Putin straszy spekulantów i wrogów Rosji. "Sankcje to nerwowa reakcja USA i jej sojuszników"

Putin: sankcje oczywiście szkodzą, ale to szkodzą wszystkim
Putin: sankcje oczywiście szkodzą, ale to szkodzą wszystkim
TVN24 BiS
Putin: sankcje oczywiście szkodzą, ale to szkodzą wszystkimTVN24 BiS

Sankcje oczywiście szkodzą, ale szkodzą wszystkim, w tym także tym, którzy je nakładają. Sankcje, to po prostu nerwowa reakcja USA i ich sojuszników na nasze stanowisko w związku z wydarzeniami i przewrotem państwowym na Ukrainie - stwierdził prezydent Rosji Władimir Putin w dorocznym orędziu do Zgromadzenia Federalnego. Prezydent Rosji zapowiedział też, że Moskwa podejmie się skutecznej walki ze spekulantami walutowymi. - Chciałbym dodać: władza wie kto jest spekulantem i mamy instrumenty, aby na niego wpłynąć. Najwyraźniej nadszedł czas, aby ich użyć - ostrzegł Putin.

Władimir Putin powiedział również, że użycie restrykcji gospodarczych to "znany już wcześniej instrument używany przez Zachód".

- Nawet gdyby nie było wydarzeń na Ukrainie, to wymyśliliby inny pretekst, aby powstrzymać rosnące możliwości Rosji. Wpłynąć na nas i wykorzystać. Takie postępowanie, które jest prowadzone wobec naszego kraju było już znane wcześniej. Praktycznie zawsze, gdy ktoś uważa, że Rosja nazbyt wyrosła w siłę, stała się niezależna, to stosowano takie same instrumenty. Jednak rozmowy z Rosją, z pozycji siły, nie mają sensu - mówił Putin.

Co z gospodarką?

Putin odniósł się również do kiepskiej sytuacji rosyjskiej gospodarki, która musi zmierzyć się z recesją.

- Musimy wyrwać się z pułapki zerowego tempa wzrostu gospodarczego. W ciągu 3-4 lat dojść do poziomu wzrostu większego od średniej światowej. Tylko tak będziemy w stanie zwiększyć udział Rosji w globalnej gospodarce. Musimy wzmocnić nasz wpływ i niezależność gospodarczą. Efektywność gospodarki państwa powinna również powinna rosnąć - rocznie nie mniej niż 5 proc.

Władza wie

Prezydent Rosji przekonywał, że jego kraj musi zachować stabilną sytuację makrogospodarczą zmniejszając inflację do 4 proc., ale nie dzięki zmniejszeniu aktywności gospodarczej.

- Stykamy się ze zmniejszeniem dochodów walutowych i w wyniku tego osłabieniem kursu rubla. Bank Rosji przeszedł na kurs swobodny, ale nie znaczy to, że odsunął się od zachowywania kursu rubla, tak że kurs rubla może stawać się obiektem spekulacji finansowych. Proszę Bank Rosji i rząd o wprowadzenie skoordynowanych działań w celu zmniejszenia ochoty spekulantów do grania na kursie rosyjskiej waluty. Chciałbym dodać: władza wie kto jest spekulantem i mamy instrumenty, aby na niego wpłynąć. Najwyraźniej nadszedł czas, aby ich użyć - ostrzegł Putin.

- Osłabienie waluty oczywiście zwiększa koniunkturę cenową i konkurencyjność naszych firm. Musimy wykorzystać ten czynnik do przeprowadzenia polityki dywersyfikacji importu tam, gdzie jest to uzasadnione lub konieczne - uważa Putin.

Putin: władza wie kto jest spekulantem
Putin: władza wie kto jest spekulantemTVN24 BiS

Mniejsza zależność

Prezydent Rosji stwierdził też, że jego kraj musi pozbyć się technologicznej i przemysłowej zależności od państw Zachodu.

- Tutaj mogą pomóc nam lokalne firmy, także przy realizacji dużych energetycznych, naftowych i transportowych inwestycji. Trzeba formułować zapotrzebowanie na naszą produkcję. Na razie bardzo często jest na odwrót. Kupiliśmy wszystko poza Rosją, a dla własnego przemysłu rezultat jest zerowy. Proponuję stworzyć w ramach naszego rządu specjalne centrum koordynacyjne, którego zadaniem będzie rozwój lokalnej wytwórczości i bazy badawczej. Od innych powinniśmy kupować tylko unikatowy sprzęt i technologie - przekonuje Putin.

Putin: musimy również pozbyć się technologicznej zależności
Putin: musimy również pozbyć się technologicznej zależnościTVN24 BiS

Oszczędności na inwestycje

W przemówieniu Putin zwrócił się też do parlamentu, aby utrzymał obecne podatki przez najbliższe cztery lata. Obiecał, że nowe firmy dostaną dwuletnie wakacje podatkowe, a przedsiębiorcy, którzy zalegalizują swój majątek w Rosji będą objęci amnestią. Zachęcał też do inwestycji. - Mamy ogromne wewnętrzne oszczędności, które powinny umożliwić efektywne inwestycje do 2018 roku niezależnie od zagranicznych ograniczeń. Musimy doprowadzić roczny poziom inwestycji do 25 proc. PKB kraju. Oznacza to, że to ile oszczędzamy, tyle samo powinniśmy inwestować. Nasze oszczędności powinny działać dla gospodarki państwowej, współdziałać dla rozwoju, a nie uciekać z naszego kraju - uważa Putin.

Putin: oszczędności powinny działać dla gospodarki państwowej
Putin: oszczędności powinny działać dla gospodarki państwowejTVN24 BiS

Potrzeba reform

Prezydent Rosji stwierdził również, że w jego kraju należy uporządkować wydatki publiczne. - Musimy uporządkować budżety firm państwowych. Stworzymy jednolite centra rozliczeń obrachunkowych, które zagwarantują przejrzystość zarządzania środkami pieniężnymi. We wszystkich firmach, gdzie państwo ma przynajmniej 50 proc. aktywów powinny być wdrożone kluczowe wskaźniki efektywności, w tym również corocznego zmniejszenia wydatków, co najmniej o 2-3 proc. Firmy państwowe powinny bezpośrednio odnosić swoje wynagrodzenia od osiągniętych rezultatów i realiów gospodarczych. Jestem przekonany, że Rosja da radę przeprowadzić ogromne restrukturyzacje swojego przemysłu, ale też zostać dostawcą idei i technologii dla całego świata. Osiągnięcia naszych firm powinny być symbolem naszej narodowej dumy - mówił Putin.

Putin: należy uporządkować wydatki publiczne
Putin: należy uporządkować wydatki publiczneTVN24 BiS

Afryka, Azja

Putin dodał, że jego kraj nie ma zamiaru zmniejszać stosunków gospodarczych z Europą, czy Stanami Zjednoczonymi.

- Będziemy też kontynuować naszą współpracę z Afryką, Azją i krajami bliskiego wschodu. Widzimy, jak w ostatnich latach konsekwentnie rozwijają się te regiony. Rosja jako mocarstwo będzie wykorzystywać je jako ogromny potencjał. Jest tam wielu naszych szczerych przyjaciół i strategicznych partnerów - uważa Putin i dodaje, że od 1 stycznia 2015 roku zacznie działać euroazjatycka unia gospodarcza. Bliska współpraca będzie bardzo silnym impulsem rozwoju dla wszystkich uczestników sojuszu - dodaje.

Doroczne orędzie

Prezydent Władimir Putin wygłasza orędzie do rosyjskiego narodu co roku. W przemówieniu zwraca się do Zgromadzenia Federalnego, czyli obu izb parlamentu.

Prezydenckiego orędzia wysłuchało ponad 1000 osób. Oprócz senatorów i deputowanych zaproszenia otrzymali członkowie rządu, najważniejsi współpracownicy Putina, przewodniczący parlamentów regionalnych, prezesi Sądu Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego, prokurator generalny, prezes Izby Obrachunkowej, przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej, członkowie Rady Państwowej, tj. prezydenci i gubernatorzy regionów tworzących Federację Rosyjską, a także najwyżsi dowódcy wojskowi, dostojnicy religijni, szefowie organizacji pozarządowych i redaktorzy naczelni największych mediów.

Symboliczne miejsce

Miejscem przemówienia Putina była Sala Georgijewska w Wielkim Pałacu Kremlowskim. To największa i najbardziej okazała komnata w kremlowskim pałacu. Jej nazwa związana jest z jednym z najważniejszych odznaczeń Rosji - orderem św. Jerzego. Kojarzy się z historią imperium rosyjskiego. Jej ściany zdobią marmurowe tablice z nazwiskami kawalerów orderu, m.in. marszałka Aleksandra Suworowa, marszałka Michaiła Kutuzowa i admirała Pawła Nachimowa.

Autor: msz/ / Źródło: TVN24 BiS, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

W sprzedaży są krajowe truskawki. Ich cena pozostaje wysoka ze względu na majowe chłody i lokalne przymrozki - zauważył ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. Dodał, że wkrótce poprawa pogody zwiększy podaż, co w efekcie może obniżyć ich cenę.

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Źródło:
PAP

W okresie największej prosperity w Polsce powstawało nawet 30 galerii handlowych rocznie. W niektórych miastach podczas dwudziestominutowego spaceru można minąć cztery. Ale coś się zacięło. - Kryzys rozpoczęła pandemia, ale możemy też mówić o przesyceniu tego rodzaju sklepami. Powstały wszędzie tam, gdzie mogły powstać, uruchamiając "bratobójczą" konkurencję. Myślę, że to jest źródło dzisiejszych kłopotów - mówi prof. Marek Nowak, socjolog z UAM.

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Źródło:
TVN24+

27 czerwca ruszy pierwszy pociąg PKP Intercity z Warszawy do Rijeki - chorwackiego miasta portowego na wzgórzach. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: od fascynujących muzeów i zabytkowych świątyń po tętniącą życiem promenadę Korzo.

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła jedna główna wygrana. Nagroda w wysokości ponad 37 milionów euro trafi do gracza ze Słowenii. Oto liczby, które padły 23 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
Lotto.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżki stóp procentowych przełożyła się na niższe oprocentowanie lokat i kredytów hipotecznych - ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Wskazał też na dysproporcję pomiędzy kredytami a depozytami w bankach.

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Naprawdę wchodzi pan w podatki? Wczoraj się pan na tym poślizgnął w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem - stwierdził podczas debaty kandydatów na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki zapytał kandydata Platformy Obywatelskiej, jakie daniny zostaną podniesione, gdy ten zostanie głową państwa.

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę na południu Francji doszło do awarii prądu, która objęła około 160 tysięcy gospodarstw domowych. Do krótkich zakłóceń doszło też w trakcie projekcji filmowych w Cannes. Organizatorzy zapewniają, że awaria nie wpłynie na wieczorną ceremonię zakończenia festiwalu.

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Źródło:
PAP

Francuski "Le Figaro" opisuje w piątek Polskę jako kraj odnoszący sukcesy gospodarcze i rozwijający obronność, co - jak podkreśla dziennik - czyni ją "jednym z krajów kluczowych" dla równowagi w Europie. Gazeta zastanawia się, czy wynik wyborów prezydenckich może zagrozić "tej imponującej trajektorii".

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Źródło:
PAP

Bułgaria jest na dobrej drodze do uzyskania zgody Unii Europejskiej na wejście do strefy euro - donosi w piątek Bloomberg. Według agencji przyjęcie wspólnej waluty mogłoby nastąpić na początku 2026 roku.

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Źródło:
tvn24.pl

Rekomenduję nałożenie taryfy celnej na Unię Europejską na poziomie 50 procent od 1 czerwca 2025 - napisał w mediach społecznościowych prezydent USA Donald Trump.

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapytał w mediach społecznościowych popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego o wysokie cła, których nałożenie na Unię Europejską "rekomenduje" Donald Trump.

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zawierające umowę ubezpieczenia OC będą miały prawo do wyrażenia zgody na komunikację elektroniczną z zakładem ubezpieczeń w zakresie informacji dotyczących ubezpieczenia na kolejny okres w całym okresie trwania umowy - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński koncern motoryzacyjny BYD po raz pierwszy prześcignął Teslę pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie – wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej JATO Dynamics. To symboliczny moment dla rynku, który przez lata był zdominowany przez amerykańskiego giganta.

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Nest Bank - w tych czterech instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w najbliższych dniach. Dostęp do konta może być utrudniony, lepiej zaopatrzyć się więc w gotówkę.

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny ostrzegł koncern Apple, tym razem w social mediach, że jeśli gigant nie przeniesie produkcji iPhone'ów do Stanów Zjednoczonych, to nałoży na koncern dodatkowe daniny. Komentatorzy oceniają to jako zaostrzenie sporu pomiędzy Trumpem a szefem Apple, Timem Cookiem.

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO) - poinformował w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Jak dodał, środki z funduszu zostaną przeznaczone między innymi na rozwój infrastruktury ochrony cywilnej oraz projektów o podwójnym zastosowaniu.

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Źródło:
PAP

Nike planuje podnieść ceny wybranych modeli butów sportowych i ubrań w Stanach Zjednoczonych - podaje BBC. Zmiana cennika wejdzie w życie na początku czerwca. Wcześniej podobny krok zapowiedziała konkurencyjna marka Adidas.

Znana marka podnosi ceny

Znana marka podnosi ceny

Źródło:
tvn24.pl

W południowokoreańskich kawiarniach Starbucks tymczasowo zakazano używania imion sześciu kandydatów na prezydenta podczas składania zamówień. Zdaniem przedstawicieli Starbucka nawoływanie klientów do odbioru napojów mogłyby zostać wykorzystane do prowadzenia agitacji politycznej.

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Źródło:
BBC

W 2024 roku wartość chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w krajach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii sięgnęła 10 miliardów euro, co oznacza wzrost o 47 procent względem roku poprzedniego. To pierwszy wyraźny wzrost od 2016 roku - wynika z szacunków firmy analitycznej Rhodium Group.

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Źródło:
PAP

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który zakłada, że okresy na podstawie umowy-zlecenia i i działalności gospodarczej będą wliczane do stażu pracy. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r.

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Źródło:
PAP

Niemieckie PKB wzrosło o 0,4 procent w I kwartale 2025 r. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Tamtejszy urząd statystyczny zwrócił uwagę, że największa gospodarka Europy przewyższyła średnią stopę wzrostu strefy euro wynoszącą 0,3 proc. Agencja Reutera podaje, że wzrost wynika ze zwiększonego eksportu i koncentracji branży w obliczu taryf USA.

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Źródło:
Reuters