Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statycznego produkcja przemysłowa w lutym 2021 roku wzrosła o 2,7 procent w ujęciu rocznym. Analitycy oczekiwali wzrostu o 4,5 procent.
"Produkcja sprzedana przemysłu przyspieszyła w lutym do 2,7 proc. r/r, wyraźnie słabiej od oczekiwań (ok. 4,5 proc. r/r). Swoją cegiełkę do tego dołożyły problemy przemysłu motoryzacyjnego związane z niedoborem mikroprocesorów" - czytamy w komentarzu ekonomistów Banku Pekao.
W kolejnym wpisie dodano, że przemysł powrócił do trendu sprzed pandemii i nie odchyla się w żadną ze stron. "Czas dużych dynamik miesiąc do miesiąca mamy prawdopodobnie za sobą. Przed nami (marzec i kwiecień) wystrzał rok do roku z uwagi na zeszłoroczną bazę" - wyjaśniono.
"Negatywna niespodzianka"
"Na produkcji przemysłowej negatywna niespodzianka: 2,7 proc. r/r zamiast oczekiwanych 4,5 proc. Samo przetwórstwo przemysłowe urosło też o 2,7 proc. Słaby wynik górnictwa zniósł się z lepszym wynikiem w dostawie mediów. Ogólnie jednak nadal w trendzie, choć już bardziej płasko" - napisali eksperci mBank Research.
"Wyniki przemysłu za luty rozczarowują: wzrost produkcji o 2,7 proc. r/r, poniżej oczekiwań (PKO: 4,4 proc.; kons.: 4,5 proc.), ceny producentów +2,0 proc. r/r, wyraźnie powyżej oczekiwań (PKO: 1,3 proc.; kons. 1,4 proc.)" - czytamy z kolei we wpisie ekonomistów z PKO Research.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock