Bylica, zarodniki grzybów mikroskopowych Alternaria i Cladosporium - to właśnie tych alergenów od poniedziałku do czwartku będzie pełne powietrze. Pyłki babki i szczawiu, dla odmiany, ustąpią zupełnie.
Bylica (bardzo silne właściwości uczulające, stopniowy spadek stężenia)
Stężenie pyłku bylicy będzie w najbliższych dniach średnie na zachodzie kraju, a wysokie - tylko lokalnie na północnym wschodzie kraju.
Komosa (słabe właściwości uczulające, stopniowy spadek stężenia)
W najbliższych dniach stężenie pyłku komosy będzie na przeważającym obszarze Polski niskie i bardzo niskie. Stężenie pyłku komosy zwykle nie osiąga wysokich stężeń - nawet w szczycie sezonu pylenia.
Trawy (bardzo silne właściwości uczulające, dodatkowy okres pylenia)
Stężenie pyłku traw będzie na przeważającym obszarze kraju bardzo niskie.
Ambrozja (bardzo silne właściwości uczulające, szczyt sezonu pylenia)
Stężenie pyłku ambrozji na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Śląsku i na Lubelszczyźnie będzie niskie. Na pozostałym obszarze kraju powietrze będzie wolne od pyłku ambrozji, choć miejscami mogą się one pojawiać.
Ambrozja występuję w Polsce jedynie w postaci pojedynczych ognisk, głównie poza aglomeracjami miejskimi.
Zarodniki Cladosporium (słaby alergen, szczyt sezonu zarodnikowania)
Na terenie całego kraju (z wyłączeniem terenów górskich) przewidywane jest bardzo wysokie stężenie zarodników z rodzaju Cladosporium.
Zarodniki Alternaria (silny alergen, szczyt sezonu zarodnikowania)
Stężenie zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria na przeważającym obszarze kraju będzie - w pogodne dni - bardzo wysokie. W wysokich górach natomiast prognozowane jest ich średnie stężenie
Nastąpił koniec sezonu pylenia babki i szczawiu.
Autor: map/rs / Źródło: TVN Meteo