TVN24 Biznes | Ze świata

Fiskus będzie korzystał ze zdjęć satelitarnych, by wykryć nieuczciwych podatników

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Od 15 lutego można rozliczyć się z fiskusem za pomocą usługi Twój e-PIT
Od 15 lutego można rozliczyć się z fiskusem za pomocą usługi Twój e-PITTVN24
wideo 2/3
TVN24Od 15 lutego można rozliczyć się z fiskusem za pomocą usługi Twój e-PIT

We Francji urząd podatkowy w najbliższych dniach próbnie zacznie korzystać ze zdjęć satelitarnych w dziewięciu departamentach, by namierzyć nieuczciwych podatników - poinformowała francuska stacja BMF TV. Obraz satelitarny ma pomóc m.in. w wykryciu niezgłoszonych fiskusowi basenów czy przybudówek.

Francuska administracja skarbowa ma korzystać m.in. z danych firmy Google - podaje telewizja. Oprogramowanie, korzystając ze zdjęć, ma automatycznie porównywać to, co się na nich znajduje z tym, co zostało zawarte w deklaracji podatkowej. Zdobyte w ten sposób informacje mają być przesyłane do urzędu.

Sprawdzony sposób na nieuczciwych podatników

Mechanizm z użyciem zdjęć satelitarnych sprawdził się już wcześniej w departamencie Alpy Nadmorskie na południowym wschodzie kraju. W kilka tygodni wykryto tam 3 tysiące niezgłoszonych w zeznaniu podatkowym prywatnych basenów.

BMF TV podało, że jednym z atutów nowego rozwiązania są oszczędności. Zdjęcia satelitarne automatyzują proces wykrywania nieuczciwych podatników.

Nie wszystkim zaproponowany pomysł się podoba. Związki zawodowe zrzeszające pracowników urzędów podatkowych zarzucają rozwiązaniu "dehumanizację" ich zawodu - przekazała francuska telewizja.

Podobne rozwiązania z użyciem nowoczesnej technologii, np. dronów, w służbie urzędów podatkowych stosowane są już m.in. w Hiszpanii, Szwajcarii, czy Argentynie. 

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości