Wskaźniki PMI dla przemysłu w strefie euro i we Francji wypadły gorzej od oczekiwań. Tak wynika ze wstępnych danych firmy S&P Global. Choć lepsze odczyty dotyczą największej gospodarki Europy, czyli Niemiec, to w piątek przed południem obserwujemy spadki na głównej parze walutowej EUR/USD. Euro osłabia się względem dolara amerykańskiego.
Wartość wskaźnika powyżej 50 pkt. oznacza ożywienie w sektorze, a poniżej - ograniczanie zamówień.
Słabe nastroje w przemyśle w strefie euro
Według wstępnych danych wskaźnik PMI dla niemieckiego przemysłu wzrósł we wrześniu do 39,8 pkt. z 39,1 pkt. w sierpniu. Konsensus rynkowy wynosił 39,5 pkt. We wrześniu PMI dla sektora usługowego wyniósł 49,8 pkt. wobec 47,3 pkt. miesiąc wcześniej. Oczekiwano odczytu na poziomie 47,2 pkt.
"Dobre dane z Niemiec, które nie potwierdzają fatalnych informacji o francuskiej koniunkturze. Indeks PMI dla przemysłu rośnie z 39,1 do 39,8 pkt i minimalnie przewyższa prognozy. Wskaźnik dla usług zalicza skok z 47,3 do 49,8 pkt. przy oczekiwanym nieznacznym spadku" - napisał w serwisie X (dawniej Twitter) Bartosz Sawicki, analityk rynków finansowych w cinkciarz.pl.
Analitycy domu maklerskiego XTB napisali o potężnych spadkach we Francji.
"Wstępny odczyt za wrzesień dla PMI przemysłowego 43,6, przy prognozie 46 oraz poprzednim odczycie również na poziomie 46. Wstępny odczyt za wrzesień dla PMI usługowego 43,9, przy prognozie na poziomie 46 oraz poprzednim odczycie również na poziomie 46" - wskazał Marcin Mierzwa, analityk stooq.pl.
Rozczarowały również dane dotyczące przemysłu w strefie euro. "Wstępna wartość PMI dla przemysłu strefy euro wyniosła we wrześniu br. 43,4 pkt. wobec 43,5 pkt. miesiąc wcześniej i prognoz na poziomie 44 pkt. Wstępna wartość PMI dla usług strefy euro wyniosła we wrześniu br. 48,4 pkt. wobec 47,9 pkt. miesiąc wcześniej. Prognozowano 47,7 pkt." - podali w komentarzu analitycy Oanda TMS Brokers.
Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB w swoim wpisie mówi wprost o "katastrofie nad Sekwaną".
"Nastroje w europejskim przemyśle rozczarowują i minimalnie się pogarszają. PMI dla sektora spada z 43,5 do 43,4 pkt. Wskaźnik dla usług rośnie z 47,9 do 48,4 pkt. W efekcie Composite PMI podnosi się z 46,7 do 47,1 pkt. Gospodarka strefy euro w 3. kw. niechybnie się skurczyła" - wtóruje Bartosz Sawicki.
Euro tanieje
W związku z tym, że powyższe odczyty nie były publikowane w tym samym czasie, na parze EUR/USD obserwowaliśmy wahania w piątek o poranku.
"Prawdziwy rollercoster na EURUSD w ostatnich minutach. Najpierw fatalne dane z Francji, a teraz lepsze z Niemiec, choć wskazujące na recesję. EURUSD odrabia straty, choć inwestorzy nie są jakoś mocno pozytywnie nastrojeni" - podali analitycy XTB.
W piątek około godziny 11.30 na głównej parze walutowej EUR/USD mieliśmy do czynienia ze spadkiem. Za euro trzeba było zapłacić 1,06 dolara.
Euro tanieje również w parze do złotego. Europejska waluta kosztowała 4,60 zł.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: VanderWolf Images/Shutterstock