Putin straszy spekulantów i wrogów Rosji. "Sankcje to nerwowa reakcja USA i jej sojuszników"

Putin: sankcje oczywiście szkodzą, ale to szkodzą wszystkim
Putin: sankcje oczywiście szkodzą, ale to szkodzą wszystkim
TVN24 BiS
Putin: sankcje oczywiście szkodzą, ale to szkodzą wszystkimTVN24 BiS

Sankcje oczywiście szkodzą, ale szkodzą wszystkim, w tym także tym, którzy je nakładają. Sankcje, to po prostu nerwowa reakcja USA i ich sojuszników na nasze stanowisko w związku z wydarzeniami i przewrotem państwowym na Ukrainie - stwierdził prezydent Rosji Władimir Putin w dorocznym orędziu do Zgromadzenia Federalnego. Prezydent Rosji zapowiedział też, że Moskwa podejmie się skutecznej walki ze spekulantami walutowymi. - Chciałbym dodać: władza wie kto jest spekulantem i mamy instrumenty, aby na niego wpłynąć. Najwyraźniej nadszedł czas, aby ich użyć - ostrzegł Putin.

Władimir Putin powiedział również, że użycie restrykcji gospodarczych to "znany już wcześniej instrument używany przez Zachód".

- Nawet gdyby nie było wydarzeń na Ukrainie, to wymyśliliby inny pretekst, aby powstrzymać rosnące możliwości Rosji. Wpłynąć na nas i wykorzystać. Takie postępowanie, które jest prowadzone wobec naszego kraju było już znane wcześniej. Praktycznie zawsze, gdy ktoś uważa, że Rosja nazbyt wyrosła w siłę, stała się niezależna, to stosowano takie same instrumenty. Jednak rozmowy z Rosją, z pozycji siły, nie mają sensu - mówił Putin.

Co z gospodarką?

Putin odniósł się również do kiepskiej sytuacji rosyjskiej gospodarki, która musi zmierzyć się z recesją.

- Musimy wyrwać się z pułapki zerowego tempa wzrostu gospodarczego. W ciągu 3-4 lat dojść do poziomu wzrostu większego od średniej światowej. Tylko tak będziemy w stanie zwiększyć udział Rosji w globalnej gospodarce. Musimy wzmocnić nasz wpływ i niezależność gospodarczą. Efektywność gospodarki państwa powinna również powinna rosnąć - rocznie nie mniej niż 5 proc.

Władza wie

Prezydent Rosji przekonywał, że jego kraj musi zachować stabilną sytuację makrogospodarczą zmniejszając inflację do 4 proc., ale nie dzięki zmniejszeniu aktywności gospodarczej.

- Stykamy się ze zmniejszeniem dochodów walutowych i w wyniku tego osłabieniem kursu rubla. Bank Rosji przeszedł na kurs swobodny, ale nie znaczy to, że odsunął się od zachowywania kursu rubla, tak że kurs rubla może stawać się obiektem spekulacji finansowych. Proszę Bank Rosji i rząd o wprowadzenie skoordynowanych działań w celu zmniejszenia ochoty spekulantów do grania na kursie rosyjskiej waluty. Chciałbym dodać: władza wie kto jest spekulantem i mamy instrumenty, aby na niego wpłynąć. Najwyraźniej nadszedł czas, aby ich użyć - ostrzegł Putin.

- Osłabienie waluty oczywiście zwiększa koniunkturę cenową i konkurencyjność naszych firm. Musimy wykorzystać ten czynnik do przeprowadzenia polityki dywersyfikacji importu tam, gdzie jest to uzasadnione lub konieczne - uważa Putin.

Putin: władza wie kto jest spekulantem
Putin: władza wie kto jest spekulantemTVN24 BiS

Mniejsza zależność

Prezydent Rosji stwierdził też, że jego kraj musi pozbyć się technologicznej i przemysłowej zależności od państw Zachodu.

- Tutaj mogą pomóc nam lokalne firmy, także przy realizacji dużych energetycznych, naftowych i transportowych inwestycji. Trzeba formułować zapotrzebowanie na naszą produkcję. Na razie bardzo często jest na odwrót. Kupiliśmy wszystko poza Rosją, a dla własnego przemysłu rezultat jest zerowy. Proponuję stworzyć w ramach naszego rządu specjalne centrum koordynacyjne, którego zadaniem będzie rozwój lokalnej wytwórczości i bazy badawczej. Od innych powinniśmy kupować tylko unikatowy sprzęt i technologie - przekonuje Putin.

Putin: musimy również pozbyć się technologicznej zależności
Putin: musimy również pozbyć się technologicznej zależnościTVN24 BiS

Oszczędności na inwestycje

W przemówieniu Putin zwrócił się też do parlamentu, aby utrzymał obecne podatki przez najbliższe cztery lata. Obiecał, że nowe firmy dostaną dwuletnie wakacje podatkowe, a przedsiębiorcy, którzy zalegalizują swój majątek w Rosji będą objęci amnestią. Zachęcał też do inwestycji. - Mamy ogromne wewnętrzne oszczędności, które powinny umożliwić efektywne inwestycje do 2018 roku niezależnie od zagranicznych ograniczeń. Musimy doprowadzić roczny poziom inwestycji do 25 proc. PKB kraju. Oznacza to, że to ile oszczędzamy, tyle samo powinniśmy inwestować. Nasze oszczędności powinny działać dla gospodarki państwowej, współdziałać dla rozwoju, a nie uciekać z naszego kraju - uważa Putin.

Putin: oszczędności powinny działać dla gospodarki państwowej
Putin: oszczędności powinny działać dla gospodarki państwowejTVN24 BiS

Potrzeba reform

Prezydent Rosji stwierdził również, że w jego kraju należy uporządkować wydatki publiczne. - Musimy uporządkować budżety firm państwowych. Stworzymy jednolite centra rozliczeń obrachunkowych, które zagwarantują przejrzystość zarządzania środkami pieniężnymi. We wszystkich firmach, gdzie państwo ma przynajmniej 50 proc. aktywów powinny być wdrożone kluczowe wskaźniki efektywności, w tym również corocznego zmniejszenia wydatków, co najmniej o 2-3 proc. Firmy państwowe powinny bezpośrednio odnosić swoje wynagrodzenia od osiągniętych rezultatów i realiów gospodarczych. Jestem przekonany, że Rosja da radę przeprowadzić ogromne restrukturyzacje swojego przemysłu, ale też zostać dostawcą idei i technologii dla całego świata. Osiągnięcia naszych firm powinny być symbolem naszej narodowej dumy - mówił Putin.

Putin: należy uporządkować wydatki publiczne
Putin: należy uporządkować wydatki publiczneTVN24 BiS

Afryka, Azja

Putin dodał, że jego kraj nie ma zamiaru zmniejszać stosunków gospodarczych z Europą, czy Stanami Zjednoczonymi.

- Będziemy też kontynuować naszą współpracę z Afryką, Azją i krajami bliskiego wschodu. Widzimy, jak w ostatnich latach konsekwentnie rozwijają się te regiony. Rosja jako mocarstwo będzie wykorzystywać je jako ogromny potencjał. Jest tam wielu naszych szczerych przyjaciół i strategicznych partnerów - uważa Putin i dodaje, że od 1 stycznia 2015 roku zacznie działać euroazjatycka unia gospodarcza. Bliska współpraca będzie bardzo silnym impulsem rozwoju dla wszystkich uczestników sojuszu - dodaje.

Doroczne orędzie

Prezydent Władimir Putin wygłasza orędzie do rosyjskiego narodu co roku. W przemówieniu zwraca się do Zgromadzenia Federalnego, czyli obu izb parlamentu.

Prezydenckiego orędzia wysłuchało ponad 1000 osób. Oprócz senatorów i deputowanych zaproszenia otrzymali członkowie rządu, najważniejsi współpracownicy Putina, przewodniczący parlamentów regionalnych, prezesi Sądu Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego, prokurator generalny, prezes Izby Obrachunkowej, przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej, członkowie Rady Państwowej, tj. prezydenci i gubernatorzy regionów tworzących Federację Rosyjską, a także najwyżsi dowódcy wojskowi, dostojnicy religijni, szefowie organizacji pozarządowych i redaktorzy naczelni największych mediów.

Symboliczne miejsce

Miejscem przemówienia Putina była Sala Georgijewska w Wielkim Pałacu Kremlowskim. To największa i najbardziej okazała komnata w kremlowskim pałacu. Jej nazwa związana jest z jednym z najważniejszych odznaczeń Rosji - orderem św. Jerzego. Kojarzy się z historią imperium rosyjskiego. Jej ściany zdobią marmurowe tablice z nazwiskami kawalerów orderu, m.in. marszałka Aleksandra Suworowa, marszałka Michaiła Kutuzowa i admirała Pawła Nachimowa.

Autor: msz/ / Źródło: TVN24 BiS, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Po trzech tygodniach spadków przecena na stacjach paliw hamuje - ocenili analitycy portalu e-petrol.pl w najnowszym raporcie. Zdaniem analityków Refleksu, koniec lutego może przynieść wzrost cen diesla średnio do 5 groszy za litr. Z kolei detaliczne ceny benzyny mogą spaść.

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Plany umożliwienia angielskim producentom whisky używania terminu "single malt" wywołały ostry sprzeciw szkockich destylarni i polityków - informuje BBC. Obecnie whisky single malt musi być produkowane w jednej destylarni. Nowe przepisy dopuściłyby wytwarzanie trunku w kilku różnych lokalizacjach – co radykalnie obniżyłoby koszty. Szkoccy producenci twierdzą, że taki krok "podepcze tradycję" i zaszkodzi wielomiliardowemu przemysłowi.

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Źródło:
BBC, "Daily Mail"

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Renta inwalidzka, to świadczenie pieniężne, które przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Żeby ją otrzymać należy spełnić szereg warunków - przede wszystkim otrzymać orzeczenie lekarskie. Natomiast o jej wysokości decyduje między innymi czas odprowadzania składek.

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto główna wygrana nie padła. We wtorek będzie można wygrać pięć milionów złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 22 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP