Watykan powołał pierwszego w historii audytora, którego celem jest zapewnienie przejrzystości w finansach Kościoła, przez lata nękanego licznymi skandalami - informuje Reuters.
W oświadczeniu papież Franciszek przyznał, że przejrzystość finansowa jest głównym punktem jego pontyfikatu. Na stanowisko audytora generalnego powołał Libero Milone, 66-letniego Włocha, który jest byłym prezesem włoskiego oddziału Deloitte, firmy zajmującej się m.in. audytem oraz rachunkowością.
Osoba z doświadczeniem
Kardynał George Pell, dyrektor watykańskiego Sekretariatu ds. Gospodarki, poinformował, że pozycja audytora generalnego będzie w pełni autonomiczna i będzie on odpowiadał jedynie przed papieżem.
Dodatkowo, będzie mu przysługiwała pełna swoboda działania, dlatego audytor będzie mógł dokonać oceny finansów i zarządzania w każdej strukturze kościoła.
Powołany na to stanowisko Milone, urodził się w Holandii i ma doświadczenie w pracy na stanowisku księgowego w największych firmach w Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz Stanach Zjednoczonych.
Pracował również jako audytor w rzymskiej siedzibie ONZ i najważniejszych włoskich firmach, takich jak producent samochodów Fiat oraz grupie telekomunikacyjnej Wind.
Reforma banku
Wstrząsany w przeszłości skandalami finansowymi bank IOR przechodzi w ostatnich latach gruntowną reformę w celu zapewnienia pełnej przejrzystości wszystkich jego operacji oraz dostosowania do międzynarodowych standardów. Zmiany przyspieszono wraz z początkiem pontyfikatu Franciszka, który mówi też o potrzebie zachowania wyjątkowego statusu tej instytucji, służącej Kościołowi.
Zgodnie z zapowiedziami bank zamknął od maja 2013 roku do końca zeszłego roku łącznie 4614 kont, wśród nich rachunki osób świeckich, nieuprawnionych w świetle nowych przepisów do ich posiadania. Zgodnie z nimi rachunki mogą mieć przedstawiciele duchowieństwa oraz osoby zatrudnione w Watykanie. Poza tym zamknięto konta "uśpione" i należące do osób budzących podejrzenia. Obecnie zamykane są jeszcze 274 konta.
W konsekwencji, jak poinformowano pod koniec maja watykański bank IOR zamknął 2014 rok zyskiem w wysokości ponad 69 milionów euro. To rekordowo dużo - w 2013 roku zysk ten wyniósł 3 mln euro. Zlikwidowano 4614 kont, w tym należących do osób nieuprawnionych do ich posiadania i klientów budzących podejrzenia.
Autor: mb / Źródło: Reuters