Amerykańska Rezerwa Federalna zdecydowała w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

Amerykańska Rezerwa Federalna, czyli Fed pozostawiła stopy procentowe w USA bez zmian na poziomie 5,25-5,50 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu. Bank centralny USA poinformował, że dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej będzie zależało od danych.

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie. W obecnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej Fed podniósł stopy proc. łącznie o 525 pb. Stopy proc. w USA są najwyższe od 2007 r., a tempo ich podnoszenia jest najwyższe od początku lat 80., gdy prezesem Fedu był Paul Volcker.

Komunikat Fed

"Komitet będzie w dalszym ciągu oceniać dodatkowe informacje i ich wpływ na politykę pieniężną. Określając zakres dodatkowego zaostrzenia polityki, który może być odpowiedni, aby z czasem przywrócić inflację do 2 proc., Komitet weźmie pod uwagę skumulowane zacieśnienie polityki pieniężnej, opóźnienia, z jakimi polityka pieniężna wpływa na aktywność gospodarczą i inflację, a także kwestie gospodarcze i rozwój sytuacji na rynkach finansowych" - napisano w komunikacie po posiedzeniu.

"Oceniając właściwe stanowisko polityki pieniężnej, Komitet będzie w dalszym ciągu monitorować wpływ napływających informacji dla perspektyw gospodarczych. Komitet będzie przygotowany na odpowiednie dostosowanie nastawienia polityki pieniężnej w przypadku pojawienia się zagrożeń mogących utrudnić osiągnięcie celów Komitetu. W swoich ocenach Komitet będzie uwzględniał szeroki zakres informacji, w tym odczyty dotyczące sytuacji na rynku pracy, presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych, a także rozwoju sytuacji finansowej i międzynarodowej" - dodano.

EUR/USD

Wpływ bardziej rygorystycznych warunków finansowych i kredytowych

Fed podał, że system bankowy w USA jest odporny, ale można spodziewać się zaostrzenia warunków kredytowych.

"Najnowsze wskaźniki wskazują, że w trzecim kwartale aktywność gospodarcza rosła w szybkim tempie. Wzrost zatrudnienia był umiarkowany od początku roku, ale pozostaje silny, a stopa bezrobocia pozostaje niska. Inflacja pozostaje podwyższona" - napisano w komunikacie po posiedzeniu.

"Amerykański system bankowy jest zdrowy i odporny. Bardziej rygorystyczne warunki finansowe i kredytowe dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw prawdopodobnie odbiją się na aktywności gospodarczej, zatrudnieniu i inflacji" – dodano. Fed podał, że będzie kontynuował redukcję posiadanych skarbowych papierów wartościowych oraz agencyjnych papierów dłużnych i agencyjnych papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką, zgodnie z wcześniej ogłoszonymi planami

Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 12-13 grudnia.

Powell: proces trwałego obniżenia inflacji ma przed sobą długą drogę

Proces trwałego obniżenia inflacji ma przed sobą długą drogę - poinformował prezes Fedu Jerome Powell na konferencji po posiedzeniu Rezerwy Federalnej USA. Dodał, że przyszłe decyzje będą podejmowane na podstawie danych.

- Pomimo podwyższonej inflacji długoterminowe oczekiwania inflacyjne wydają się nadal mocno zawyżone, co znajduje odzwierciedlenie w szerokim zakresie badań ankietowych przeprowadzonych wśród gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i prognostów, a także w pomiarach z rynków finansowych - powiedział prezes Fedu.

- Inflacja spadła od połowy ubiegłego roku, a odczyty w okresie letnim były dość korzystne. Jednak kilka miesięcy dobrych danych to dopiero początek tego, czego potrzeba, aby zbudować pewność, że inflacja trwale spada w kierunku naszego celu - dodał.

Powell wskazywał, że przyszłe decyzje będą podnajmowane na podstawie danych.

- Biorąc pod uwagę, jak daleko zaszliśmy, a także niepewność i ryzyko, przed którymi stoimy, gospodarka rozwija się ostrożnie. Decyzje o zakresie dodatkowego zaostrzenia polityki oraz o tym, jak długo pozostanie ona restrykcyjna, podejmiemy na podstawie całości napływających danych i ryzyka pieniężnego - powiedział przewodniczący Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC).

- Stanowisko w polityce monetarnej jest restrykcyjne, co oznacza, że wywiera wpływ na inflację, a pełne skutki podwyżek nie są jeszcze odczuwalne w pełni - dodał.

Prezes Fedu poinformował, że FOMC monitoruje uważnie wzrost rentowności obligacji.

- W ostatnich miesiącach warunki finansowe znacznie się zaostrzyły, między innymi na skutek wyższych rentowności obligacji długoterminowych. Ponieważ utrzymujące się zmiany warunków finansowych mogą mieć wpływ na ścieżkę polityki pieniężnej, uważnie monitorujemy rozwój sytuacji na rynku finansowym - powiedział.

- (…) Bardziej rygorystyczne warunki finansowe, jakie widzimy po wyższych rentownościach obligacji długoterminowych, a także z innych źródeł, takich jak silniejszy dolar i niższe wyceny akcji, mogą mieć znaczenie dla przyszłych decyzji w sprawie stóp procentowych - dodał.

Prezes Fed: nie myślimy o obniżkach

Przewodniczący FOMC wskazywał, że Fed nie rozważa obecnie obniżek stóp procentowych.

- Komitet w ogóle nie myśli obecnie o obniżkach stóp procentowych. Nie mówimy o obniżkach stóp procentowych. Nadal bardzo koncentrujemy się na pierwszym pytaniu, czyli czy osiągnęliśmy wystarczająco restrykcyjne stanowisko w polityce pieniężnej, aby z czasem trwale obniżyć inflację do 2 proc. – wskazał prezes Fedu.

- Następne pytanie będzie dotyczyć tego, jak długo będziemy utrzymywać wysokie stopy procentowe. Powiedzieliśmy, że będziemy utrzymywać restrykcyjną politykę, dopóki nie będziemy pewni, że inflacja utrzymuje się na trwałej ścieżce do 2 proc. Ale szczerze mówiąc, w tej chwili jesteśmy mocno skupieni na pierwszym pytaniu. Nie pojawia się kwestia obniżek stóp procentowych, ponieważ bardzo ważne jest, aby odpowiedzieć na to pierwsze pytanie możliwie jak najbliżej prawdy - dodał

Prezes Fedu poinformował, że walka z inflacją może wymagać spowolnienia aktywności gosparczej.

- Nie jest to pewne, ale prawdopodobnie będziemy musieli zaobserwować spowolnienie wzrostu PKB i złagodzenie warunków na rynku pracy, aby móc w pełni przywrócić stabilność cen - powiedział.

- Najnowsze wskaźniki sugerują, że aktywność gospodarcza w USA rośnie w silnym tempie, znacznie powyżej wcześniejszych oczekiwań. (...) Z uwagą śledzimy najnowsze dane pokazujące odporność wzrostu gospodarczego i popytu na pracę. Oznaki wzrostu PKB utrzymującego się powyżej oczekiwań lub brak napięcia na rynku pracy mogą zagrozić dalszemu postępowi w zakresie spadku dynamiki inflacji i uzasadniać dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej - dodał.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Inwestorzy pozytywnie reagują na decyzję amerykańskiego sądu, który uznał cła nałożone przez prezydenta Donalda Trumpa za nielegalne. Analitycy oceniają, że jest to "ogromna ulga dla rynków akcji i poważny cios dla administracji Trumpa". Dodają jednak, że niepewność pozostaje.

"Poważny cios dla administracji Trumpa"

"Poważny cios dla administracji Trumpa"

Źródło:
PAP

Utrwalają się tendencje wzrostowe w polskiej gospodarce - wynika z raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. BIEC wskazuje, że pomimo poprawiającej się sytuacji są też słabe strony. - Najdotkliwsza zapaść panuje w przemyśle odzieżowym i tekstylnym - podkreśla autorka raportu Maria Drozdowicz.

Branża w kryzysie. "Najdotkliwsza zapaść"

Branża w kryzysie. "Najdotkliwsza zapaść"

Źródło:
PAP

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) rozpoczął postępowanie, którego celem jest wyłonienie generalnego wykonawcy terminala pasażerskiego nowego lotniska. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad pięć miliardów złotych.

Największy taki przetarg w tym roku

Największy taki przetarg w tym roku

Źródło:
PAP

Administracja Trumpa nakazała niektórym amerykańskim firmom wstrzymanie sprzedaży do Chin oprogramowania wykorzystywanego do projektowania półprzewodników - poinformował w środę "Financial Times".

Sprzedaż do Chin wstrzymana. "Złośliwe blokowanie"

Sprzedaż do Chin wstrzymana. "Złośliwe blokowanie"

Źródło:
CNN

Notowania ropy naftowej gwałtownie rosną po decyzji amerykańskiego sądu federalnego w sprawie ceł nałożonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Cła Donalda Trumpa. Mocna reakcja rynku na decyzję sądu

Cła Donalda Trumpa. Mocna reakcja rynku na decyzję sądu

Źródło:
PAP

Amerykański Sąd do spraw Handlu Międzynarodowego zablokował większość ceł nałożonych przez Donalda Trumpa. W orzeczeniu stwierdzono, że prezydent USA przekroczył swoje uprawnienia - podał Reuters.

Sąd zablokował cła Donalda Trumpa

Sąd zablokował cła Donalda Trumpa

Źródło:
Reuters, PAP, AP

- Pierwsze przetargi dwudziestu działek odbyły się w ubiegłym tygodniu. Nabywca będzie mieć ziemię za połowę ceny - mówi w rozmowie z tvn24.pl Kamil Sznel, rzecznik Urzędu Miejskiego w Suwałkach. Chodzi o program "Działki budowlane dla młodych". Prezydent miasta Czesław Renkiewicz dodaje, że "za moment" ogłoszony zostanie "przetarg na sprzedaż kolejnych".

Sprzedają działki o 50 procent taniej

Sprzedają działki o 50 procent taniej

Źródło:
tvn24.pl

Kuchnia to jeden z ważniejszych czynników wpływających na wybór wakacyjnych kierunków. Dla wielu podróżników lokalne smaki stały się równie kuszące jak sztuka, architektura czy przyroda. Gdzie warto się wybrać, jeśli chcemy uniknąć najbardziej zatłoczonych miejsc?

Kierunki dla smakoszy. Tu nie będzie tłumów

Kierunki dla smakoszy. Tu nie będzie tłumów

Źródło:
PAP

Arabia Saudyjska podwoiła kary finansowe za pielgrzymkę do Mekki (hadżdżu) bez zezwolenia. Grzywna dla pielgrzymów przekracza pięć tysięcy dolarów, a organizatorom nielegalnych wyjazdów grozi kara 27 tysięcy dolarów - podał Bloomberg.

Wyższe kary za nielegalne pielgrzymki. Nawet 27 tysięcy za brak zezwolenia

Wyższe kary za nielegalne pielgrzymki. Nawet 27 tysięcy za brak zezwolenia

Źródło:
PAP

Senat uchwalił w środę nowelizację Kodeksu pracy w sprawie jawności płac, ale z poprawką. Pracodawca będzie zobowiązany do udzielenia kandydatowi na stanowisko z odpowiednim wyprzedzeniem informacji o proponowanym wynagrodzeniu, aby umożliwić mu świadome i przejrzyste negocjacje.

Nowy obowiązek dla pracodawców. Poprawka Senatu

Nowy obowiązek dla pracodawców. Poprawka Senatu

Źródło:
PAP

Sektor bankowy w Polsce w 2024 roku osiągnął rekordowe zyski netto - czytamy w interpelacji poselskiej skierowanej do resortu finansów. Posłowie pytają w niej o analizy i konsultacje w sprawie wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków banków. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jurand Drop.

Podatek od "manny z nieba". Ministerstwo zabiera głos

Podatek od "manny z nieba". Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Hakerzy zaatakowali Czechy. Zdaniem szefowej unijnej dyplomacji Kaji Kallas za cyberatakiem stoi podmiot wspierany przez Chiny. Czeski resort spraw zagranicznych wezwał do siebie chińskiego ambasadora.

Atak hakerów. Wezwali ambasadora

Atak hakerów. Wezwali ambasadora

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do bazyliki Świętego Marka w Wenecji będzie można wejść tylko po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji online, a cena biletu wstępu wzrośnie z 6 do 10 euro. To kolejny krok podjęty w tym mieście, by stawić czoła nasilającemu się zjawisku tak zwanej nadmiernej turystyki.

Walczą z nadmierną turystyką. Ceny biletów w górę

Walczą z nadmierną turystyką. Ceny biletów w górę

Źródło:
PAP

PKP Polskie Linie Kolejowe szukają około 130 nowych pracowników. Zatrudnienie mogą znaleźć zarówno osoby z wykształceniem wyższym, jak i te ze średnim czy zawodowym. Proponowane pensje sięgają nawet 28,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie.

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego wśród Włochów w wieku 19-28 lat wynika, że zawody takie jak lekarz, nauczyciel czy specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa cieszą się obecnie większym prestiżem niż praca influencera. Wyniki badania wskazują na zmianę priorytetów zawodowych młodego pokolenia, które coraz częściej stawia na stabilność, użyteczność społeczną i rozwój w sektorach o rosnącym znaczeniu.

Influencer już nie tak popularny. Ranking zawodów marzeń

Influencer już nie tak popularny. Ranking zawodów marzeń

Źródło:
PAP

Majorka, Zakintos i Paryż - to najbardziej oblegane przez turystów miejsca na Starym Kontynencie, w zależności od tego, jakie kryterium przyjmiemy.

Oto najbardziej oblegane przez turystów miejsca w Europie

Oto najbardziej oblegane przez turystów miejsca w Europie

Źródło:
PAP

Elon Musk skrytykował ustawę podatkową forsowaną przez Donalda Trumpa - pisze "Financial Times". Zdaniem miliardera nowe przepisy negatywnie wpłyną na efekty prac Departamentu Wydajności Państwa (DOGE), którym do niedawna kierował.

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Źródło:
"Financial Times"

Od 20 maja, ponad 211 tysięcy wyborców dopisało się do spisów prowadzonych przez konsula, co daje w tej chwili liczbę 695 886 potencjalnych wyborców - przekazała w środę Justyna Chrzanowska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jak dodała, ze względu na duże zainteresowanie w ostatnim czasie pojawiły się zakłócenia w działaniu systemu e-Wybory.

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Źródło:
tvn24.pl

Chrysler Building - ikona nowojorskiego skylineu i jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł architektury art déco - ponownie trafił na rynek nieruchomości. Choć aktualna cena nie została ujawniona, warto przypomnieć, że w 2019 roku wieżowiec został sprzedany za 150 milionów dolarów.

To symbol miasta. Słynny budynek trafi na sprzedaż

To symbol miasta. Słynny budynek trafi na sprzedaż

Źródło:
PAP