Bliski Wschód, Azja i Skandynawia - to regiony przyszłości zdaniem autorów nowego rankingu. Uwzględnione w nim aglomeracje i miasta według analityków za dekadę będą bardzo bogate. Listę przygotowali eksperci z amerykańskiej firmy konsultingowej McKinsey.
1. Doha, Katar
Katar, który już teraz należy do najbogatszych państw świata, czekają ogromne inwestycje związane z organizacją piłkarskich mistrzostw świata w 2022 roku. Niewątpliwie skorzysta na tym stolica kraju, która otrzyma dodatkowy impuls do rozwoju.
2. Bergen, Norwegia
Bergen to drugie pod względem ludności miasto w Norwegii i jedno z najbogatszych. Według firmy McKinsey wkrótce stanie się również jednym z najyamożniejszych na świecie. Bergen ma status głównego hubu energetycznego oraz transportowego Norwegii. Jest także ważnym ośrodkiem badań morskich.
3. Trondheim, Norwegia
Kolejne norweskie miasto na liście. Jest kolebką technologii mobilnej. To tam w 1980 roku wynaleziono standard GSM. Od tego czasu Trondheim przeżywa boom technologiczny. Miasto jest domem dla ponad 550 start-upów, w których pracuje ponad 10 tys. osób.
4. Hwaseong, Korea Południowa
Hwaseong, choć mało znane poza Koreą Południową, jest dynamicznie rozwijającym się miastem położonym na południe od Seulu. Znajdują się w nim ośrodki badawcze takich gigantów jak Hyundai i Samsung oraz główne fabryki koncernów Kia i LG. Miasto inwestuje ogromne środki w rozwój nowej, supernowoczesnej dzielnicy mieszkalnej Dongtan.
5. Asan, Korea Południowa
Podobnie jak Hwaseong, Asan jest domem dla wielu dużych kompleksów przemysłowych. Odnosi znaczne korzyści z powodu bliskiej odległości od portu Pyeongtaek, który jest jednym z największych hubów wysyłkowych w regionie.
6. Zagłębie Ruhry, Niemcy
Zagłębie Ruhry jest - po paryskim i londyńskim - trzecim najbogatszym obszarem miejskim w Europie. W tym regionie swoją siedzibę mają największe firmy z sektora przemysłowego i finansowego. 12 z nich znajduje się ma liście Fortune 500 - rankingu 500 największych amerykańskich przedsiębiorstw klasyfikowanych według przychodów.
7. Makao, Chiny
Pod koniec ubiegłego roku metropolia wpadła w ogromną recesję. Antykorupcyjna polityka Chin spowodowała spadek dochodów z kasyn, które są głównym motorem napędowym tej azjatyckiej świątyni hazardu. Gospodarka skurczyła się o 17 proc., ale eksperci przewidują, że Makao powróci w przyszłym roku na ścieżkę wzrostu. Pod warunkiem, że znajdzie inne źródła dochodu.
W TVN24 BiŚ prezentowaliśmy także ranking turystyczny:
Autor: tol / Źródło: CNN Money
Źródło zdjęcia głównego: Francisco Anzola / Wikipedia (CC BY-SA 2.0)