Największy przewoźnik w Europie tnie zimową siatkę połączeń

Autor:
ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Kunz o obostrzeniach na lotniskach i w samolotach
Kunz o obostrzeniach na lotniskach i w samolotachTVN24
wideo 2/6
TVN24Kunz o obostrzeniach na lotniskach i w samolotach

Ryanair poinformował w czwartek o kolejnej redukcji zimowego rozkładu lotów (listopad-marzec). Irlandzki przewoźnik zmniejszy liczbę lotów do poziomu 40 procent oferty z poprzedniej zimy.

Ryanair tłumaczy, że podróże do/z dużej części Europy Środkowej, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Austrii, Belgii i Portugalii zostały znacznie ograniczone. "Obostrzenia spowodowały niewielkie osłabienie rezerwacji na październik, ale istotne na listopad i grudzień" - poinformowały linie w komunikacie.

W związku z tym przewoźnik po raz kolejny zredukował rozkład lotów w okresie listopad-marzec, zmniejszając oferowanie z 60 do 40 proc. w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. Linie zakładają utrzymanie do 65 proc. tras z zimowej siatki połączeń, ale przy zmniejszonych częstotliwościach.

Ryanair poinformował również o zamknięciu baz w Cork, Shannon i Tuluzie oraz ogłosił znaczne cięcia w bazach w Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii oraz w Wiedniu.

W związku z redukcją oferowania oraz zakładanym współczynnikiem obłożenia samolotów na poziomie 70 proc., Ryanair spodziewa się teraz, że ruch w całym roku fiskalnym (1 kwietnia 2020 – 31 marca 2021) spadnie do ok. 38 mln pasażerów.

Zaznaczył jednocześnie, że te prognozy mogą zostać jeszcze bardziej obniżone, jeśli rządy poszczególnych krajów UE "nadal będą nieskutecznie zarządzały podróżami lotniczymi i wprowadzały kolejne restrykcje".

Ryanair redukuje rozkładShutterstock

Znacznie mniej pasażerów

W czwartek Lotnisko Chopina w Warszawie poinformowało, że we wrześniu 2020 r. z usług portu skorzystało 482 tys. pasażerów, czyli o 74,3 proc mniej niż we wrześniu 2019 r. Od początku 2020 r. w ruchu międzynarodowym obsłużono łącznie 4 mln 250 tys. osób (spadek o 67,4 proc.), a w krajowym 507 tys. (spadek o 61,1 proc.)

Jak podał port, w ubiegłym miesiącu na Lotnisku Chopina wykonano 6,5 tys. pasażerskich operacji lotniczych – jest to o 60,4 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Z kolei Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach obsłużył 65,3 proc. mniej pasażerów niż rok wcześniej, zaś w trzecim kwartale roku oraz ogółem od stycznia do września spadek liczby podróżnych wyniósł ok. 67 proc.

Port lotniczy Katowice należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. Przed pandemią koronawirusa GTL prognozowało na 2020 r. obsłużenie w Pyrzowicach rekordowej liczby 5,5 mln pasażerów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Autor:ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości