Wy pytacie, a TVN Meteo Active zaprasza do studia eksperta, by odpowiedział. Alergolog Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego opowiadał, jak żyć i radzić sobie z alergiami.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Na naszą skrzynkę przesłaliście mnóstwo pytań o alergię. Czym ona jest? Jak z nią żyć, jak walczyć? Na te pytania starał się odpowiedzieć gość najnowszego "Studia Active" alergolog Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego.
Alergia. Co to jest?
Alergia to patologiczna, jakościowo zmieniona odpowiedź tkanek na oddziaływanie różnych obcych substancji, zwanych alergenami. Polega na reakcji immunologicznej związanej z powstaniem swoistych przeciwciał, które po związaniu z antygenem doprowadzają do uwolnienia różnych substancji czyli mediatorów stanu zapalnego.
Alergia może objawiać się łagodnie, jak w przypadku kataru czy łzawienia, aż po zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny i śmierć.
Pytanie nr. 1: kiedy test?
Moje dziecko ma 2 lata. Jak dotknie psa albo kota ma zaczerwienienie. Czy można już wykonywać testy? - pytał internauta kerry7.
- Dwulatek to już duża osoba pod względem alergologicznym - podkreślił Dąbrowiecki. - Jego układ immunologiczny już dojrzewa do tego, aby móc reagować alergologicznie. Bo my nie rodzimy się z pełnymi objawami alergii, tylko pojawiając się na świecie z miesiąca na miesiąc nabywamy możliwość zareagowania alergologicznie, czyli niewspółmiernie, do tego, jakie zagrożenie niesie ze sobą pies, kot czy jakiekolwiek inne struktury białkowe, które dotykają naszej skóry, jakie połykamy czy wdychamy - wyjaśniał.
Testy można wykonywać nawet u małych dzieci - wystarczy niewielka porcja krwi, aby laboratorium, przeprowadzające tego typu badania, mogło określić, jakie czynniki będą u badanego wywoływały reakcję alergiczną.
Pytanie nr. 2: jaka dieta karmiącej matki?
Czy jedzenie masła orzechowego przez karmiącą matkę zabezpieczy dziecko przed alergiami pokarmowymi? - pytała internautka izabud_k.
- Myślę, że nie, dlatego że my rodzimy się z atopią, czyli tą dziedzicznie przekazaną predyspozycją - stwierdził wprost alergolog. - Niemniej jednak to, co je karmiąca mama, może wywołać objawy u niemowlęcia, którego organizm wytworzy określone przeciwciała - dodał.
Pytanie nr. 3: leki pomogą?
Czasami biorę leki na alergię. Dziwnie się po nich czuję - mam "pikawę" i przeciąg w zatokach (jak po kilku kawach). Czy mogę wtedy ćwiczyć? - pytał internauta o nicku donatak.
- Raczej nie ćwiczyłbym wtedy, tylko sugerował zmienić lek i wyciszył objawy - zaznaczył alergolog.
Dąbrowiecki zwrócił uwagę, że leki starej generacji mogą mieć podobne do opisanych działanie, a - będąc antyalergicznymi - wywołać alergię. - Może też działać na mięśnie sercowe - przestrzegł. Mogą w ten sposób zareagować na nie zarówno osoby dorosłe, jak i małe dzieci.
Pytanie nr. 4: leki i karmienie?
Czy w karmiąc dziecko piersią można przyjmować leki przeciwhistaminowe?
- Tu zdania są podzielone - przyznał lekarz, zwracając uwagę, że podaje się leki dzieciom nawet 3-, 6-miesięcznym. - Zawsze można zmienić leczenie na takie, które będzie bezpieczne - zaznaczył.
Na przykład mająca problem z nieżytem nosa, karmiąca matka może dostać od lekarza środek sterydowy aplikowany bezpośrednio do nosa zamiast tabletek przeciwhistaminowych, których składowe przedostają się do mleka spożywanego przez niemowlę.
Pytanie nr. 5: odczulanie?
Czy odczulanie biorezonansem jest skuteczne?
Piotr Dąbrowiecki nie ma wątpliwości. - To największa głupota, jaką wymyślono - stwierdził. - To jest efekt placebo - stwierdził alergolog.
Autor: stella/kka / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock