TVN24 Biznes | Ze świata

Potężne wsparcie dla polskich firm. Jest zielone światło z Brukseli

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Morawiecki o pomocy dla firm
Morawiecki o pomocy dla firmTVN24
wideo 2/6
TVN24Morawiecki o pomocy dla firm

Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości 1,1 miliarda euro (około 5 miliardów złotych), który ma na celu wsparcie przedsiębiorstw dotkniętych kryzysem w związku z pandemią. Program składa się z czterech elementów.

"Program o wartości 1,1 mld euro umożliwi Polsce dalsze wspieranie dotkniętych pandemią koronawirusa przedsiębiorstw w różnych sektorach, takich jak handel detaliczny, usługi turystyczne i rozrywkowe. Program pomoże im w zaspokojeniu potrzeb w zakresie płynności i umożliwi kontynuację działalności. Nadal ściśle współpracujemy z państwami członkowskimi, poszukując realnych rozwiązań łagodzących skutki gospodarcze pandemii koronawirusa, zgodnie z przepisami UE" - oświadczyła wiceprzewodnicząca Komisji Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN GO >>>

Cztery elementy

Polski program składa się z czterech elementów. Pierwszy, którego szacunkowy budżet wynosi 173 mln euro (777 mln złotych), będzie przeznaczony dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz dużych przedsiębiorstw działających w branży turystycznej. Pomoc będzie miała formę dopłat do wynagrodzeń pracowników o wartości 464 euro (2 tys. złotych) miesięcznie na pracownika przez okres maksymalnie 3 miesięcy - relacjonuje KE. Drugi filar, którego szacunkowa wartość to 215 mln euro (964 mln złotych), będzie przeznaczony dla MŚP i dużych przedsiębiorstw prowadzących działalność w szeregu sektorów, takich jak sprzedaż detaliczna, usługi gastronomiczne i rozrywka. Pomoc będzie miała formę dotacji bezpośrednich w wysokości do 928 euro (4160 złotych) na beneficjenta, który odnotował spadek dochodu z działalności operacyjnej o co najmniej 40 proc. w porównaniu z okresem odniesienia ustalonym w programie. Trzeci element, wart około 300 mln euro (1,4 mld złotych), będzie przeznaczony dla mikroprzedsiębiorstw i drobnych przedsiębiorców, prowadzących działalność w sektorach sprzedaży detalicznej, gastronomii i rozrywki. Wsparcie będzie miało formę dotacji bezpośrednich w wysokości do 1116 euro (5 tys. złotych) na beneficjenta. Czwarty filar o wartości 400 mln euro (1,9 mld złotych), będzie polegał na zwolnieniu z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne przez MŚP i duże przedsiębiorstwa, które odnotowały spadek dochodu z działalności operacyjnej o co najmniej 40 proc. w porównaniu z okresem odniesienia ustalonym w programie. Z wymienionych czterech opcji mogą skorzystać też przedsiębiorstwa prowadzące działalność w sektorach podstawowej produkcji rolnej i rybołówstwa. Komisja uznała, że program zgłoszony przez polskie władze jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach pomocy państwa. KE jest zdania, że środki te są "konieczne, właściwe i proporcjonalne, biorąc pod uwagę konieczność zaradzenia poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego".

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości