Zjawiskowe i mało znane. Najlepsze plaże na Półwyspie Iberyjskim

Ze świata

Ekspert przewiduje top kierunki na wakacje 2018 rokuTVN24 BiS
wideo 2/6

Zima za oknem, ale już teraz można planować wakacyjny wypoczynek. Hiszpania i Portugalia to kraje, które kuszą nie tylko popularnymi zabytkami, ale także przepięknymi plażami. Poniżej przedstawiamy dziesięć najciekawszych propozycji.

Troia Gale

Plaża znajduje się około godziny jazdy samochodem na południe od Lizbony. Najłatwiej dostać się na nią promem z Setubal, z dodatkową szansą na zobaczenie delfinów w trakcie rejsu. Plaża jest cicha i ma wspaniałą lokalizację z widokiem na góry Arrabida. Ceny wynajmu apartamentu w okolicy zaczynają się od 107 euro w czerwcu.

Troia GaleGoogle Maps

Samoqueira

Plaża znajduje się w skalistej zatoczce na południowym wybrzeżu prowincji Alentejo. W czasie odpływu tworzą się na niej małe laguny będące miejscem do zabaw dla dzieci. Ceny noclegów zaczynają się od 12 euro.

Praia da Falesia

Plaża znajduje się w pobliżu miasta Albufeira. Jej nazwa wzięła od czerwonych klifów rozciągających się przez 8-kilometrowy odcinek Praia da Falesia. Plaża przyciąga turystów złocistym piaskiem i zapierającą dech w piersiach panoramą.

Praia da FalesiaGoogle Maps

Culatra

Jedna z kilku wysp na wschodnim wybrzeżu Algarve, zamieszkiwana przez rybaków. Można się do niej dostać promem z Olhao i Faro. W północnej części wyspy znajdują się łodzie rybackie i domy, zupełnie inaczej jest po drugiej stronie, gdzie spotykamy opustoszałe miejsca z pięknymi wydmami.

Figueira da Foz

To największa plaża w Portugalii. Dlatego przed dostaniem się nad brzeg morza trzeba przygotować się na spacer drewnianymi ścieżkami prowadzącymi przez rozległy, piaszczysty teren. Plaża znajduje się około 40 kilometrów na zachód od miasta Coimbra. Figueira da Foz jest także jednym z najstarszych miasteczek w kraju, znajdują się w nim baseny solankowe i muzeum soli. Ceny dwuosobowych pokoi z łazienką zaczynają się od 40 euro w czerwcu.

Figueira da FozGoogle Maps

Playa de Carnota

Ta 7-kilometrowa plaża jest uznawana za najdłuższą w hiszpańskiej Galicji. Położona jest daleko od najbardziej znanych miejsc w regionie, ale kusi wydmami, białym piaskiem i pięknymi widokami na góry. Plaża jest stosunkowo mało popularna, stąd możemy się cieszyć w tym miejscu ciszą i spokojem. By tam się dostać, niezbędne będzie jednak wynajęcie samochodu.

Playa de la Franca

Plaża jest położona blisko ujścia rzeki Cabra. Dodatkową atrakcją są klify z bujną roślinnością. Plażę wyróżnia piękny, złoty piasek. Gdy skończy się odpływ, pieszo można dostać się do sąsiednich zatok El Oso i El Viveru.

Playa de Calblanque

Plaża oddalona pół godziny jazdy samochodem od Cartageny. Jest częścią rezerwatu przyrody, który w 1987 roku został uznany za obszar chroniony ze względu na obfitość fauny i flory. Turyści na miejscu mogą obserwować rzadkie gatunki roślin i zwierząt.

Los Genoveses

Nazwa pochodzi od floty genueńskiej, która dotarła do okolicy w 1147 roku. Plaża ma ponad kilometr długości i jest otoczona pięknymi złocistymi wydmami z lokalną roślinnością, na przykład kolczastymi gruszkami. Wody są czyste i spokojnie, a w okolicy nie widać żadnych barów czy budynków. Do plaży można zazwyczaj dostać się samochodem, z wyjątkiem lipca i sierpnia, kiedy większość plażowiczów idzie albo przyjeżdża autobusem.

Cala Sa Tuna

Znajduje się starej dzielnicy rybackiej na północ od Begur na wybrzeżu Costa Brava. 80-metrowa żwirowa plaża jest jedną z najlepszą tego typu w Hiszpanii, z czystą, spokojną wodą. Co ważne plaża jest także łatwo dostępna dla osób niepełnosprawnych.

Autor: mb//dap / Źródło: The Guardian, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock