Hongkong to najdroższe miejsce do życia dla eskpatów, czyli wysokiej klasy specjalistów pracujących za granicą - wynika z najnowszego rankingu firmy konsultingowej Mercer. Azjatycka metropolia wyprzedziła stolicę Angoli Luandę i szwajcarski Zurich.
Raport to ważny wskaźnik dla firm, które wysyłają swoich pracowników za granicę. Ułatwia im bowiem m.in. obliczenie różnych wydatków wydatków, np. diet. Mercer oblicza koszty życia w 209 miastach biorąc pod uwagę wydatki na transport, jedzenie, czynsz, rozrywkę czy ubrania. - Ogólnie rzecz biorąc, ceny pozostały na stabilnym poziomie na całym świecie - powiedział w rozmowie z AFP Bruno Rocquemont z francuskiego oddziału Mercer. Dodał, że pewne zmiany w rankingu są spowodowane wahaniami kursów walutowych.
Moskwa w dół
W najnowszym raporcie Hongkong wyprzedził stolicę Angoli Luandę, która po trzech latach liderowania spadła na drugie miejsce. Powodem jest osłabienie lokalnej waluty.
Duży "awans", bo aż o sześć miejsc zanotowało Tokio. Japońska stolica jest na 5. pozycji wśród najdroższych miast na świecie, tuż za Zurichem i Singapurem, które znalazły się odpowiednio na trzecim i czwartym miejscu.
W związku z umocnieniem dolara koszty utrzymania wzrosły także w kilku miastach Stanów Zjednoczonych. Na 11. miejscu znalazł się Nowy Jork, 26. San Francisco, zaś 27. Los Angeles.
Pierwsza dziesiątka zestawienia:
1. Hongkong
2. Luanda
3. Zurich
4. Singapur
5. Tokio
6. Kinszasa
7. Szanghaj
8. Genewa
9. Ndżamena
10. Pekin
Z drugiej strony jeden z najbardziej spektakularnych spadków zanotowała Moskwa, która spadła w rankingu z 17 na 67. miejsce. Na końcu zestawienia znalazły się natomiast Biszkek (Kirgistan), Windhuk (Namibia) oraz Kapsztad (RPA).
Zobacz materiał o tym jak przedstawiają się wynagrodzenia Polaków na tle Europy (20.10.2015):
Autor: tol, mb//ms / Źródło: Mercer, Daily Mail
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock