Coraz więcej Brytyjczyków chce wyjścia kraju z Unii Europejskiej

Ze świata

ShutterstockCzy dojdzie do Brexitu?

Poparcie Brytyjczyków dla pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej spadło do 52 proc. - wynika z sondażu opublikowanego przez Ipsos MORI. Jeszcze w czerwcu poparcie deklarowało 61 proc. obywateli Zjednoczonego Królestwa.

Według spekulacji medialnych referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii we Wspólnocie należy się spodziewać w drugiej połowie 2016 roku.

Gdyby referendum odbyło się dziś, 52 proc. Brytyjczyków zagłosowałoby za pozostaniem w UE (w lipcu było to 61 proc.), natomiast 39 proc. opowiedziałoby się za Brexitem. W czerwcu zwolennicy wyjścia z UE stanowili z 27 proc.

Renegocjacja warunków

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zapowiedział w czwartek, że w listopadzie przedstawi oczekiwania Wielkiej Brytanii w sprawie renegocjacji warunków członkostwa jego kraju w Unii Europejskiej.

Cameron oczekuje zwiększenia suwerenności Wielkiej Brytanii i znaczenia zasady subsydiarności (zasady pomocniczości stanowiącej, że na poziomie unijnym załatwia się tylko te sprawy, które nie mogą być równie skutecznie załatwione na poziomie krajowym). Chce domagać się wyłączenia Wielkiej Brytanii z zasady "coraz ściślejszej unii", a także wzmocnienia roli parlamentów narodowych, które miałyby otrzymać prawo blokowania unijnych przepisów.

CO SIĘ STANIE W PRZYPADKU BREXITU? CZYTAJ WIĘCEJ

Autor: tol / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock