Światowa gospodarka hamuje. MFW tnie prognozy

Ze świata

ShutterstockDla gospodarki strefy euro MFW skorygował swą wcześniejszą prognozę wzrostu w 2015 roku w dół o 0,2 pkt. proc. do 1,2 proc.

Światowa gospodarka będzie w tym roku rozwijała się wolniej niż zakładano. W opublikowanym we wtorek w Pekinie raporcie, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) skorygował swą wcześniejszą prognozę w dół o 0,3 pkt. proc. do 3,5 proc.

Korekta prognozy wyniosła w tym roku spadek o 0,3 proc. Światowa gospodarka zwolni ze względu m.in. na słabsze inwestycje.

Rosyjska gospodarka skurczy się o 3 proc.

Dla gospodarki strefy euro MFW skorygował swą wcześniejszą prognozę wzrostu w 2015 roku w dół o 0,2 pkt. proc. do 1,2 proc., a dla chińskiej gospodarki - w dół o 0,3 pkt. proc. do 6,8 proc.

- Poprawa sytuacji w USA jest mocno odczuwalna i wszystko wskazuje, że będzie trwać dalej mimo drożejącego dolara - powiedział dyrektor MFW ds. rozwoju Olivier Blanchard podczas wideokonferencji ze stolicy Chin, Pekinu. Gospodarka Rosji, głównie ze względu na spadające ceny ropy naftowej na światowych rynkach, ma stracić w tym roku 3 proc.

- Najbardziej oczywistym zagrożeniem (dla światowego wzrostu) jest stagnacja w strefie euro, albo Japonii, albo obu tych obszarów - dodał Blanchard.

Ze względu na rosnący popyt wewnętrzny MFW skorygował w górę o 0,5 pkt. proc. do 3,6 proc. swą wcześniejszą prognozę na ten rok dla USA - największej gospodarki świata.

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock