Czterdzieści cystern i dwie doby załadunku. Historyczny transport asfaltu drogą morską

Ze świata

Zmiany w zarządzie PKN OrlenPKN Orlen
wideo 2/3

Dzięki współpracy spółek grupy PKN Orlen, Orlen Lietuva oraz Orlen Asfalt, po raz pierwszy w historii Litwy, w tamtejszym porcie w Kłajpedzie, doszło do załadunku asfaltu na statek i wysłania go do klientów, w Szwecji, a także Norwegii - podał Orlen Asfalt.

Do realizacji załadunku asfaltu na statek o pojemności 4 tysięcy ton wykorzystano 40 cystern samochodowych, które kursowały wahadłowo pomiędzy rafinerią w Orlen Lietuva Możejkach a portem w Kłajpedzie. Czas załadunku, który trwał 48 godzin przy dopuszczalnym, wynoszącym do 72 godzin. "Sprzedaż asfaltu na statek to efekt realizacji celów strategicznych, jakimi są rozwój potencjału produkcji i sprzedaży eksportowej z rafinerii w Możejkach. Projekt ten pokazał, że jest możliwość dostarczania asfaltu statkami na rynki Skandynawskie, a w planach jest dotarcie także do Wielkiej Brytanii. Realizację tych celów ułatwia i uzasadnia lokalizacja rafinerii w Możejkach" - podkreślił Orlen Asfalt.

Spółka zaznaczyła, że wysłanie asfaltu drogą morską to nie jedyny duży projekt sprzedaży asfaltów na Litwie, gdyż w ostatnim czasie rafineria Orlen Lietuva w Możejkach wyprodukowała asfalt, na potrzeby wykonania wymiany nawierzchni pasu startowego na lotnisku w Wilnie. Wykonawcą wymiany była łotewska firma A.C.B, która korzystała z usług podwykonawców z Wilna - EUROVIA Lietuva, FEGDA oraz Lemminkainen Lietuva. "Do realizacji tego projektu wykorzystano 4 tys. ton asfaltu, który ze względu na rangę inwestycji musiał być dostarczony w metodzie just-in-time (dokładnie w takim czasie, w jakim złożono zapotrzebowanie na produkt - red.)" - wyjaśnił Orlen Asfalt.

Jeden z największych dostawców

Orlen Asfalt to jeden z największych w Polsce i Europie Środkowej dostawców lepiszcza bitumicznego wykorzystywanego do produkcji nawierzchni asfaltowych. Jak informuje spółka, aktualnie ofertę stanowią tam asfalty pochodzące z pięciu ośrodków produkcyjnych w Płocku i Trzebini w Polsce, Pardubicach i Litvinovie w Czechach oraz w Możejkach na Litwie. Orlen Asfalt produkuje asfalty drogowe i przemysłowe, w tym asfalty modyfikowane, przeznaczone do nawierzchni, po których odbywa się transport ciężki. W 2013 r. spółka otworzyła swój oddział w Rumunii. Rafineria Orlen Lietuva w Możejkach to jedyny tego typu zakład w krajach bałtyckich. Obecnie Orlen Lietuva jest największym podatnikiem na Litwie.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Orlen Asfalt