Miasta widma straszą Greków

Źródło:
CNBC
Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak o sytuacji demograficznej w Polsce
Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak o sytuacji demograficznej w PolsceTVN24
wideo 2/8
Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak o sytuacji demograficznej w PolsceTVN24

Opustoszałe miasta i wsie w Grecji dają wgląd w nadchodzącą przykrą przyszłość tego kraju. Lata spadającej liczby urodzeń, trudności ekonomicznych i masowej emigracji pozostawiły ogromne połacie kraju puste. Każdy na własne oczy może zobaczyć zapowiedź tego, co niedawno premier Kyriakos Mitsotakis nazwał "egzystencjalnym" załamaniem demograficznym.

Ekonomiści ostrzegają, że spadek liczby ludności stanowi obecnie poważne obciążenie dla społeczeństwa – ponieważ nie ma wystarczającej liczby młodych pracowników, aby rozwijać gospodarkę i wspierać osoby starsze. Coraz więcej miast, miasteczek i wiosek się wyludnia.

Jednym z takich przykładów jest Lasta - wioska położna w górskiej dolinie w regionie Pelopenezu. Urokliwa, ale zieje pustkami. W kawiarnii położonej na głównej ulicy nikt nie pracuje. Kawę można wziąć i zapłacić "co łaska" i pooglądać pamiątki z przeszłości. Stare zdjęcia, mapy, dokumenty po ludziach, którzy kiedyś tu mieszkali. Plac przed kawiarnią jest opuszczony. Podobnie jak szkoła i okoliczne domy. Jak zauważa CNBC daje to "niesamowity wgląd w przyszłość kraju zagrożonego załamaniem demograficznym".

Kawiarnia w Laście, wiosce widmoShutterstock

Lasta to tylko jedno z setek wyludnionych lub opuszczonych miast i wiosek rozsianych po całej Grecji, które są aż nazbyt widocznym wskaźnikiem lat spadku urodzeń, trudności ekonomicznych i masowej emigracji.

Ekonomiści ostrzegają, że spadek liczby ludności stanowi obecnie poważne obciążenie dla kraju dopiero wychodzącego z kryzysu. Nie ma w nim wystarczającej liczby młodych ludzi, którzy mogliby wspierać gospodarkę przez przyszłe pokolenia.

- Chociaż Grecja odnotowuje obecnie bardzo solidny wzrost gospodarczy, to patrząc w przyszłość będzie trudno go utrzymać biorąc pod uwagę fakt, że w kraju będzie mniej rąk do pracy – powiedział CNBC przez telefon Bert Colijn, główny ekonomista ING.

Greków ubywa w zastraszającym tempie

Grecja charakteryzuje się jednym z najniższych współczynników dzietności w Europie: wynoszącym 1,3, czyli o połowę niższym od odnotowanego w 1950 r. i znacznie poniżej 2,1 wymaganego do zastępowalności populacji.

W zeszłym roku w kraju odnotowano nieco ponad 71 400 urodzeń, najmniej od rozpoczęcia prowadzenia rejestrów prawie sto lat temu i spadek o około 6 proc. w porównaniu z 2022 r. Obecnie w Grecji na każde dwa zgony przypada około jednego urodzenia, a odsetek ludności w wieku powyżej 65 lat jest prawie dwukrotnie większy niż w wieku od 0 do 14 lat.

Ateny, stolica Grecji Shutterstock

To skłoniło premiera Kyriakosa Mitsotakisa do ostrzeżenia przed "egzystencjalnym" zagrożeniem dla greckiego społeczeństwa, gdyż kraj ten jest bardziej niż większość nastawiony na szersze zmiany demograficzne dotykające kraje rozwinięte.

- Prawda jest taka, że ​​dziś nasi obywatele należą do najstarszych w Europie – powiedział Mitsotakis w zeszłym roku podczas przemówienia na greckiej konferencji demograficznej. Jest to problem, który bardziej niż inne części kontynentu, dotyka Grecji i jej rozległego archipelagu. - Ten spadek liczby ludności nie objawia się jednakowo w całym kraju - kontynuował Mitsotakis. - Ma szczyty w określonych obszarach, co oznacza, że ​​strategie krajowe nie są wystarczające i potrzebne są również przepisy lokalne, a ogólne załamanie demograficzne dosłownie staje się egzystencjalnym zakładem o naszą przyszłość - powiedział premier Grecji.

Spadek ten jest najbardziej widoczny poprzez pojawienie się dziesiątek miast i wiosek widm — miejsc niezamieszkałych lub praktycznie zerowych, wyludnionych w wyniku opuszczania lub wymierania lokalnej ludności. Określenie dokładnej liczby takich lokalizacji może być trudne, biorąc pod uwagę ich często odległy charakter, ale najnowsze szacunki wskazują, że liczba całkowicie opuszczonych miast i wsi wynosi blisko 200.

Wiele z nich zostało prawie zapomnianych, a zniszczone budynki są jedynymi oznakami dawnego życia. Z kolei inne, takie jak Lasta, stały się źródłem niekonwencjonalnej turystyki, a odwiedzający kawiarnie i opuszczone budynki chcą doświadczyć kawałka historii.

Według ostatniego spisu powszechnego Grecji przeprowadzonego w 2021 r. Lasta miała stałą populację wynoszącą 12 osób, ale podczas wizyty CNBC w 2024 r. nie stwierdzono żadnych oznak stałych mieszkańców.

Pokłosie kryzysu

Niedawny spadek demograficzny w Grecji można w dużej mierze przypisać kryzysowi zadłużenia państwowego w 2009 r. Wynikające z niego programy ratunkowe zapoczątkowały lata oszczędności i trudności finansowych dla kraju, a gospodarka skurczyła się aż o jedną czwartą w ciągu następnej dekady.

Pogorszenie koniunktury najbardziej dotknęło młodych ludzi, a bezrobocie wśród nich osiągnęło najwyższy poziom 59,5 proc. w pierwszym kwartale 2013 r., czyli ponad dwukrotnie więcej niż najwyższy poziom w kraju wynoszący około 27 proc.

W rezultacie wielu nie było w stanie rozpocząć nowego życia poza domem rodzinnym. Spośród tych, którzy to zrobili, wielu zdecydowało się na życie za granicą. Szacuje się, że w tym okresie wyemigrowało ponad 400 000 osób, czyli 9 proc. siły roboczej. Większość pozostałych przeniosła się do dużych miast Grecji w poszukiwaniu lepszej pracy i edukacji.

Odsetek ludności w wieku powyżej 65 lat jest prawie dwukrotnie większy niż w wieku od 0 do 14 lat.Shutterstock

Dziś ponad połowa (53,5 proc.) greckiej populacji mieszka w stolicy, Atenach i otaczającym ją regionie Attiki, a także w drugim co do wielkości mieście kraju, Salonikach. Tymczasem wszystkie pozostałe regiony, w tym wyspy, odnotowały spadek liczby ludności w ciągu ostatnich kilku lat.

Wielu demografów twierdzi, że spadek liczby ludności w kraju ma swoje korzenie jeszcze w latach 80. XX wieku – wcześniejszym okresie upadku gospodarczego. Spadek liczby urodzeń w tym okresie doprowadził od tego czasu do zmniejszenia liczby kobiet w wieku rozrodczym, przy czym odsetek kobiet w wieku od 20 do 40 lat wynosi obecnie o 150 000 mniej niż pięć lat temu.

Grecja potrzebuje przebudzenia

Rząd prognozuje obecnie, że liczba ludności może spaść z około 10,4 mln obecnie do 7,5 mln w 2050 r., co oznacza spadek o ponad jedną czwartą.

Aby pomóc uporać się z tym problemem, w zeszłym roku Mitsotakis utworzył nowe Ministerstwo Spójności Społecznej i Spraw Rodziny, aby ujednolicić i zwiększyć wsparcie dla dzieci i grup bezbronnych.

W październiku ministerstwo ogłosiło, że do 2035 r. wyda 20 miliardów euro (21 miliardów dolarów) na zachęty mające na celu powstrzymanie spadku liczby ludności, takie jak zasiłki na dzieci, dłuższe urlopy rodzicielskie i ulgi podatkowe. Kierująca biurem Sofia Zacharaki stwierdziła, że ​​wprowadzone środki zostały stworzone z myślą o pobudzeniu społeczeństwa.

- Potrzebujemy szoku. Potrzebujemy czegoś, co stwarza poczucie bezpieczeństwa i optymizmu, szczególnie wśród młodszej populacji – powiedział CNBC Zacharaki, minister spójności społecznej i spraw rodzinnych, podczas rozmowy wideo. - Mamy do czynienia nie tylko ze skutkami gospodarczymi..., ale także z kwestią sposobu myślenia, która została wpojona w umysły wielu młodych ludzi, prawdopodobnie z powodu powtarzającego się kryzysu i prawdopodobnie (z powodu - przyp. red.) poczucia rozczarowania – kontynuowała, dodając, że finansowanie powinno dać większej liczbie osób możliwość założenia rodziny.

Colijn wyraził jednak sceptycyzm, czy środki alimentacyjne wystarczą, aby zmienić tę tendencję i że prawdopodobnie potrzebne będą również poważne zmiany polityczne, aby wesprzeć zmiany demograficzne.

- Wydaje się, że nie ma ani jednego przykładu wprowadzonej gdzieś polityki, która doprowadziłaby do szybkiego odwrócenia tego spadku – stwierdził. Dodał, że inne polityki mogą obejmować zachęty dla większej liczby młodych ludzi do pozostania w Grecji i przyciągające z powrotem tych, którzy już wyjechali.

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: CNBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na wniosek Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wydało decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną spółki Torgservis PL oraz jej udziałowców, Siergieja i Andrieja Sznejderów. Objęta sankcjami spółka prowadzi na polskim rynku sieć dyskontów MyPrice.

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Źródło:
PAP

W 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) odnotował w całej Polsce 25,5 miliona zaświadczeń lekarskich dotyczących czasowej niezdolności do pracy, co przełożyło się na łącznie 253,5 miliona dni absencji chorobowej. Z danych ZUS wynika, że nastąpił wyraźny wzrost zachorowań na krztusiec.

Miliony dni na L4. Jedna choroba zanotowała ostry wzrost

Miliony dni na L4. Jedna choroba zanotowała ostry wzrost

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają wiadomości, w których nakłaniają do zaktualizowania danych z powodu podejrzanej aktywności na "koncie Blik" - informuje spółka Polski Standard Płatności (PSP), operator Blika, w swoich mediach społecznościowych. Jak przekazano, to próba kradzieży danych i środków finansowych.

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 27 kwietnia nie obowiązuje zakaz handlu. Oznacza to, że otwarte mogą być wszystkie sklepy.

Tego dnia będzie można zrobić zakupy

Tego dnia będzie można zrobić zakupy

Źródło:
PAP

Według badania Polskiej Organizacji Turystycznej 43 procent Polaków planuje w tym roku wyjazd na majówkę. Spośród nich 21 procent zamierza spędzić ten czas w kraju, 7 procent za granicą, a reszta jeszcze nie podjęła decyzji.

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Źródło:
PAP

Unijny komisarz do spraw gospodarki Valdis Dombrovskis po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem skarbu Scottem Bessentem powiedział, że rozmowy z USA "nie są jeszcze w zbyt dojrzałej fazie". - Wciąż potrzeba wiele pracy, by dojść do porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi i uniknąć wzajemnych ceł - podkreślał. Dombrovskis zabrał głos także w sprawie działań Chin.

Unijny komisarz o rozmowach z USA. Ostrzega Chiny

Unijny komisarz o rozmowach z USA. Ostrzega Chiny

Źródło:
PAP

Premier Australii Anthony Albanese zapowiada, że jeśli jego partia wygra nadchodzące wybory, to doprowadzi do zainwestowania 1,2 miliarda dolarów w metale ziem rzadkich. Stacja BBC zastanawia się, czy blokada Chin na eksport tych metali jest szansą dla Canberry.

Blokada Chin szansą dla Australii

Blokada Chin szansą dla Australii

Źródło:
BBC

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane w wysokości około miliona złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot i liczby, które padły 25 kwietnia 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zespół CSIRT KNF ostrzega przed rosnącym zagrożeniem "płynącym z grupowych wiadomości SMS od cyberprzestępców". Podkreśla także, że działania oszustów są "coraz bardziej niebezpieczne".

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Chin rozważa zwolnienie części towarów z USA z ceł w wysokości 125 procent - podały źródła Reutersa. Chiński resort spraw zagranicznych nie potwierdził tych informacji.

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump przekazał w rozmowie z magazynem "Time", że umowy handlowe są oczekiwane za trzy do czterech tygodni. Zaznaczył, że USA prowadzą rozmowy z Chinami na temat umowy celnej, choć Pekin zaprzecza.

Donald Trump: uważam to za stratę

Donald Trump: uważam to za stratę

Źródło:
PAP

Unia Europejska przyjęła środki, które mają zniechęcać firmy żeglugowe z krajów członkowskich do sprzedaży starych statków na rzecz rosyjskiej "floty cieni" - poinformował Olof Gill, rzecznik Komisji Europejskiej.

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Źródło:
PAP

Od maja turyści w Salzburgu będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Warunkiem jest zameldowanie się w obiekcie turystycznym. Bilet Mobilności Gościnnej ma promować ekologiczne środki transportu.

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Źródło:
PAP

Rata kredytu z oprocentowaniem zmiennym na 500 tysięcy złotych może spaść nawet o ponad 700 złotych. Dlaczego? Instytucje finansowe spodziewają się, że wskaźnik WIBOR 3M za dziewięć miesięcy może wynieść tylko 3,64 procent. Wszystko przez gołębie głosy płynące z Rady Polityki Pieniężnej i banku centralnego. Pierwsze spadki rat mają się jednak pojawić już w przyszłym miesiącu - wynika z analizy Rankomat.pl. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem stałym na spadek raty często trzeba będzie poczekać kilka lat.

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Źródło:
tvn24.pl

W lutym 2025 roku Polacy byli drugą najliczniejszą grupą turystów z Unii Europejskiej na Maderze - podają lokalne władze. Rosnąca popularność wyspy sprawiła, że po raz pierwszy w historii Polacy zagłosują tam w wyborach prezydenckich.

Polacy pokochali tę wyspę. Zapadła ważna decyzja

Polacy pokochali tę wyspę. Zapadła ważna decyzja

Źródło:
PAP

Agencja Rozwoju Przemysłu chce przejąć spółkę Skarbu Państwa - Fabrykę Przewodów Energetycznych z siedzibą w Będzinie. Taką informację podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Jest chętny na przejęcie fabryki, która "mocno podupadła"

Jest chętny na przejęcie fabryki, która "mocno podupadła"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał na terenie całego kraju obrót produktem leczniczym o nazwie Clatra. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Choć sama kara Komisji Europejskiej dla Apple i Mety nie jest zaskoczeniem, to jej relatywnie niska wysokość wydaje się być związana z napięciami w relacjach transatlantyckich - oceniła Aleksandra Wójtowicz, analityczka do spraw cyfrowych Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

"Symboliczna" kara w wysokości pół miliarda euro

"Symboliczna" kara w wysokości pół miliarda euro

Źródło:
PAP

Rząd na posiedzeniu 6 maja zajmie się ułatwieniem procedury rozwodowej - przekazał w czwartek premier Donald Tusk podczas spotkania ze stroną społeczną w sprawie deregulacji. Według propozycji małżeństwo mógłby rozwiązać, po spełnieniu określonych warunków, urzędnik stanu cywilnego lub notariusz.

Szykują się zmiany w rozwodach

Szykują się zmiany w rozwodach

Źródło:
PAP

Kalifornia została czwartą co do wielkości gospodarką na świecie - oświadczył gubernator tego amerykańskiego stanu Gavin Newsom, cytowany w piątek przez stację BBC. W 2024 roku kalifornijski PKB wyniósł 4,10 bln dolarów. To więcej niż PKB Japonii, które wynosiło 4,01 bln dolarów.

Kalifornia wyprzedziła Japonię

Kalifornia wyprzedziła Japonię

Źródło:
PAP

To na pewno nie jest czas na takie zmiany - mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk, odnosząc się do pomysłu wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. - Przyjmując takie przepisy zakładamy po prostu, że firmy muszą pogodzić z się ze spadkiem efektywności produkcyjnej, czyli mniejszymi przychodami lub muszą zatrudnić dodatkowe osoby - dodała.

Mocna krytyka czterodniowego tygodnia pracy

Mocna krytyka czterodniowego tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Koncern Apple planuje przenieść montaż wszystkich iPhone'ów sprzedawanych w USA z Chin do Indii już w 2026 roku - informuje gazeta "Financial Times". Decyzja ta wynika z zaostrzenia wojny handlowej między Pekinem a Waszyngtonem.

Chcą przenieść produkcję do innego kraju. Wszystko przez cła Trumpa

Chcą przenieść produkcję do innego kraju. Wszystko przez cła Trumpa

Źródło:
PAP

Za rządów PiS stadnina w Janowie Podlaskim straciła najlepsze konie i zasoby genetyczne - stwierdził wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak. Dodał, że odbudowa hodowli koni arabskich jest procesem, który zajmie kilka lat.

"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"

"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"

Źródło:
PAP

PKO BP, Bank Pekao, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank - te banki zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z płatnościami online, a także płatnościami BLIK.

Utrudnienia dla klientów dużych banków

Utrudnienia dla klientów dużych banków

Źródło:
tvn24.pl

Rosnącą popularność elektronicznych rozliczeń z fiskusem "Twój e-PIT" bezwzględnie wykorzystują cyberprzestępcy - wynika z badania przeprowadzonego przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów. Oszuści podszywają się pod urzędy skarbowe, Ministerstwo Finansów czy Krajową Administrację Skarbową pod pretekstem zwrotu nadpłaty podatku. "Ich celem jest przejęcie milionów numerów PESEL" - alarmują autorzy raportu.

Wykorzystują gorący okres. "Celem jest przejęcie milionów numerów PESEL"

Wykorzystują gorący okres. "Celem jest przejęcie milionów numerów PESEL"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod oficjalne serwisy, takie jak Twój e-PIT, e-TOLL czy e-Urząd Skarbowy. Cyberprzestępcy próbują wyłudzić dane podatników za pomocą SMS-ów, e-maili i fałszywych stron.

"Apelujemy o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza teraz". Resort ostrzega

"Apelujemy o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza teraz". Resort ostrzega

Źródło:
PAP

- Niszczymy markę, którą są USA - uważa prezes firmy inwestycyjnej Citadel Ken Griffin. Miliarder wcześniej wspierał Donalda Trumpa i przekazywał niezwykle hojne datki na kampanie republikanów - opisuje portal stacji CNN.

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Źródło:
CNN

Jeżeli nadal trwałaby wojna celna i handlowa, to i w Polsce rozpocznie się większa fala drożyzny i inflacji. - Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl prof. dr hab. Bogdan Góralczyk, politolog, sinolog, dyplomata. - Czeka nas dużo niepewności - dodał Piotr Dzierżanowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

Źródło:
TVN24+