W porównaniu z kwietniem o niemal 6 punktów wzrósł w maju indeks cen żywności na świecie - ze 121,3 punktu do 127,1 punktu – takie wnioski płyną z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations - FAO).
Kwietniowy wzrost był dwunastym wzrostem z rzędu. Z kolei majowy wzrost stanowił największy wzrost miesiąc do miesiąca od października 2010 roku. Jest to poziom najwyższy od września 2011 roku.
Autorzy badania podają, że wzrost w maju odzwierciedlał wzrost cen olejów, cukru i zbóż oraz wzrost cen mięsa i nabiału. Jeszcze w maju 2020 roku indeks był na poziomie 91,0 pkt.
Globalny indeks cen żywności
Indeks cen żywności FAO opisuje międzynarodowe ceny najczęściej sprzedawanych artykułów spożywczych. Jak wyjaśniał w marcu Departament Analiz Makroekonomicznych Credit Agricole, indeks "stanowi ważne źródło informacji nt. tendencji cenowych na światowym rynku żywności" oraz "niesie również implikacje dla cen żywności w Polsce, które obecnie w większości przypadków kształtowane są przede wszystkim przez czynniki globalne".
Inflacja w Polsce
Koszyk krajowych warzyw jest o około 13 procent droższy niż przed rokiem. Ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera zwrócił uwagę, że pogoda, szczególnie zimne noce, nie pomagają roślinom nadgonić wiosenne opóźnienia w wegetacji. Nadal mało, jak na tę porę roku, jest truskawek, brakuje polskich czereśni.
Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek w szybkim szacunku, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2021 roku wzrosły o 4,8 procent w stosunku do maja 2020 roku. Ostatni raz inflacja była wyższa w maju 2011 roku, gdy wynosiła 5,0 proc. rdr, a równie wysoka była w listopadzie 2011 roku, gdy wynosiła 4,8 proc. rdr.
Żywność i napoje bezalkoholowe podrożały w maju w ujęciu miesięcznym o 1,7 proc., a w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,6 proc.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock