Władimir Putin przeznacza ogromne kwoty z tajnych funduszy na zbrojenia. Wydatki są najwyższe od czasów zimnej wojny - pisze Bloomberg.
- Rząd ma dwa pilne zadania: wzmocnienie bezpieczeństwa oraz promowanie innowacji, aby zakończyć stagnację makroekonomiczną - mówi Rusłan Puhow, dyrektor Centrum Analiz Strategii i Technologii oraz doradca w ministerstwie obrony w Moskwie.
Jak dodaje, "rozwiązaniem obu problemów jest zintensyfikowanie rozwoju przemysłu wojskowego".
Jak Soczi
Od wyprowadzenia kraju znad krawędzi bankructwa piętnaście lat temu, rosyjskie wydatki na obronność znacznie wzrosły.
W przeliczeniu na dolary, w zeszłym roku wydatki na obronność Rosji przekroczyły 84 mld dol. i stanowiły ścisłą światową czołówkę, obok USA i Chin - wynika z wyliczeń Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem.
W ostatnim roku wydatki na obronę, inne sektory związane z bezpieczeństwem oraz porządek publiczny wzrosły do 34 proc. budżetu, co stanowi dwukrotność wydatków w porównaniu np. z 2010 rokiem.
Dla porównania w ubiegłym roku USA wydały 18 proc., czyli 615 mld dol. z budżetu na obronę i bezpieczeństwo międzynarodowe, informuje Bloomberg.
Po doświadczeniach działań Putina w Ukrainie, w tym zajęciu Krymu, Akademia Obrony Narodowej Łotwy, wysuwa odważną tezę, że celem Rosji jest wprowadzenie "stanu permanentnej wojny, jako naturalnych warunków w życiu kraju".
- Możemy i musimy zrobić dla przemysłu obronnego to, co zrobiliśmy dla Soczi - takie słowa według Bloomberga 12 maja miał skierować Putin do generałów i kadry kierowniczej Floty Czarnomorskiej.
Na organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi, Rosja wydała bowiem rekordową sumę 50 mld dol.
Podczas gdy liczba osób zatrudnionych zmniejsza się w każdym z zachodnich państw, w Rosji na przełomie lat 2011-2014 wzrosła o 25 proc. do 850 tys. - zauważa Igor Sutiagin, pracownik naukowy z Royal United Services Institute w Londynie.
Jak wynika z raportu Global Firepower, Rosja ma również ok. 2,5 mln aktywnych rezerwistów, co pozwala ją klasyfikować na drugim miejscu w badaniu zdolności obronnych obejmujących 129 państw.
Moskwę wyprzedzają jedynie Stany Zjednoczone, za jej plecami znajdują się m.in. Chiny, Indie, czy Wielka Brytania.
Autor: mb / Źródło: Bloomberg
Źródło zdjęcia głównego: Vitaly V. Kuzmin / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)