Przedłuża się likwidacja zmiany czasu w krajach Unii Europejskiej. Rzecznik Komisji Europejskiej do spraw zdrowia Stefan de Keersmaecker wskazał, że piłka jest po stronie państw członkowskich. - To do nich należy znalezienie wspólnego stanowiska w Radzie UE – zauważył.
- Najnowsze informacje są takie, że zmiana czasu ma mieć miejsce 28 marca – żartował rzecznik KE ds. zdrowia Stefan de Keersmaecker, czyniąc aluzję do faktu, że od marca 2019 roku nic się w tej sprawie nie zmieniło.
Likwidacja zmiany czasu
Dwa lata temu Parlament Europejski przyjął projekt nowelizacji dyrektywy, który przewiduje, że ostatnia zmiana czasu w UE miałaby miejsce w 2021 roku. Projekt stał się mandatem do negocjacji z Radą Unii Europejskiej (krajami członkowskimi) nad ostatecznym kształtem regulacji.
- Jak wiadomo, Komisja zaproponowała rezygnację z sezonowych zmian czasu we wrześniu 2018 roku. Propozycja ta została sformułowana na prośbę obywateli, po rezolucji PE, a także w oparciu o szereg badań naukowych. Komisja Europejska także doszła wówczas do wniosku, że to państwa członkowskie powinny zdecydować, jaki czas ma obowiązywać na stałe: zimowy czy letni. Piłka jest zatem po stronie państw członkowskich, to do nich należy znalezienie wspólnego stanowiska w Radzie UE – oświadczył de Keersmaecker.
- Jeśli chodzi o zmianę czasu, zegar stoi w miejscu – spuentował rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.
Zgodnie z projektem nowelizacji państwa UE, które zdecydują się na zachowanie czasu letniego, powinny dokonać ostatniej zmiany czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku, a te, które wolą utrzymać swój standardowy (zimowy) czas, mogą przestawić zegary w ostatnią niedzielę października 2021 roku.
Jeśli Komisja Europejska uzna, że przewidywane ustalenia czasowe mogłyby znacząco i trwale utrudnić prawidłowe funkcjonowanie jednolitego rynku, będzie mogła przedłożyć wniosek o przesunięcie terminu stosowania dyrektywy o maksymalnie 12 miesięcy – stwierdzono w projekcie.
Zmiana czasu na letni w 2021 roku
W 2021 roku czas zimowy na letni będziemy zmieniać w niedzielę, 28 marca – o godz. 2.00 zegarki przestawiamy na godz. 3.00.
Przepisy dotyczące zmiany czasu to efekt obowiązującej bezterminowo dyrektywy Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku. Od 2002 roku okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października. W Polsce zmiana czasu regulowana jest przez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Ostatnie takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 roku. Przedłużyło ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.
Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja.
W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku obowiązuje nieprzerwanie. Do 1995 roku przejście z czasu letniego na zimowy miało miejsce miesiąc wcześniej – w ostatnią niedzielę września. Z zimowego na letni przechodzono podobnie – w ostatnią niedzielę marca.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock