TVN24 Biznes | Ze świata

To najlepsze miasta do życia. Na czele europejska stolica

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Kopenhaga znalazła się na szczycie zestawienia najlepszych miast do życia brytyjskiego magazynu "Monocle". Na podium sklasyfikowano również Zurych i Helsinki. Na liście na próżno szukać polskich miast.

"Kopenhaga to jedno z tych miast, w których jest prawdziwa ambicja, by zapewnić wszystkim lepszą jakość życia" - powiedział redaktor naczelny "Monocle" Andrew Tuck. "Ambicje związane z tworzeniem czystego środowiska są tu najlepsze w swojej klasie i miasto zbiera owoce wieloletnich inwestycji" - dodał.

Stolica Danii po raz czwarty znalazła się na czele zestawienia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Najlepsze miasta do życia

Ranking, który po raz pierwszy opracowano w 2007 roku, został wznowiony po rocznej przerwie spowodowanej wybuchem pandemii COVID-19. W pierwszej piątce, oprócz Kopenhagi, znalazły się również Zurych, Helsinki, Sztokholm i Tokio.

W najnowszej edycji starano się ustalić, które miasta w ciągu ostatnich miesięcy dążyły do "odbudowy, obrony swoich gospodarek, scen kulturalnych i głównych ulic oraz do kontynuacji projektów zapewniających utrzymanie prac transportowych i parków i w których także promuje się dumę obywatelską" - wyjaśnił Tuck.

Położono też większy nacisk na przywództwo obywatelskie, dobrą politykę mieszkaniową i programy wspierające przedsiębiorców. Stosowano takie wskaźniki jak bezpieczeństwo, infrastruktura i łatwość w otwieraniu businessu.

20 najlepszych miast do życia według "Monocle":

1. Kopenhaga

2. Zurich

3. Helsinki

4. Sztokholm

5. Tokio

6. Wiedeń

7. Lizbona

8. Auckland

9. Tajpej

10. Sydney

11. Seul

12. Vancouver

13. Monachium

14. Berlin

15. Amsterdam

16. Madryt

17. Melbourne

18. Kioto

19. Brisbane

20. Los Angeles

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości