Niemieckie linie lotnicze Lufthansa ukarano grzywną w wysokości czterech milionów dolarów za dyskryminację grupy ortodoksyjnych Żydów podczas lotu w 2022 roku - podał Departament Transportu USA. To rekordowa kara za złamanie praw obywatelskich przez powietrznego przewoźnika.
Nałożona przez ministerstwo kara ma związek z sytuacją z października 2022 r., kiedy grupa 128 ortodoksyjnych Żydów podróżująca z Budapesztu do Nowego Jorku została wykluczona z dalszego lotu podczas międzylądowania we Frankfurcie.
Lufthansa ukarana rekordową karą za dyskryminację Żydów
Według amerykańskiego resortu transportu, Lufthansa zarzuciła części z tych pasażerów odmowę podporządkowania się polityce dotyczącej noszenia masek. Choć dotyczyło to tylko niektórych z żydowskich pasażerów, zabroniono wstępu na pokład wszystkim noszącym jarmułki i pejsy, choć wiele z tych osób się nie znało.
"Mimo że wielu pasażerów nie znało się, ani nie podróżowało razem, pasażerowie przesłuchani przez śledczych stwierdzili, że Lufthansa traktowała ich wszystkich tak, jakby byli jedną grupą i odmówiła im wejścia na pokład z powodu rzekomego niewłaściwego zachowania kilku osób. Dzisiejsza kara jest największą, jaką kiedykolwiek nałożono na linię lotniczą przez DOT za naruszenie praw obywatelskich" - podał resort w komunikacie.
- Nikt nie powinien być narażony na dyskryminację podczas podróży, a dzisiejsze działanie wysyła jasny sygnał branży lotniczej, że jesteśmy gotowi zbadać sprawę i podjąć działania w przypadku naruszenia praw obywatelskich pasażerów – powiedział minister transportu USA Pete Buttigieg.
Reakcja Lufthansy
Lufthansa przeprosiła za incydent jeszcze w 2022 roku i ogłosiła, że we współpracy z Komitetem Żydów Amerykańskich przeprowadziła szkolenia z przeciwdziałania antysemityzmowi.
Jak podała Agencja Reutera, Lufthansa zgodziła się zapłacić 2 miliony dolarów, a Departament Transportu podał, że uzna 2 miliony dolarów, które linia wcześniej zapłaciła w ramach rekompensaty dla pasażerów.
Lufthansa nie przyznała się jednak do naruszeń i zaprzeczyła, że którykolwiek z jej pracowników dyskryminował pasażerów. Lufthansa twierdzi, że aż 60 pasażerów na pokładzie w danym momencie lekceważyło instrukcje załogi - napisał Reuters.
Linie lotnicze wyraziły ubolewanie i wielokrotnie publicznie przepraszały za okoliczności związane z decyzją o odmowie wejścia na pokład - poinformował resort transportu USA, którego cytował Reuters.
Linia lotnicza stwierdziła, że incydent "wynikał z niefortunnej serii niedokładnych komunikatów, błędnych interpretacji i błędnych osądów w całym procesie decyzyjnym" - stwierdził Departament Transportu.
Lufthansa wskazała w oświadczeniu, że od czasu incydentu z 2022 r. w pełni współpracowała z Departamentem Transportu i nadal koncentruje się na wielu wysiłkach, w tym na współpracy z American Jewish Committee w celu opracowania "pierwszego takiego programu szkoleniowego w branży lotniczej dla menedżerów i pracowników w zakresie przeciwdziałania antysemityzmowi i dyskryminacji" - podał Reuters.
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock