Rada Unii Europejskiej we wtorek zdecydowała o całkowitym zawieszeniu umowy z Vanuatu dotyczącej zniesienia wiz. Przyczyną jest ryzyko, jakie tworzą programy obywatelstwa dla inwestorów, tak zwane złote paszporty, stosowane przez ten kraj, położony w Oceanii na 83 wyspach - poinformowała Rada UE w komunikacie.
Rada UE wskazała, że przeprowadzono analizę i ocenę programów obywatelstwa dla inwestorów, które stosuje Vanuatu. Unia stwierdziła, że "są w nich poważne niedociągnięcia mogące narażać ją na ryzyko".
Zwrócono uwagę m.in. na skrajnie niski odsetek odrzuconych wniosków, "który wzbudził wątpliwości co do wiarygodności kontroli bezpieczeństwa przeprowadzanych przez organy Vanuatu oraz co do dokładania przez nie należytej staranności" oraz brak wymogów dotyczących fizycznej obecności lub zamieszkania, krótki czas rozpatrywania wniosków oraz brak systematycznej wymiany informacji z państwami pochodzenia lub zamieszkania wnioskodawców. Ponadto - jak wskazano - obywatelstwo przyznawano wnioskodawcom figurującym w bazach danych Interpolu.
Rada przypomniała, że wcześniej, 3 marca br. podjęła decyzję o częściowym zawieszeniu umowy dotyczącej zniesienia wiz. Z kolei 12 maja Komisja Europejska rozpoczęła dialog z Vanuatu w celu wyeliminowania wątpliwości UE.
"Od tego czasu kraj ten nie podjął jednak żadnych znaczących działań, a okoliczności, które doprowadziły do tymczasowego zawieszenia, nadal się utrzymują" - podkreślono we wtorkowym komunikacie.
Umowa między UE a Vanuatu
Umowa między UE a Vanuatu dotycząca zniesienia wiz obowiązuje od 2015 roku. Zezwala obywatelom tego kraju na wjazd do UE bez wizy i na pobyt do 90 dni w każdym okresie 180-dniowym. Umowa została częściowo zawieszona na okres dziewięciu miesięcy - od 4 maja 2022 roku do 3 lutego 2023 roku.
Wtorkowa decyzja Rady UE ukaże się teraz w Dzienniku Urzędowym i zacznie być stosowana od 4 lutego 2023 roku.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock