Informacje
 • 40 procent mieszkańców Australii objętych alarmami. Sytuacja "pozostaje dynamiczna"

  23-03-2021 08:48 Kraj nawiedziły ulewne deszcze
  Opady w okresie 16-23 marca Foto: DEAN LEWINS/PAP/EPA | Video: Jason West, NASA GSFC

  Australia wciąż zmaga się z niszczycielskimi powodziami. Z powodu ulewnych deszczy ewakuowano część mieszkańców. Żywioł uszkodził wiele domów, infrastrukturę drogową oraz gospodarstwa. Mówi się, że to najgorsza taka sytuacja od ponad pół wieku.

  Australijska służba pogodowa (BOM) wydała ostrzeżenia przed gwałtownymi zjawiskach pogodowymi, które mogą dotknąć około 10 milionów ludzi, co przekłada się na około 40 procent populacji całego kraju.

  - Sytuacja związana z opadami deszczu i powodziami pozostaje dynamiczna i niezwykle złożona - powiedział dziennikarzom premier Australii Scott Morrison.

  Władze nie odnotowały jeszcze ofiar śmiertelnych, ale tysiące ludzi zostało ocalonych przez służby ratownicze w ostatnich dniach. Ewakuowano około 22 tysięcy osób, a władze spodziewają się, że dołączy do nich jeszcze około 18 tysięcy.

  Na nagraniach z Nowej Południowej Walii, najludniejszym i najbardziej dotkniętym powodziami australijskim stanie, widać jak wody powodziowe zmyły z powierzchni ziemi mosty i zatopiły domy.

  Gwałtowna pogoda

  Na jednym z nagrań udostępnionych w sieci widać, jak ciężarówka z kontenerem wjeżdża na most, powodując uszkodzenia konstrukcji, na innym zaś samochód jest zmiatany z drogi przez szalejące wody powodziowe w sąsiednim stanie Queensland.

  - Warunki pogodowe pogorszyły się, prawdopodobnie pogorszą się też w ciągu dnia, więc wiele ludzi doświadczy jeszcze bardziej intensywnych opadów deszczu - powiedziała premier Nowej Południowej Walii Gladys Berejiklian.

  Właściciel restauracji, która znalazła się pod wodą przez wezbranie na rzece Hawkesbury, powiedział, że uratował łodzią dziecko sąsiada, które potrzebowało pomocy. - Mój brat zadzwonił i powiedział: "przyjedź tu proszę, musimy wydostać to dziecko". Przeprowadziliśmy je na drugą stronę rzeki i do samochodu - relacjonował Darren Osmotherly, właściciel restauracji.

  Zdaniem meteorologów, pogoda zacznie się powoli uspokajać w środę.

  Wstrzymane dostawy węgla

  Dostawy węgla do portu w Newcastle, na północ od Sydney, największego na świecie portu eksportującego ten surowiec, zostały wstrzymane z powodu powodzi, która zamknęła linie kolejowe.

  We wtorek największy niezależny producent węgla w kraju - Whitehaven Coal Ltd, powiedział, że został zmuszony do wstrzymania załadunku w porcie z powodu usterek, a ograniczenia portowe związane z pogodą spowolniły ruch statków.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....