Podróżni zaczną omijać Wielką Brytanię. Lotniska boją się brexitu

Ze świata

TVN24 BiSBrexit i scenariusze dla Polaków

Niepewność co do przyszłości lotów między Wielką Brytanią a Unią Europejską po brexicie uderza w branżę lotniczą - ostrzegają właściciele pięciu największych lotnisk w Wielkiej Brytanii. Pasażerowie już zaczynają planować loty na najbliższe miesiące i część z nich zamierza ominąć brytyjskie lotniska - wynika z raportu.

Właściciele lotnisk w Manchesterze, Stansted, Heathrow, Gatwick i London City, czyli największych portów lotniczych w Wielkiej Brytanii ostrzegają, że niepewność co do przyszłości lotów po brexicie uderza w ich branże. Podróżni mogą zacząć omijać Wielką Brytanię.

Niepokojący raport

Z raportu zamówionego przez lotniska wynika, że w najgorszym scenariuszu liczba podróżnych na lotniskach brytyjskich zmaleje w 2019 roku o 8 mln. W najbardziej prawdopodobnym scenariuszu ubędzie 2,3 mln pasażerów. Twórcy raportu stwierdzają, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Tak wynika z badania, które pokazało także, że niemal połowa pasażerów jest gotowa zmienić swoje plany dotyczące podróży, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy ich lot się odbędzie. Brytyjskie lotniska chcą zagwarantowania, że połączenia lotnicze z i do Wielkiej Brytanii uzyskają dostęp do jednolitego rynku lotniczego UE.

Negocjacje brexitu

Dlatego przedstawiciele branży domagają się w raporcie, jak najszybszego zakończenia negocjacji i ujawnienia kształtu przyszłych przepisów lotniczych. "Brak takich działań może oznaczać, że setki tysięcy pasażerów samolotów ucierpi. Będzie to bardzo złe dla przemysłu lotniczego i złe dla gospodarki. Ucierpią również stosunki handlowe w Wielkiej Brytanii a także krajowa działalność gospodarcza, w której wykorzystywane są podróże lotnicze" - czytamy w raporcie.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej powinna opuścić Unię Europejską do końca marca 2019 roku. Trzecia runda negocjacji w sprawie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zaplanowana jest na koniec miesiąca.

Autor: msz/ms / Źródło: The Guardian