Kazachstan częścią Nowego Jedwabnego Szlaku

Kazachstan punktem tranzytowym dla pociągów towarowych z Europy do ChinCC BY-SA 3.0 Wikipedia | Вадим Анохин

W poniedziałek Kazachstan zainaugurował nową strefę ekonomiczną przy granicy z Chinami - Korgas. Ma być hubem handlowym dla Nowego Jedwabnego Szlaku. Dziś z Chin przez Kazachstan do Europy rocznie dociera ok. tysiąca pociągów towarowych, ale do 2020 r. ma ich być ponad 12 tys.

Szef kazachskiej dyplomacji Erlan Idrissow deklaruje, że polskie firmy są mile widziane w Korgas.

- Prezydent Nursułtan Nazarbajew miał niedawno owocne spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą w Nowym Jorku. Ustalili, że prezydent Nazarbajew złoży oficjalną wizytę w Polsce. Polska jest strategicznym partnerem dla Kazachstanu w Europie, dlatego wszystkie firmy znad Wisły zachęcamy do inwestowania w Korgas - mówił minister. - Wiemy, że Polska ma potencjał w logistyce, dlatego zapraszamy firmy z tego sektora. Także inne firmy, które chcą handlować z Chinami i innymi azjatyckimi krajami - wskazywał dalej Idrissow.

Wcześniej pustynia, dziś centrum ekonomiczne

Miejsce, gdzie dziś powstaje suchy port, centra logistyczne i magazyny, jeszcze kilka lat temu było pustynią. Dziś - jak podkreślił - staje się hubem współpracy państw Europy, Bliskiego Wschodu, Chin i Azji Środkowej. Idrissow podkreślił, że utworzenie suchego portu i specjalnej strefy ekonomicznej będzie korzystne dla Chin, Rosji, Europy, Turcji, krajów azjatyckich, a przede wszystkim Kazachstanu.

- Zdajemy sobie sprawę z interesów różnych narodów, ale uważamy, że wystarczy dużo przestrzeni, by realizować filozofię "win win" - podsumował szef MSZ. Z kolei prezes suchego portu "Korgas Gateway" poinformował, że zainteresowanie obecnością w strefie Korgas wyraziło kilkadziesiąt zagranicznych firm, które chcą mieć tu swoje centra logistyczne i dostęp do chińskiego rynku. Długoterminowy plan rozwoju Korgas zakłada też wybudowanie tam lotniska.

- W założeniu Korgas ma być wykorzystany jako kombinacja różnych środków transportu - pociągów, ciężarówek i samolotów - podsumował szef kazachskiego MSZ. Suchy port ma być gotowy w połowie 2016 roku.

Droga z Chin do Europy krótsza

Region strefy był przed wiekami jednym z przystanków na jedwabnym szlaku, którym karawany kupieckie z Chin docierały do Europy. Dziś ma być bramą dla chińskich pociągów, które wyładowane towarami pojadą przez Kazachstan w stronę Europy. Składy mają przekraczać granicę właśnie w Korgas i zatrzymywać się w tym kazachskim hubie handlowym, nazywanym też suchym portem. To właśnie tam ma odbywać się przeładunek, a w okolicy powstaną ogromne magazyny, centra logistyczne i zakłady przemysłowe. Prace nad rozbudową infrastruktury trwają. Dzięki temu i inwestycjom w infrastrukturę transportową droga handlowa z Chin do Europy ma być krótsza – zajmie 14-16 dni zamiast 45-60 dni, bo tyle trwa transport morzem. Hub ma być elementem lansowanej przez Chiny szerszej koncepcji Nowego Jedwabnego Szlaku. Odwołuje się do dawnego szlaku handlowego łączącego Chiny z Europą i Bliskim Wschodem, który był wykorzystywany przez kupców od III wieku p.n.e. do XVII wieku n.e. Liczące 12 tys. km połączenie przestało mieć znaczenie ok. 1650 r., po odkryciu drogi morskiej do Chin. Obecnie jest jedną z kluczowych koncepcji rozwoju gospodarczego Państwa Środka.

Pociągi na trasie Polska-Chiny

Polska ma być pierwszym krajem UE na tym szlaku, do którego będą wjeżdżały pociągi z azjatyckimi towarami. Na trasie Chengdu (Chiny) – Łódź takie pociągi już kursują, ale według chińskich założeń skala przedsięwzięcia ma być znacznie większa. W 2014 r. z Chin do Europy przez Kazachstan dotarło tysiąc pociągów towarowych. Kazachskie koleje szacują, że w 2020 r. dzięki tym inwestycjom rocznie ma ich przejeżdżać przez kraj ponad 12 tysięcy.

Kazachowie chcą wykorzystać fakt, że Korgas leży na Nowym Jedwabnym Szlaku, by przyciągnąć w ten region inwestycje z całego świata. Dlatego w poniedziałek ogłosili uruchomienie tam specjalnej strefy ekonomicznej „Korgas-Wschodnia Brama”, dzięki której lokowanie tam kapitału dla zagranicznego biznesu ma być opłacalne. Firmom, które zainwestują tam określone pieniądze, Astana zamierza zwracać część poniesionych nakładów. Przez 10 lat mają być też zwalniane z płacenia podatków. Strefa liczy 4,5 tys. hektarów. Dla Chin, które są zaangażowane w projekt, Korgas oznacza też uproszczenie procedur handlowych i celnych.

Coraz więcej korporacji transnarodowych w Kazachstanie

Według kazachskich mediów w Korgas swoje centra dystrybucyjne chcą otworzyć m.in. takie firmy, jak Hewlett Packard, Toyota czy DHL. Chcą tu działać firmy z takich sektorów, jak m.in. żywność, produkcja metali, farmacja, przemysł maszynowy, skórzany czy tekstylny. Region od kilku lat bardzo szybko się rozwija. Na samej granicy istnieje od kilku lat tzw. Chińsko-Kazachskie Centrum Współpracy, gdzie interesy robią przedsiębiorstwa z obu krajów. Dostanie się do centrum nie wymaga specjalnych dokumentów czy wizy, wystarczy dowód tożsamości. Według chińskich danych w samym 2014 r. interesy handlowe robiło tam prawie 2 mln ludzi z obu krajów. Hub Korgas ma być także wykorzystywany do transportu towarów przez Turkmenistan do Iranu, pozwalając na dotarcie do portów położonych nad Zatoką Perską. Koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku została zaprezentowana jesienią 2013 r. przez lidera Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga. Rok później, w listopadzie 2014 r. prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew ogłosił nową gospodarczą strategię rozwoju kraju, która zakłada zrealizowanie projektów inwestycyjnych o wartości 40 mld dolarów do 2020 roku. Przewiduje realizację dużych projektów infrastrukturalnych – budowę linii kolejowych i autostrad, łączących w tym ogromnym kraju wschód z zachodem i północ z południem. „Świetlista Droga” (Nurly Zhol), bo tak nazwana została ta strategia jest zbieżna z chińską koncepcją.

Autor: ag/gry / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: CC BY-SA 3.0 Wikipedia | Вадим Анохин

Pozostałe wiadomości

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET