Rosja zamraża ceny produktów "ważnych społecznie"

TVN24 Biznes

TVN24 BiSRosyjskie sklepy zamrażają ceny kluczowych produktów

Największe sieci sklepów spożywczych w Rosji zgodziły się na zamrożenie cen 20 produktów "ważnych społecznie". Chodzi m.in. o mięso, cukier, ziemniaki, zboża, czy jabłka.

Zamrożenie cen potrwa co najmniej dwa miesiące. Na liście produktów "ważnych społecznie", których ceny nie będą się zmieniać są m.in. wołowina, wieprzowina, jagnięcina, drób, ryby, mleko, cukier, zboże, ziemniaki, kapusta, marchew, czy jabłka.

Dlaczego?

To zestawienie nie jest sztywne. Sprzedawcy detaliczni będą mogli zamrażać ceny kolejnych produktów, jeśli ich skład oparty jest na produktach „ważnych społecznie”.

Na zamrożenie cen zgodziło się 12 największych sieci sklepów spożywczych. Wśród nich jest m.in. Auchan, Metro Cash & Carry, Magnit, Lenta, czy Dixy. Ich zdaniem takie działanie pomoże ustabilizować sytuację na rynku spożywczym i jest w "interesie konsumentów".

Wstrzymanie rynkowej wyceny kluczowych produktów to efekt wysokiej inflacji (ponad 11 proc. w 2014 roku) pogłębionej ogromnym i długotrwałym spadkiem wartości rubla wobec najważniejszych zachodnich walut.

Warto przypomnieć, że rosyjska waluta straciła od września zeszłego roku ponad 60 proc. na swojej wartości w stosunku do dolara. Kłopoty rynku spożywczego potęguje też rosyjskie embargo na import wielu zachodnich towarów żywnościowych. Przez tę decyzję w tamtejszych sklepach zaczęło brakować sprowadzanych z zagranicy towarów.

Bez skoków cen

Sprzedawcy uważają też, że decyzja o zamrożeniu cen towarów pozwoli uniknąć gwałtownych wzrostów cen niektórych z nich. Tylko w styczniu ceny cukru wzrosły o 60, a zbóż o 45 proc. w porównaniu do tego samego okresu przed rokiem.

Do wniosku sprzedawców przychylił się już Federalny Urząd Antymonopolowy. Teraz ma go zatwierdzić rząd, ale to - jak sugerują rosyjskie media - powinno być formalnością.

Tabela - wzrost cen wobec grudnia 2013 roku - źródło: Rosstat

Autor: msz/gry / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock