Huawei komentuje decyzję amerykańskich władz. "Zaszkodzi miliardom konsumentów"

Ze świata

W maju resort handlu USA zadecydował o wpisaniu Huawei Technologies na tzw. czarną listę podmiotów

Decyzja Stanów Zjednoczonych o umieszczeniu Huawei na czarnej liście podmiotów objętych restrykcjami handlowymi to niebezpieczny precedens, który zaszkodzi miliardom konsumentów – powiedział na konferencji prasowej dyrektor działu prawnego chińskiego koncernu Song Liuping.

Według Song Lupinga handlowe restrykcje również "bezpośrednio zaszkodzą" amerykańskim firmom, a także wpłyną na liczbę miejsc pracy.

"Wykorzystują siłę całego państwa"

W maju resort handlu USA zadecydował o wpisaniu Huawei Technologies i 70 związanych z chińskim koncernem firm na tzw. czarną listę podmiotów, które muszą uzyskiwać zgodę rządu w Waszyngtonie na to, by kupować amerykańskie komponenty i technologię.

Przedstawiciele władz USA twierdzą, iż sprzęt telekomunikacyjny Huawei mógłby być wykorzystywany przez Pekin do szpiegostwa i zakłócania łączności.

W związku z tym wydarzeniem, współpracę z chińskim koncernem zawiesił Alphabet - spółka matka Google.

Huawei wielokrotnie zaprzeczał zarzutom, stawianym przez rząd Stanów Zjednoczonych. Firma deklaruje też, że jest niezależna od chińskiego rządu.

- Politycy w Stanach Zjednoczonych wykorzystują siłę całego państwa, by uderzyć w prywatną firmę – powiedział Song Lupinga.

Zdaniem Lupinga decyzja amerykańskiego rządu mogą mieć daleko idące konsekwencje. Według niego wpłynie ona niekorzystnie na "klientów Huawei w 170 krajach, a także na miliardy osób, które korzystają z produktów i usług firmy na całym świecie".

- Uniemożliwiając amerykańskim firmom prowadzenie interesów z Huawei, rząd bezpośrednio zaszkodzi 1200 amerykańskim firmom. Będzie to miało wpływ na dziesiątki tysięcy miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych – mówił.

Pozew

Luiping odniósł się też do pozwu, który został złożony przez Huawei przeciwko Stanom Zjednoczonym w marcu. Zastrzeżenia chińskiego koncernu dotyczyły przyjęcia przez USA regulacji zabraniających administracji rządowej utrzymywania kontaktów z firmami używającymi infrastruktury telekomunikacyjnej chińskiego koncernu.

- Amerykański rząd nie dostarczył żadnych dowodów na to, że firma Huawei jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Nie ma broni, nie ma dymu. Tylko spekulacje – podkreślił.

Autor: mp / Źródło: BBC