Najwyższy wieżowiec w USA ma kosztować ponad 1,5 miliarda dolarów. Jego lokalizacja zaskakuje

Źródło:
CNN
Piorun uderzył w wieżowiec w centrum Nowego Jorku
Piorun uderzył w wieżowiec w centrum Nowego Jorku
wideo 2/6
Piorun uderzył w wieżowiec w centrum Nowego Jorku

Grupa deweloperów planuje wybudować najwyższy budynek w USA w dosyć nietypowym miejscu. Nie na Manhattanie, czy w środku jakiegokolwiek innego dużego miasta, ale w mieście Oklahoma, które z wieżowców nie słynie i do tego, jak wynika z planów, daleko od tych, które już stoją.

Jak zauważa CNN proponowana lokalizacja 500-metrowej "Wieży Legend" jest z pewnością niekonwencjonalna. Wieżowiec byłby ponad dwukrotnie wyższy od najwyższego obecnie budynku w Oklahomie i jeśli powstanie, to będzie piątym co do wysokości budynkiem na świecie.

10 najwyższych budynków w Stanach Zjednoczonych znajduje się w Nowym Jorku i Chicago, odpowiednio pierwszym i trzecim co do wielkości mieście w kraju. Oklahoma to 20. co do wielkości miasto w Ameryce, liczące około 700 000 mieszkańców.

Deweloperzy zauważają, że Oklahoma się rozwija i twierdzą, że miasto może wesprzeć taki projekt. W latach 2020–2022 powiększyło się o prawie 2 proc. W latach 2010–2020 Oklahoma City było jednym z 14 amerykańskich miast, których populacja zwiększyła się o ponad 100 000 mieszkańców.

Plan inwestycji miałby być wsparciem dla rozwijającego się miasta. Jednak, jak zauważa CNN, propozycja może być z góry skazana na porażkę. Burmistrz Oklahomy nie jest zaangażowany w plan, a jeden z miejskich ekonomistów określił drapacz chmur mianem "gruszek na wierzbie".

Deweloperzy, kierowani przez firmę inwestycyjną Matteson Capital i firmę architektoniczną AO, ogłosili w tym tygodniu plany budowy drapacza chmur w Oklahomie w ramach nowego projektu deweloperskiego o mieszanym przeznaczeniu ze sklepami detalicznymi, restauracjami i innymi atrakcjami.

Ludzie uciekają z biur

Inwestycja zaskakuje także z innego powodu. Po pandemii diametralnie zmienił się styl pracy wielu firm, które teraz w większym stopniu dopuszczają pracę z domu. To osłabiło popyt na powierzchnię biurową. W Stanach Zjednoczonych pustych jest obecnie więcej powierzchni biurowej niż kiedykolwiek od 1979 r. Wiele z najwyższych budynków w Ameryce, takich jak 576-metrowy One World Trade Center w Nowym Jorku i Willis Tower w Chicago, który ma 570 metrów, to budynki biurowe.

Zatem zamiast biur w proponowanej wieży w Oklahomie znajdowałby się hotel Hyatt z setkami pokoi, około 1750 apartamentami i powierzchnią 110 000 stóp kwadratowych na sklepy detaliczne i restauracje.

Deweloperzy twierdzą, że w Bricktown - dzielnicy, w której planowany jest ogromny projekt deweloperski i wieżowiec, istnieje popyt ze względu na nowe możliwości związane ze sportem i rozrywką. Wyborcy niedawno zatwierdzili budowę w okolicy nowej areny dla drużyny NBA Oklahoma City Thunder, a plany dotyczące nowego stadionu piłkarskiego są w toku.

- Oklahoma City pragnie rozwijać się jako główny obszar metropolitalny. Miasto zainwestowało w infrastrukturę otaczającą projekt – powiedział w oświadczeniu dla CNN Scot Matteson, dyrektor generalny Matteson Capital.

Wieżowiec, który ma powstać w Oklahomie o nazwie "Boardwalk at Bricktown"AO

Konieczna jest zgoda władz miasta

Na budowę wieży deweloperzy muszą uzyskać zgodę władz miasta. Zapytany, czy wspiera budowę wieży, burmistrz Oklahomy David Holt przekazał w oświadczeniu przesłanym e-mailem do CNN: "Z moich obserwacji wynika, że ​​prywatni deweloperzy często ogłaszają plany i niektóre z nich zostają zrealizowane, a inne nie. Nie mam zdecydowanej opinii i nie mogę się doczekać, aby śledzić ich wysiłki".

Większą barierą może być finansowanie drapacza chmur, powiedział Stefan Al, architekt i autor książki "Superwysokie: Jak najwyższe budynki na świecie zmieniają kształt naszych miast i naszego życia".

- Nie jestem pewien, czy jest to warte dodatkowych kosztów budowy – powiedział. Im wyższy wieżowiec, tym staje się droższy ze względu na dodatkowe konstrukcje podtrzymujące budynek. - Czy istnieje rynek, który pokryje ten wydatek? - pyta retorycznie Al i stwierdza, że to może być trudny projekt do sprzedaży dla inwestorów.

Wysokie koszty budowy wieżowca i pytania o sens projektu

Koszt całego projektu rozwojowego szacuje się na 1,6 miliarda dolarów, w tym 770 milionów dolarów na wieżę, powiedział Matteson. Dodał, że finansowanie projektu będzie pochodzić z wielu źródeł, w tym z dotacji zatwierdzonych przez miasto w wysokości 200 milionów dolarów. Firma stara się także o dodatkowe fundusze stanowe i federalne.

Jednocześnie, według Jasona Barra, profesora ekonomii na Rutgers University-Newark, który bada ekonomię drapaczy chmur (i jest autorem książki "Miasta na niebie: poszukiwanie najwyższych drapaczy chmur na świecie") zauważa, że budynek "odstawałby bezprecedensowo". Zauważył, że populacja miasta jest silnym wskaźnikiem wysokości najwyższego budynku i wskazał w rozmowie z CNN, że duże miasta, takie jak Nowy Jork, mogą mieć wyższe budynki, ponieważ mają więcej ludzi i więcej firm. Jednak wieża w Oklahomie wydaje się Barrowi "zdecydowanie za wysoka, biorąc pod uwagę populację miasta". Populacja Nowego Jorku jest około 12 razy większa niż populacja Oklahomy, a populacja Chicago jest czterokrotnie większa.

Steve Agee, ekonomista z Oklahoma City University, powiedział, że pomysł to "gruszki na wierzbie", zwłaszcza że stopy procentowe utrzymują się na najwyższym poziomie od 23 lat, co utrudniłoby finansowanie budynku. - Nie widzę tego, żeby ekonomia działała na ich korzyść – stwierdził. - Nie jest dla mnie pojęte, że Oklahoma jest gotowa na taki budynek - stwierdził.

Autorka/Autor:jw

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: AO, Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Fundusze unijne były wydatkowane nieprawidłowo, powstały poważne podejrzenia korupcji - tak Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej, mówi o funkcjonowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl odnosi się też do kwestii programu "Laptop dla ucznia", polskiego auta elektrycznego, a także do działania Krajowego Zasobu Nieruchomości. - Bałagan zarządczy był ogromny - stwierdza.

Izera, laptopy i odwołane zarządy. Ministra: bałagan był ogromny

Izera, laptopy i odwołane zarządy. Ministra: bałagan był ogromny

Źródło:
tvn24.pl

Ukraina proponuje Polsce składający się z pięciu kroków plan, którego celem ma być odblokowanie granicy. "Plan wzajemnego zrozumienia" ogłosił w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal.

Ukraina proponuje Polsce "Plan wzajemnego zrozumienia"

Ukraina proponuje Polsce "Plan wzajemnego zrozumienia"

Źródło:
PAP

Poseł Konfederacji zapytał, czy rząd planuje zrównać wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn. Jest odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany? Ministerstwo odpowiada

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany? Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Bezpieczny kredyt 2 procent" cieszył się dużą popularnością również wśród obcokrajowców. Banki podpisały ponad 3 tysiące umów z obywatelami innych krajów. Na tej liście dominują obywatele Ukrainy oraz Białorusi. Informacje w tej sprawie przekazał minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.

Obcokrajowcy skusili się na kredyty z programu PiS. Dominuje jeden kraj

Obcokrajowcy skusili się na kredyty z programu PiS. Dominuje jeden kraj

Źródło:
tvn24.pl

Biuro podróży Itaka zrezygnowało z jednej z wycieczek oferowanych z wylotem z lotniska w Radomiu. Wkrótce wykonywanie lotów do Egiptu zakończy również biuro Anex Tour. Do końca sezonu zimowego w ofercie portu na południu Mazowsza pozostaną dwa połączenia regularne - do Rzymu i do Larnaki na Cyprze. Mimo zmian w siatce lotów spółka Polskie Porty Lotnicze, która zarządza lotniskiem Warszawa-Radom, nie ma obaw o realizację prognoz na ten rok.

Cięcie tras z Radomia

Cięcie tras z Radomia

Źródło:
tvn24.pl

W przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich dla Polski, które uwolnią do 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy - poinformowała w piątek w Warszawie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Pieniądze wcześniej były zablokowane ze względu na obawy Brukseli związane z praworządnością w Polsce.

Gigantyczne pieniądze dla Polski. "Mamy dobre wiadomości"

Gigantyczne pieniądze dla Polski. "Mamy dobre wiadomości"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKO Bank Polski, Bank Pekao, ING Bank Śląski, Alior Bank oraz Citi Handlowy - to część banków, które zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W związku z tym klienci muszą przygotować się na utrudnienia. Mogą wystąpić między innymi przerwy w dostępie do bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej.

Utrudnienia w największych bankach. "Operacje zaplanuj wcześniej"

Utrudnienia w największych bankach. "Operacje zaplanuj wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

Nieco ponad rok temu w Wielkiej Brytanii zakończył się największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Okazuje się, że obecnie większość firm, które brały udział w eksperymencie, wciąż pozwala zatrudnionym pracować krócej, a ponad połowa formalnie wprowadziła tę zmianę na stałe.

Największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Oto wyniki

Największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Oto wyniki

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza Polska Press w piątek odwołała zarząd spółki - poinformowała Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródła zbliżone do spółki. Z funkcji prezesa odwołano Stanisława Bortkiewicza. Z zarządem żegnają się też Dorota Kania, Łukasz Greszta i Miłosz Szulc.

Media: zarząd Polska Press odwołany

Media: zarząd Polska Press odwołany

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Grzegorz Kinelski będzie nowym prezesem Enei. Uchwałę w tej sprawie podjęła w piątek rada nadzorcza spółki energetycznej. Kinelski obejmie stanowisko 1 marca 2024 roku. Zastąpi Pawła Majewskiego, który został odwołany na początku miesiąca.

Zmiany w dużej firmie energetycznej. Wybrano nowego prezesa

Zmiany w dużej firmie energetycznej. Wybrano nowego prezesa

Źródło:
tvn24.pl

Dotychczasowy prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) Tomasz Cudny został odwołany przez radę nadzorczą - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie giełdowym.

Prezes górniczej spółki odwołany

Prezes górniczej spółki odwołany

Źródło:
PAP

Na ten moment został wystosowany wniosek o zaopiniowanie przez radę nadzorczą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do kandydatury Doroty Bieniasz na stanowisko szefowej ZUS. - To jest niezbędny krok. Ta opinia jest konieczna - podkreśliła ministra.

To ma być nowa szefowa ZUS

To ma być nowa szefowa ZUS

Źródło:
PAP

Na przełomie lutego i marca paliwa będą dalej drożeć, choć skala wzrostów powinna być niewielka - przewidują analitycy portalu E-petrol. Zwrócili jednak uwagę na niepokojący trend, jeśli chodzi o ropę, między innymi w kontekście Bliskiego Wschodu.

"Maleje ryzyko, że taki czarny scenariusz zrealizuje się w najbliższych dniach"

"Maleje ryzyko, że taki czarny scenariusz zrealizuje się w najbliższych dniach"

Źródło:
PAP

Zielony Ład i handel z Ukrainą to tylko jedne z przyczyn problemów rolników - powiedział na antenie TVN24 Wawrzyniec Czubak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zwrócił uwagę, że na spadek opłacalności działalności gospodarstw rolnych wpływają przede wszystkim wysokie ceny środków ochrony roślin, nawozów czy energii, które nie wróciły do poziomów sprzed rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Fala rolniczych protestów. "To jest tak jak z ciężką zimą"

Fala rolniczych protestów. "To jest tak jak z ciężką zimą"

Źródło:
TVN24

O ponad tysiąc procent wzrósł w ubiegłym roku przemyt papierosów z Białorusi. Po krótkim zastoju główny "towar eksportowy" reżimu Łukaszenki znowu na topie - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Główny "towar eksportowy" reżimu Łukaszenki. Wzrost o 1000 procent

Główny "towar eksportowy" reżimu Łukaszenki. Wzrost o 1000 procent

Źródło:
PAP

87-letni mieszkaniec Rzymu, po sprawdzeniu wyników gry liczbowej w gazecie, myślał, że wygrał 64 miliony euro (w przeliczeniu 276 milionów złotych). Niestety okazało się później, że opublikowane liczby były błędne. - O mało co nie dostałem zawału - stwierdził mężczyzna, który teraz chce podać dziennik do sądu.

Od euforii niemal do zawału. "Pobiegłem do kolektury i tam zaczął się mój dramat"

Od euforii niemal do zawału. "Pobiegłem do kolektury i tam zaczął się mój dramat"

Źródło:
PAP

Około ośmiu miliardów złotych brakuje na realizację całego Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030 - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz. Zapewnił, że nie ma planów zarzucenia programu.

Dziura w sztandarowym programie PiS. "Środki są niewystarczające"

Dziura w sztandarowym programie PiS. "Środki są niewystarczające"

Źródło:
PAP

Orange Polska kontynuuje proces wyłączania sieci 3G w Polsce. W maju przyjdzie czas na okolice Słupska i Koszalina - poinformował operator. Zwrócono przy tym uwagę, że dla niektórych użytkowników będzie to oznaczało konieczność wymiany karty SIM lub telefonu. Zmiany już wcześniej wprowadziło T-Mobile Polska.

Duży operator zapowiada kolejne zmiany. Konieczna może być wymiana karty SIM lub telefonu

Duży operator zapowiada kolejne zmiany. Konieczna może być wymiana karty SIM lub telefonu

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad wprowadzeniem opłaty rejestracyjnej i nowego podatku od pojazdów spalinowych. To rozwiązania, które zapowiedziano w przygotowanym przez poprzedni rząd Krajowym Planie Odbudowy. Wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta chciałby, żeby przy wyliczaniu wysokości opłaty i podatku była brana pod uwagę waga pojazdu. Zwraca przy tym uwagę na narastający problem z SUV-ami. - Jeśli będzie można zmusić właścicieli SUV-ów do wzięcia, przynajmniej finansowo, większej odpowiedzialności za zajmowanie większej przestrzeni, skłaniałbym się, by to zrobić - mówi Krzysztof Bolesta w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Nowy podatek od aut spalinowych. "Pracujemy nad tym"

Nowy podatek od aut spalinowych. "Pracujemy nad tym"

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

Do końca marca powinniśmy mieć wstępne odpowiedzi, jakie działania są możliwe w obrębie spółki, aby ceny paliw były niższe niż w tej chwili - powiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Szef rządu był także dopytywany o swoje dawne zapowiedzi, że gdy przejmie władzę, paliwo będzie po 5,19 zł. - Rozumiem niecierpliwość, ja też na to czekam - odparł.

Donald Tusk o cenach paliw. "Ja też na to czekam"

Donald Tusk o cenach paliw. "Ja też na to czekam"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad zmianami w tak zwanym podatku Belki. Wstępna koncepcja ma być ogłoszona jeszcze w lutym - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman. Obietnica w sprawie podatku Belki pojawiła się w trakcie kampanii wyborczej ze strony Koalicji Obywatelskiej i była jednym ze "100 konkretów".

Podatek Belki do zmiany. Ważna zapowiedź

Podatek Belki do zmiany. Ważna zapowiedź

Źródło:
PAP

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał Radę Polskiej Fundacji Narodowej. Jak poinformował resort, "decyzja została podjęta ze względu na brak transparentności w działaniach realizowanych przez PFN".

"Współpracownicy Kaczyńskiego i działacze PiS". Rada odwołana

"Współpracownicy Kaczyńskiego i działacze PiS". Rada odwołana

Źródło:
tvn24.pl

Grupa Orlen poinformowała, że wypracowała w 2023 roku zysk netto w wysokości ponad 27,5 miliarda złotych. W czwartym kwartale zysk netto sięgnął blisko 7,3 miliarda złotych. Tak poinformował płocki koncern w raporcie finansowym opublikowanym w czwartek.

Orlen podał wyniki finansowe. Zysk mniejszy niż rok wcześniej

Orlen podał wyniki finansowe. Zysk mniejszy niż rok wcześniej

Źródło:
PAP, tvn24.pl