Zagraniczni inwestorzy mogą pomóc Ukrainie. Ale dopiero po wakacjach

Ze świata

ShutterstockUkraina nie jest atrakcyjna dla inwestorów - twierdzi Hahn

Konferencja inwestorów zainteresowanych udzieleniem wsparcia Ukrainie może odbyć się po wakacjach - zapowiedział w piątek w Brukseli komisarz UE ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn. Szacuje się, że inwestorzy-darczyńcy mogliby zebrać 15 mld dolarów, aby uratować Kijów od bankructwa i pomóc w odbudowie kraju.

Hahn, który w czwartek był w Kijowie, powiedział, że wszyscy są zgodni, że w tym roku Ukraina powinna skupić się na wprowadzeniu reform, szczególnie dotyczących sądownictwa, systemu prawnego, walki z korupcją, energetyki i służby cywilnej.

Atrakcyjna dla inwestorów

- Ukraina nie jest atrakcyjna dla inwestorów, więc sytuacja musi się zmienić w wielu aspektach - ocenił komisarz. Jego zdaniem dopóki Ukraina nie pokaże przeprowadzonych reform, nadal będzie zajmować niską pozycję w rankingach atrakcyjności dla inwestorów. Hahn poinformował, że na przełomie wiosny i lata powinno dość do międzynarodowej konferencji eksperckiej, na której mają zostać zaprezentowane reformy już rozpoczęte lub wdrożone na Ukrainie. - Po tej konferencji powinna nastąpić, miejmy nadzieję po przerwie wakacyjnej, konferencja, która ma przyciągnąć do Ukrainy zagranicznych inwestorów - powiedział komisarz.

Ile mogą zebrać?

Jeszcze 9 lutego Hahn wyrażał nadzieję, że konferencja inwestorów będzie mogła odbyć się w kwietniu. Wówczas szacowano, że konferencja darczyńców mogłaby zebrać 15 mld dolarów, aby uratować Ukrainę od bankructwa i pomóc w odbudowie kraju.

Już w czerwcu 2014 r. UE zapowiedziała organizację międzynarodowej konferencji w sprawie pomocy dla Ukrainy. Pierwotnie planowano, że odbędzie się ona przed końcem 2014 r., ale nie doszła do skutku ze względu na wybory na Ukrainie oraz uzależnienie organizacji spotkania od przedstawienia przez władze w Kijowie wiarygodnego programu reform.

Autor: ToL//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock