Grecy muszą spłacić swój dług w terminie. Lagarde stanowcza

Ze świata


Szefowa MFW Christine Lagarde powiedziała w czwartek podczas copółrocznego posiedzenia Funduszu, że MFW jest zaniepokojony ryzykiem utraty płynności jego dłużników, w tym Grecji. Lagarde podkreśliła, że Fundusz nie odłoży terminu płatności rat, które Ateny powinny wkrótce zapłacić MFW.

Szefowa MFW dodała, że płatności takich nigdy nie odkładano na użytek zaawansowanych gospodarek i "nie byłoby to dobrym rozwiązaniem"; przypadki zmiany harmonogramu spłat dotyczyły jedynie krajów nierozwiniętych.

Grecy już wiedzą

Wyjaśniła, że przedstawiciele Funduszu przypomnieli o tym greckiemu ministrowi finansów Janisowi Warufakisowi, który w Waszyngtonie uczestniczy w wiosennej sesji MFW i Banku Światowego. Wcześniej "Financial Times" podał, powołując się na źródła bliskie negocjacjom, że grecka delegacja została już poinformowana podczas nieformalnych rozmów, że nie powinna się oficjalnie zwracać do MFW o odłożenie płatności. W ramach dwóch oddzielnych rat Ateny powinny zapłacić MFW blisko 1 mld euro.

Współpraca z chińskim superbankiem

Lagarde zapowiedziała też, że MFW ma zamiar współpracować z powstającym z inicjatywy Chin Azjatyckim Bankiem Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Według chińskiego ministra finansów Lou Jiwei bank ten ma powstać do końca roku. Prezes Banku Światowego Jim Yong Kim zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że przedmiotem konsultacji podczas waszyngtońskiego szczytu będą "szczegółowe formy współpracy" między zachodnimi instytucjami finansowymi, takimi jak MFW i BŚ oraz AIIB. Stany Zjednoczone nie były jak dotąd dobrze usposobione do AIIB, uważają bowiem, że nowa instytucja finansowa jest niepotrzebna i politycznie szkodliwa. Waszyngton usiłował początkowo zniechęcić swoich sojuszników do wstępowania do AIIB. Zdaniem USA bank ten stanie się rywalem Banku Światowego i Azjatyckiego Banku Rozwoju. Niemniej gotowość członkostwa w banku zgłosiło około 40 krajów, między innymi Wielka Brytania, Francja, Włochy, Niemcy, Szwajcaria, Luksemburg i Izrael.

Autor: tol / Źródło: PAP