Portugalia testuje czterodniowy tydzień pracy

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP
Czterodniowy tydzień pracy. Magdalena Biejat komentuje
Czterodniowy tydzień pracy. Magdalena Biejat komentuje TVN24
wideo 2/5
TVN24Czterodniowy tydzień pracy. Magdalena Biejat komentuje

Rząd Portugalii uruchomił pilotażowy projekt czterodniowego tygodnia pracy. W pierwszej kolejności przetestuje go około 20 tysięcy pracowników.

Jak poinformowała minister pracy, solidarności i zabezpieczenia społecznego Ana Mendes Godinho, do nowego programu przystąpiło w sumie 46 spółek, zarówno publicznych, jak i prywatnych. - Cztery z nich to duże firmy, które zatrudniają ponad 1000 osób - oświadczyła szefowa resortu pracy. Mendes Godinho wyjaśniła, że od marca kierowane przez nią ministerstwo analizowało wspólnie z niektórymi portugalskimi przedsiębiorcami warunki oraz spodziewane konsekwencje wdrożenia czterodniowego tygodnia pracy.

Czytaj także: Czterodniowy tydzień pracy, premie, podwyżki. Oto czego chcą pracownicy

Portugalia może przyjąć także inne rozwiązania

- Tematem rozmów było m.in. to, w jaki sposób poprawić jakość zatrudnienia pracowników przy jednoczesnym zwiększeniu produktywności i konkurencyjności spółek, które zamierzają wprowadzić czterodniowy tydzień pracy - dodała Mendes Godinho. Zaznaczyła, że pilotażowy projekt może być w Portugalii wzbogacony w przyszłości rozwiązaniami, które przyjęły inne europejskie kraje, gdzie wprowadzono już przepisy pozwalające na zatrudnianie osób w systemie czterodniowego tygodnia pracy, takich jak np. Wielka Brytania czy Islandia.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości