Na dziecko, mieszkanie i dla bezrobotnych. Wielka Brytania bogata w zasiłki

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatPrzywileje socjalne w Wielkiej Brytanii

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii mogą liczyć na wiele świadczeń. Zasiłek rodzinny obowiązuje na każde dziecko poniżej 16. roku życia. Rodzice otrzymują ok. 20 funtów tygodniowo na najstarsze dziecko i ok. 13 funtów tygodniowo na każde następne dziecko. Ponadto obowiązuje zasiłek dla osób o niskich dochodach, zasiłek dla bezrobotnych oraz zasiłek mieszkaniowy na opłacenie części lub całości czynszu. Para może otrzymać maksymalnie 500 funtów tygodniowo, podobne jak rodzic z dzieckiem. Osoba samotna może liczyć na maksymalnie 350 funtów tygodniowo.

Według danych z 2014 roku na Wyspach przebywało ponad 750 tys. Polaków, którzy byli na drugim miejscu wśród najczęściej ubiegających się o przywileje socjalne.

Więcej wniosków złożyli tylko Rumuni - 165 tys.

Jaka pomoc?

Polacy przebywający na Wyspach mogą liczyć na zasiłek rodzinny na każde dziecko poniżej 16. roku życia. Rodzice otrzymują ok. 20 funtów tygodniowo na najstarsze dziecko i ok. 13 funtów tygodniowo na każde następne dziecko.

Ponadto obowiązuje zasiłek dla osób o niskich dochodach, zasiłek dla bezrobotnych oraz zasiłek mieszkaniowy na opłacenie części lub całości czynszu.

Para może otrzymać maksymalnie 500 funtów tygodniowo, podobne jak rodzic z dzieckiem. Osoba samotna może liczyć na maksymalnie 350 funtów tygodniowo.

Na tle innych

Jak wynika z listopadowego raportu PwC, średnia kwota bezpośredniej pomocy państw UE w zakresie ulg na dzieci i świadczeń rodzinnych wynosi 2 347 euro (9 819 zł) rocznie, ale w rzeczywistości ponad 60 proc. państw UE nie osiąga tej wartości.

W tym gronie znajduje się Polska, która jest klasyfikowana na 24. miejscu w Unii Europejskiej ze średnią 530 euro (2 224 zł).

Liderem jest Luksemburg 9 264 euro (39 218 zł). Wielka Brytania znajduje się zaś na 10. pozycji.

Autor: tol,mb//km gdy / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock