Litwa rezygnuje z tak zwanych paszportów covidowych. Certyfikaty przestaną obowiązywać od soboty. Ma to związek ze zmianą sytuacji epidemicznej i szerzącym się coraz powszechniej wariantem omikron.
Minister zdrowia Arunas Dulkys wskazał, że "wraz z rozprzestrzenianiem się wariantu omikron ryzyko zakażenia koronawirusem pozostaje zarówno u osób nieszczepionych, jak i w pełni zaszczepionych, a także u ozdrowieńców.
Paszport covidowy może zostać przywrócony
- W związku z tym rola paszportu covidowego jako środka zapobiegającego rozprzestrzenianiu się koronawirusa znacznie się zmniejszyła - zaznaczył minister, dodając, że "pozostaje on w arsenale walki z chorobą i w razie potrzeby zostanie przywrócony".
Od soboty paszport covidowy zastąpi obowiązek zapewnienia w sklepach i innych przestrzeniach publicznych 15 m kw. na jedną osobę. Rząd apeluje też o zwiększenie samokontroli – utrzymywanie dystansu społecznego, właściwego noszenia maseczek z filtrami bądź maseczek medycznych, ograniczania kontaktów społecznych.
Certyfikat covidowy
Certyfikat potwierdzający zaszczepienie przeciw COVID-19, status ozdrowieńca lub też negatywny wynik testu diagnostycznego, wprowadzono w krajach UE na początku lipca 2021 r., by ułatwić przemieszczanie się w Unii Europejskiej podczas pandemii. Zaświadczenie można otrzymać w formie wydruku po wykonaniu iniekcji w punkcie szczepień lub pobrać przez Internetowe Konto Pacjenta albo mieć je dostępne w aplikacji mojeIKP i mObywatel.
Koronawirus na Litwie
Na Litwie minionej doby odnotowano 12 278 nowych zakażeń koronawirusem i jest to największa w kraju liczba infekcji od początku pandemii. W ciągu dwóch tygodni liczba zainfekowanych wzrosła dwukrotnie. Na COVID-19 zmarło na Litwie w ciągu ostatniej doby 14 osób.
Według rządowych danych odsetek zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki na koronawirusa wynosi na Litwie 69,5 proc. (stan na 1 lutego). W pełni zaszczepieni stanowią 66,6 proc. całego społeczeństwa.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock