TVN24 Biznes | Ze świata

Wakacje w Hiszpanii. Jakie zasady wjazdu?

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp,kris
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Praktyczne informacje na wakacje
Praktyczne informacje na wakacjeTVN24
wideo 2/5
TVN24Praktyczne informacje na wakacje

Wraz ze spadkiem liczby nowych zakażeń Polskę wykreślono z hiszpańskiej listy państw ryzyka sanitarnego. Oznacza to, że obywatele naszego kraju mogą podróżować do Hiszpanii bez konieczności okazywania dokumentów potwierdzających, że nie są chorzy na COVID-19 - wynika z informacji zamieszczonych na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Hiszpania - zasady wjazdu

"Wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH). Formularz generuje kod QR, który należy okazać przed wejściem na pokład samolotu lub statku pasażerskiego oraz po przybyciu do Hiszpanii" - wyjaśnia polski MSZ.

Dodaje, że "wszyscy pasażerowie są zobowiązani także do poddania się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia".

Mierzenie temperatury będzie się odbywało poprzez kamery termowizyjne lub termometry bezkontaktowe. Za gorączkę będzie uznawana temperatura 37,5 st. C oraz wyższa. W przypadku stwierdzenia gorączki lub podejrzeń o wykazywanie objawów COVID-19, pasażer zostanie poddany kolejnej kontroli (powtórne mierzenie temperatury, badanie lekarskie). Jeśli podejrzenia okażą się uzasadnione zostanie uruchomiony alert sanitarny (wg protokołów przygotowanych wspólnie przez władze centralne i regionalne), a pasażer zostanie skierowany do odpowiedniego centrum medycznego" - czytamy w komunikacie MSZ.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zasady wjazdu do Hiszpanii z regionów ryzyka

"Od 7 czerwca 2021 roku, podróżujący do Hiszpanii z państw ujętych na liście regionów ryzyka (lista regionów ryzyka jest aktualizowana przez władze hiszpańskie i dostępna na stronie internetowej hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia w zakładce Risk countries /areas - obecnie nie ma na niej Polski), zobowiązani będą do przedstawienia wraz z wypełnionym formularzem sanitarnym jednego z poniższych dokumentów: zaświadczenia potwierdzającego przyjęcie pełnej szczepionki przeciwko COVID-19, zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2, zaświadczenia o przebyciu COVID-19" - wyjaśnia MSZ.

Dodaje, że "zaświadczenia należy przedstawić w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim lub niemieckim, przy czym "dzieci poniżej 12 roku życia nie muszą przedstawiać żadnego z powyższych zaświadczeń".

Obostrzenia w Hiszpanii

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na terytorium całego kraju obowiązkowe jest noszenie maseczki ochronnej:

- w przestrzeni publicznej zamkniętej,

- w przestrzeni publicznej na wolnym powietrzu, jeśli nie ma możliwości zachowania dystansu 1,5 m pomiędzy osobami w niej przebywającymi (nie dotyczy osób mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym),

- w środkach transportu lotniczego, morskiego, autobusowego i kolejowego (w tym na dworcach i w portach) oraz w pojazdach przeznaczonych do przewozu do 9 osób, jeśli osoby te nie mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym,

- podczas imprez plenerowych, jeśli nie ma możliwości zachowania dystansu 1,5 m pomiędzy osobami biorącymi udział w wydarzeniu (nie dotyczy osób mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym).

"Zwolnione z obowiązku noszenia maseczki ochronnej są m.in. dzieci do 6. roku życia, osoby posiadające schorzenia układu oddechowego, osoby z niepełnosprawnością i posiadające trudności w samodzielnym odkrywaniu lub zakrywaniu ust i nosa, osoby uprawiające sport indywidualny na wolnym powietrzu. Za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczki ochronnej grozi mandat w wysokości do 100 euro" - pisze polski MSZ.

Szczegółowe decyzje dotyczące obostrzeń obowiązujących w poszczególnych wspólnotach autonomicznych pozostają w gestii władz regionalnych.

Autor:mp,kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości