USA otworzą się na zaszczepionych podróżnych. Jest data

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP, CNN
Marek Magierowski na nagraniach archiwalnych
Marek Magierowski na nagraniach archiwalnychTVN24
wideo 2/2
TVN24Marek Magierowski pozytywnie zaopiniowany na ambasadora w USA

W pełni zaszczepione osoby będą mogły od 8 listopada swobodnie podróżować do Stanów Zjednoczonych - podał w piątek Biały Dom. Dotyczy to zarówno przyjazdów drogą lądową, jak i lotniczą. Oznacza to ponowne otwarcie granic Stanów Zjednoczonych dla podróżnych między innymi z Unii Europejskiej po ponad roku przerwy.

Nowe przepisy wejdą w życie 8 listopada – poinformował na Twitterze Kevin Munoz, asystent sekretarza prasowego Białego Domu. "Data dotyczy zarówno międzynarodowych podróży lotniczych, jak i lądowych" - podkreślił.

Podróże do USA - zmiana dla branży turystycznej i lotniczej

"To posunięcie złagodzi obecne zakazy, które wywołały furię za granicą i zastąpi je ujednoliconymi wymogami dla pasażerów międzynarodowych linii lotniczych. Będzie to mile widziana wiadomość dla branży turystycznej, która opowiadała się za zniesieniem niektórych przepisów uniemożliwiających zagraniczne podróże" - pisze CNN.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

USA - zasady wjazdu zmienią się od 8 listopada

Mimo ogłoszenia daty otwarcia granic, szczegóły działania nowych zasad - i wyjątków od nich - wciąż nie są do końca znane. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zapowiedziały, że uznawane będą tylko te szczepionki zatwierdzone przez amerykańskie władze oraz Światową Organizację Zdrowia, co w tej chwili wyklucza m.in. zaszczepionych rosyjskim Sputnikiem V.

Wiadomo też, że oprócz dowodu szczepienia podróżni będą musieli pokazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa wykonany najpóźniej trzy dni przed odlotem.

Administracja prezydenta Joe Bidena już we wrześniu zapowiedziała, że w listopadzie otworzy granice dla zaszczepionych podróżnych z całego świata. Zakaz podróży - poza nielicznymi wyjątkami - obowiązywał od marca 2020 roku i dotyczył osób z 33 krajów, w tym państw UE, Brazylii i Indii.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości