magazynie "Teraz kuchnia" proponuje zdrowszą wersję.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Lżejszą wersję tradycyjnego burgera można bez problemu przyrządzić we własnej kuchni.
Składniki potrzebne do przygotowania burgerów light:
- solidna porcja dobrego gatunkowo mięsa wołowego, - ugotowana na sypko kasza jaglana, - warzywa - marchew, seler naciowy, posiekana natka pietruszki, - bakłażan, - sparzony i pozbawiony skórki pomidor.
Jak to zrobić?
Bakłażan - pokrojony na plastry o grubości 0,5 cm - zastąpi bułkę pszenną. Wystarczy go usmażyć na suchej ryflowanej patelni. Dzięki temu warzywo zwiotczeje i da się nim owinąć burgery.
Do przygotowania kotletów niezbędna będzie tarka do warzyw, na której należy zetrzeć pół marchewki i jedną łodygę selera. Warzywa, tak jak i kaszę, dodajemy do mięsa i przyprawiamy zgodnie z upodobaniami. By wymieszać i połączyć składniki nie trzeba dodawać oleju - mięso jest plastycznym spoiwem i bez trudu da się formować w kotlety.
Piekarnik zamiast patelni
W tradycyjnej wersji mięso się smaży - w wersji proponowanej w programie "Teraz kuchnia" kotlety po uformowaniu należy wyłożyć do żaroodpornego naczynia i upiec w piekarniku.
Nierzadko na talerzu w burgerowniach do burgera dodawane są frytki, smażone na głębokim oleju. W wersji "fit" zastępujemy je pokrojonymi w słupki warzywami, upieczonymi razem z kotletami w piekarniku.
Tłuste sosy również zastępujemy ich lżejszymi odpowiednikami. Do ich przygotowania potrzebne będą jogurt, pomidory, świeże zioła, cytryna i czosnek.
Zobacz, jak przygotować pomidorowy sos typu salsa:
I jogurtowy odpowiednik tłustego majonezu:
Autor: stella/kka / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo Acitve