Strajk i apel o rezygnację z połowy lotów. Możliwe duże utrudnienia dla podróżnych

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Ekspert rynku lotniczego o cenach biletów (materiał z 2022 roku)
Ekspert rynku lotniczego o cenach biletów (materiał z 2022 roku)TVN24
wideo 2/6
TVN24Ekspert rynku lotniczego o cenach biletów

Największy związek kontrolerów ruchu lotniczego - SNCTA wezwał na piątek do strajku we Francji kontynentalnej i za granicą. Protesty miałyby odbyć się 16 września. Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego (DGAC) zwróciła się do linii lotniczych o rezygnację z połowy planowanych lotów tego dnia.

Strajk może mieć wpływ na ruch europejski, zakłócając trasę samolotów przelatujących nad Francją. DGAC współpracuje "z zarządcą europejskiej sieci (Eurocontrol) w celu zaoferowania liniom lotniczym środków mających na celu obejście krajowej przestrzeni powietrznej" – poinformowano w komunikacie.

Kontrolerzy domagają się podwyżek płac w związku z rosnącą inflacją i zwiększenia liczby personelu.

Na początku lata przerwy w pracy pracowników lotniska wymusiły już na liniach lotniczych odwołanie setek lotów nad terytorium Francji

Paryskie lotnisko Paryż-Charles de Gaulle jest drugim najbardziej obciążonym portem lotniczym EuropyGetty Images

Strajki na europejskich lotniskach

W ostatnim czasie wiele lotnisk oraz linii lotniczych zmaga się z poważnymi problemami kadrowymi, przez które są zmuszone do odwoływania lotów. Przyczyną problemów w tym sektorze jest fakt, że w trakcie pandemii wraz ze spadkiem liczby lotów ograniczono też zatrudnienie. Na całym świecie zwolniono - według grupy lobbingowej Air Transport Action Group - 2,3 mln osób.

We wrześniu setki pasażerów nie odleciały z lotniska Schiphol w Amsterdamie. Władze portu lotniczego poprosiły niektóre linie lotnicze, aby anulowały część wieczornych lotów. Decyzja podjęto z powodu ogromnych kolejek do kontroli bezpieczeństwa i zbyt małej liczby pracowników ochrony.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości