Uber wycofuje się z kolejnego rynku. Powstanie nowa firma

Ze świata

Jak działa Uber?tvn24
wideo 2/4

Firmy Uber i Yandex ogłosiły w czwartek, że łączą działalność w obszarze usług współdzielenia przejazdów na rynku rosyjskim oraz w Kazachstanie, Azerbejdżanie, Armenii, na Białorusi i w Gruzji. W wyniku porozumienia powstanie nowy podmiot - NewCo.

Jak zwraca uwagę agencja Associated Press oznacza to, że amerykański koncern Uber wycofuje się z kolejnego dużego rynku. W zeszłym roku Amerykanie sprzedali lokalnemu rywalowi, Didi Chuxing, swój oddział w Chinach.

Nowa firma

Jak podkreślił Uber w komunikacie "w strukturze własnościowej nowej spółki, Yandex będzie kontrolował około 59,3 proc. akcji, Uber 36,6 proc., natomiast 4,1 proc. udziałów zostanie rozdzielone wśród pracowników firmy". Udziałowcy mają też zainwestować w nową firmę.

Uber przekaże na ten cel 225 milionów dolarów, a Yandex 100 milionów. NewCo ma w sumie mieć wartość ponad 3,7 mld dolarów. Jak podkreśla AP, Yandex jest jednym z największych internetowych przedsiębiorstw w Rosji. Firma oferuje między innymi usługi wyszukiwania internetowego, a także zapewnia dostęp do map online.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock