Prawie 16 milionów dolarów za brylant wielkości jajka

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Najlepiej zarabiający prezes w Polsce zdradza "sekret sukcesu"TVN24 BiS
wideo 2/4
TVN24 BiSNajlepiej zarabiający prezes w Polsce zdradza "sekret sukcesu"

15,7 milionów dolarów - taką cenę na aukcji w Hongkongu osiągnął brylant ważący 102 karaty. Kupiec pochodzi z Japonii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Brylant "bez skazy", który trafił na aukcję Sotheby’s we wrześniu, w poniedziałkowej licytacji został wystawiony za ok. 11 mln USD, a po kilku minutach został sprzedany kolekcjonerowi z Japonii za 15,7 mln dolarów. Poprzednio najwyższą cenę na aukcji online osiągnął w lipcu br. prawie 29-karatowy brylant, sprzedany za 2,1 mln dolarów.

Najwyższa cena za brylant na tradycyjnych aukcjach wyniosła dotychczas 83 mln dolarów za 59-karatowy Pink Star.

Brylant wielkości niewielkiego jajka

Dwa lata temu w kopalni Victor Mine w Kanadzie został znaleziony ważący 271 karatów diament. Z niego został wycięty mniejszy, owalny kamień, który po trwającym rok szlifowaniu trafił na aukcję. Brylant jest wielkości niewielkiego jajka i jest takiej czystości, że zalicza się go do klasy IIa, do której kwalifikuje się nie więcej niż 2 proc. wszystkich diamentów.

Niewiele większy brylant został sprzedany siedem lat temu za 30 mln dolarów. W przeszłości – jak podawała agencja The Canadian Press – kanadyjskie diamenty uzyskiwały ceny o 10 do 15 proc. wyższe niż porównywalne kamienie, m.in. dlatego, że kanadyjskie regulacje wymuszają etyczne prowadzenie biznesu.

Victor Mine to zamknięta w ub.r. po 11 latach eksploatacji odkrywkowa kopalnia diamentów należąca do koncernu De Beers, znajdująca się na północy Ontario.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP