Alergia: jak z nią żyć i walczyć?

Alergia. Jak z nią żyć?
Alergia. Jak z nią żyć?
TVN Meteo Active
Alergia. Jak z nią żyć?TVN Meteo Active

Wy pytacie, a TVN Meteo Active zaprasza do studia eksperta, by odpowiedział. Alergolog Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego opowiadał, jak żyć i radzić sobie z alergiami.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Na naszą skrzynkę przesłaliście mnóstwo pytań o alergię. Czym ona jest? Jak z nią żyć, jak walczyć? Na te pytania starał się odpowiedzieć gość najnowszego "Studia Active" alergolog Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego.

Alergia. Co to jest?

Alergia to patologiczna, jakościowo zmieniona odpowiedź tkanek na oddziaływanie różnych obcych substancji, zwanych alergenami. Polega na reakcji immunologicznej związanej z powstaniem swoistych przeciwciał, które po związaniu z antygenem doprowadzają do uwolnienia różnych substancji czyli mediatorów stanu zapalnego.

Alergia może objawiać się łagodnie, jak w przypadku kataru czy łzawienia, aż po zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny i śmierć.

Pytanie nr. 1: kiedy test?

Moje dziecko ma 2 lata. Jak dotknie psa albo kota ma zaczerwienienie. Czy można już wykonywać testy? - pytał internauta kerry7.

- Dwulatek to już duża osoba pod względem alergologicznym - podkreślił Dąbrowiecki. - Jego układ immunologiczny już dojrzewa do tego, aby móc reagować alergologicznie. Bo my nie rodzimy się z pełnymi objawami alergii, tylko pojawiając się na świecie z miesiąca na miesiąc nabywamy możliwość zareagowania alergologicznie, czyli niewspółmiernie, do tego, jakie zagrożenie niesie ze sobą pies, kot czy jakiekolwiek inne struktury białkowe, które dotykają naszej skóry, jakie połykamy czy wdychamy - wyjaśniał.

Testy można wykonywać nawet u małych dzieci - wystarczy niewielka porcja krwi, aby laboratorium, przeprowadzające tego typu badania, mogło określić, jakie czynniki będą u badanego wywoływały reakcję alergiczną.

Pytanie nr. 2: jaka dieta karmiącej matki?

Czy jedzenie masła orzechowego przez karmiącą matkę zabezpieczy dziecko przed alergiami pokarmowymi? - pytała internautka izabud_k.

- Myślę, że nie, dlatego że my rodzimy się z atopią, czyli tą dziedzicznie przekazaną predyspozycją - stwierdził wprost alergolog. - Niemniej jednak to, co je karmiąca mama, może wywołać objawy u niemowlęcia, którego organizm wytworzy określone przeciwciała - dodał.

Pytanie nr. 3: leki pomogą?

Czasami biorę leki na alergię. Dziwnie się po nich czuję - mam "pikawę" i przeciąg w zatokach (jak po kilku kawach). Czy mogę wtedy ćwiczyć? - pytał internauta o nicku donatak.

- Raczej nie ćwiczyłbym wtedy, tylko sugerował zmienić lek i wyciszył objawy - zaznaczył alergolog.

Dąbrowiecki zwrócił uwagę, że leki starej generacji mogą mieć podobne do opisanych działanie, a - będąc antyalergicznymi - wywołać alergię. - Może też działać na mięśnie sercowe - przestrzegł. Mogą w ten sposób zareagować na nie zarówno osoby dorosłe, jak i małe dzieci.

Pytanie nr. 4: leki i karmienie?

Czy w karmiąc dziecko piersią można przyjmować leki przeciwhistaminowe?

- Tu zdania są podzielone - przyznał lekarz, zwracając uwagę, że podaje się leki dzieciom nawet 3-, 6-miesięcznym. - Zawsze można zmienić leczenie na takie, które będzie bezpieczne - zaznaczył.

Na przykład mająca problem z nieżytem nosa, karmiąca matka może dostać od lekarza środek sterydowy aplikowany bezpośrednio do nosa zamiast tabletek przeciwhistaminowych, których składowe przedostają się do mleka spożywanego przez niemowlę.

Pytanie nr. 5: odczulanie?

Czy odczulanie biorezonansem jest skuteczne?

Piotr Dąbrowiecki nie ma wątpliwości. - To największa głupota, jaką wymyślono - stwierdził. - To jest efekt placebo - stwierdził alergolog.

Autor: stella/kka / Źródło: TVN Meteo Active

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed burzami i silnymi opadami deszczu. Będą takie miejsca, gdzie może spaść nawet do 50 litrów wody na metr kwadratowy. Wydano alarmy pierwszego stopnia.

Burze, ulewny deszcz, grad. Alarmy w części kraju

Burze, ulewny deszcz, grad. Alarmy w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

W środkowej Grecji na obszarze Koryntii we wtorek wybuchł pożar. Akcja gaśnicza trwała w nocy, ale żywioł udało się opanować. Był on na tyle niebezpieczny, że konieczne było ewakuowanie pobliskich wiosek. Służby aresztowały dwie osoby, które mają być odpowiedzialne za zaprószenie ognia.

"To była bardzo ciężka noc". Ewakuacje, dwie osoby aresztowane w Grecji

"To była bardzo ciężka noc". Ewakuacje, dwie osoby aresztowane w Grecji

Źródło:
PAP, eKathimerini

Pogoda na dziś, czyli środę, 23.07. W większości kraju spodziewane są przelotne lub umiarkowane opady. Poza tym mogą pojawić się burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 18 do 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 23.07. Popada w większości kraju, może zagrzmieć

Pogoda na dziś - środa, 23.07. Popada w większości kraju, może zagrzmieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Turyści spożywający posiłki w restauracjach w portugalskim Porto zmagają się w ostatnich tygodniach z natrętnymi gołębiami i mewami. Ptaki próbują zabrać pożywienie z talerzy. Dotychczasowe próby odstraszenia zwierząt zakończyły się niepowodzeniem.

Sceny jak z filmu Hitchcocka w portugalskim mieście

Sceny jak z filmu Hitchcocka w portugalskim mieście

Źródło:
PAP, Jornal de Noticias

Na przedmieściach Buenos Aires, stolicy Argentyny, zaobserwowano pumę. Drapieżnik zabija zwierzęta hodowlane lokalnych mieszkańców. Służby nie są w stanie schwytać dzikiego kota.

Puma na przedmieściach. Mieszkańcy boją się wychodzić z domów

Puma na przedmieściach. Mieszkańcy boją się wychodzić z domów

Źródło:
PAP, pagina12.com.ar

Groźnie wyglądająca chmura pojawiła się we wtorek w Jeleniej Górze. Był to wał szkwałowy, który często zwiastuje nadejście burzy. Jego zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt24.

Wał szkwałowy sunął nad Jelenią Górą

Wał szkwałowy sunął nad Jelenią Górą

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Nadchodzące dni będą bardzo ciepłe, ale nie upalne. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 28 stopni Celsjusza. W części kraju dominować będzie umiarkowane zachmurzenie z opadami deszczu. Niewykluczone są też burze.

Na kilka dni zapomnimy o upale. Pogoda na pięć dni

Na kilka dni zapomnimy o upale. Pogoda na pięć dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Iran zmaga się z falą ekstremalnych upałów. Temperatura przekracza miejscami 50 stopni Celsjusza. W niektórych regionach mieszkańcy skarżą się na niedobór wody. Z powodu spiekoty środa w stolicy kraju będzie dniem wolnym od pracy.

Ponad 50 stopni. Władze apelują o oszczędzanie wody

Ponad 50 stopni. Władze apelują o oszczędzanie wody

Źródło:
The Guardian, Al Jazeera

Wysoka temperatura powietrza, której doświadczają w ostatnich dniach mieszkańcy Półwyspu Bałkańskiego, sprzyja wybuchom pożarów. Ogień pojawił się we wtorek na zachodzie Bułgarii. Z żywiołem walczyło kilkanaście zastępów straży pożarnej. Pożary pojawiły się także w Albanii i Kosowie.

Pożary na Półwyspie Bałkańskim. "Dobrze, że strażacy tu byli"

Pożary na Półwyspie Bałkańskim. "Dobrze, że strażacy tu byli"

Źródło:
ENEX, Reuters

Połamane gałęzie, zalane ulice - to skutki burz z intensywnymi opadami deszczu, jakie wystąpiły w poniedziałek oraz w nocy z poniedziałku na wtorek. W związku z dynamiczną pogodą strażacy przeprowadzili dziesiątki interwencji w kilku województwach zachodniej Polski.

Dziesiątki interwencji strażaków. Zalane ulice, połamane gałęzie

Dziesiątki interwencji strażaków. Zalane ulice, połamane gałęzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzecia w tym roku fala upałów ogarnęła Ateny. Z powodu wysokiej temperatury zamknięto we wtorek na kilka godzin Akropol. Gorąco jest również w Czarnogórze i Chorwacji.

Akropol zamknięty na kilka godzin z powodu upałów

Akropol zamknięty na kilka godzin z powodu upałów

Źródło:
Reuters, Enex

Intensywne opady deszczu nawiedziły chińską prowincję Szantung. W ciągu pięciu godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle pada w tym regionie w pół roku. Potężne ulewy doprowadziły do powstania powodzi. W wyniku żywiołu zginęły co najmniej dwie osoby.

W pięć godzin spadło tyle deszczu, ile w pół roku

W pięć godzin spadło tyle deszczu, ile w pół roku

Źródło:
Reuters

Około 50 tysięcy mieszkańców okolic stolicy Filipin, Manili, musiało opuścić swoje mieszkania z powodu powodzi wywołanych tajfunem Wipha. W części kraju nie funkcjonują szkoły i urzędy. Zginęły co najmniej trzy osoby.

Ewakuują 50 tysięcy osób. Tajfun przyniósł ekstremalne ulewy

Ewakuują 50 tysięcy osób. Tajfun przyniósł ekstremalne ulewy

Źródło:
Reuters, PAP, Al Jazeera

Na plaży Sao Conrado w pobliżu Rio de Janeiro znaleziono ciało martwego humbaka. Zwierzę znajdywało się w zaawansowanym stanie rozkładu i prawdopodobnie zostało przyciągnięte na mieliznę przez prąd. Badaniem ssaka zajęli się specjaliści.

Martwy humbak znaleziony na popularnej plaży

Martwy humbak znaleziony na popularnej plaży

Źródło:
Reuters, Correio Popular, CBN

20 lipca podczas spaceru z rodzicami 4-letnie dziecko zostało zaatakowane przez pumę. Niebezpieczna sytuacja miała miejsce na terenie Parku Narodowego Olympic w stanie Waszyngton. Amerykańskie media podają, że ojciec rzucił się na ratunek. Dzięki temu skończyło się na lekkich obrażeniach.

Puma zaatakowała 4-latka w parku narodowym

Puma zaatakowała 4-latka w parku narodowym

Źródło:
CBS News, tvn24.pl

Turcja zmaga się z upałami, które znacznie zwiększyły ryzyko wystąpienia pożarów. W części kraju ogień już się pojawił, a strażacy walczą z żywiołem. Instytucje ostrzegły mieszkańców, by uważali na to, jak zachowują się w lasach i w pobliżu innych terenów zielonych.

Wielkie gorąco w Turcji. Apel służb

Wielkie gorąco w Turcji. Apel służb

Źródło:
PAP, Reuters

Włosi mierzą się z trudną pogodą, która wyraźnie dzieli kraj. Południe i centrum doświadczają potwornych upałów, a na na północy szaleją burze, które przynoszą ze sobą ulewy, grożące podtopieniami i osuwiskami. Taka sytuacja potrwa już kilka dni.

Włoski but podzielony. Jedni będą "umierać z gorąca", inni zmierzą się z burzami

Włoski but podzielony. Jedni będą "umierać z gorąca", inni zmierzą się z burzami

Źródło:
Reuters, RaiNews

W słoneczne dni warto unikać kontaktu z niektórymi roślinami. Wśród nich jest między innymi seler, popularny składnik dań.

Ekspert: wystrzegaj się tych roślin, jeśli planujesz przebywać na słońcu

Ekspert: wystrzegaj się tych roślin, jeśli planujesz przebywać na słońcu

Źródło:
PAP

W niedzielę Francję nawiedziły burze, którym towarzyszył bardzo silny wiatr. Zrywał on dachy i powalał drzewa. W wyniku gwałtownej pogody jedna osoba została ranna. Część kraju pozostaje objęta pomarańczowymi alarmami.

Wiatr porwał ławkę, ta wylądowała w basenie

Wiatr porwał ławkę, ta wylądowała w basenie

Źródło:
Enex, The Connexion

Pod koniec miesiąca czeka nas aura zimniejsza niż zwykle o tej porze roku. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą kolejne dni? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze i powodzie zbierają śmiertelne żniwo w Korei Południowej. W wyniku skutków żywiołu zginęło już 18 osób, trwają poszukiwania zaginionych. Woda uszkodziła tysiące dróg i budynków.

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

Źródło:
BBC, Reuters

Sławosz Uznański-Wiśniewski obecnie przechodzi proces rehabilitacji w niemieckiej Kolonii. W mediach społecznościowych poinformował, że już za kilka dni wróci do kraju. Pobyt w Polsce nie będzie jednak zbyt długi.

Wiadomo, kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski wróci do Polski

Wiadomo, kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski wróci do Polski

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kosmiczne drożdże, które przyleciały razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z powrotem na Ziemię, od dzisiaj będą badane przez grupę polskich naukowców. Wyniki badań mogą zrewolucjonizować wiele obszarów wiedzy.

Wysłali w kosmos drożdże z genem z niesporczaka. Teraz otworzyli przesyłkę

Wysłali w kosmos drożdże z genem z niesporczaka. Teraz otworzyli przesyłkę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Powódź, która była następstwem intensywnych opadów deszczu, nawiedziła w sobotę Silver Spring w stanie Maryland. Służby uratowały dziesiątki osób uwięzionych w zalanych samochodach.

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Źródło:
FOX Weather, The New York Times, Patch.com

Na zachodzie Hiszpanii służby zmagają się z dużym pożarem lasu. Ewakuowano kilkaset osób. Lokalne władze twierdzą, że przyczyną może być celowe podpalenia. Trwa poszukiwanie sprawcy.

Walczą z potężnym pożarem. Ewakuacja kilkuset osób

Walczą z potężnym pożarem. Ewakuacja kilkuset osób

Źródło:
PAP, El Mundo

Tajfun Wipha uderzył w niedzielę w Hongkong. Żywioł doprowadził do paraliżu komunikacyjnego - odwołano loty, zawieszono kursowanie pociągów i promów. Następnie dotarł do chińskiej prowincji Guangdong i stał się burzą tropikalną.

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, South China Morning Post, CNN

Coraz gorętsze i suchsze lata w Polsce sprawiają, że ryzyko pożarów rośnie z roku na rok. Zdaniem dr Kamila Leziaka z Uniwersytetu Warszawskiego jeśli zmiany klimatu nie zostaną powstrzymane, za kilka dekad Polska może doświadczać fal upałów i katastrofalnych pożarów na skalę znaną dziś z Kalifornii czy Australii.

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Źródło:
PAP

W prywatnym rumuńskim zoo Arca lui Noe urodził się legrys, czyli hybryda lwa i tygrysa. Zwierzę stało się miejscową atrakcją turystyczną. Jego narodziny budzą kontrowersję wśród organizacji zajmujących się prawami zwierząt.

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

Źródło:
Reuters

Ekstremalne upały nawiedziły północno-zachodnie Chiny. W Turfanie temperatura powierzchni ziemi wzrosła aż do 63 stopni Celsjusza. Skwar dotyka nie tylko tego regionu - w całym kraju fala gorąca utrudnia codzienne życie i zagraża funkcjonowaniu kluczowych sektorów gospodarki.

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

Źródło:
Reuters, The Independent