Ameryka pomoże Ukrainie, w Ferguson znowu niespokojnie. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Ze świata


W czwartek w TVN24 Biznes i Świat powiemy o kolejnych niepokojach w amerykańskim Ferguson. Analizujemy też pomoc USA dla Ukrainy oraz rocznicę obecności Polski w NATO.

Znowu niespokojnie

W amerykańskim mieście Ferguson w stanie Missouri - symbolu rasowych konfliktów w USA - znów niespokojnie. Fotograf agencji Reutera doniósł, że podczas protestu przed siedzibą miejscowej policji padły strzały. Władze miasta potwierdzają, że dwóch policjantów zostało postrzelonych.

W środę do dymisji podał się szef policji w Ferguson po opublikowaniu przez Departament Sprawiedliwości raportu ostro krytykującego funkcjonowanie służb porządkowych w tym mieście, które było widownią gwałtownych protestów czarnej ludności. W TVN24 Biznes i Świat przyglądamy się tym wydarzeniom.

Amerykańska pomoc

Powiemy także o amerykańskiej pomocy dla Ukrainy. Wiceprezydent USA Joe Biden powiedział ukraińskiemu prezydentowi Petro Poroszence, że Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę więcej pomocy, w tym drony oraz opancerzone pojazdy Humvee - poinformowała w środę AP, powołując się na anonimowych przedstawicieli władz. Administracja prezydenta Ukrainy potwierdziła w środę wieczorem, że Stany Zjednoczone dostarczą władzom w Kijowie sprzęt wojskowy.

W komunikacie wydanym po rozmowie administracja Poroszenki oświadczyła, że jest to broń nieśmiercionośna: drony, systemy łączności, radary rozpoznania artyleryjskiego, noktowizory i inny sprzęt o wartości 75 milionów dolarów. Dodatkowo Ukraina otrzyma 230 pojazdów wojskowych.

Polskie zdanie

Powiemy też o tym, że Polska chce kupić od USA rakiety Tomahawk. Jak pisze Reuters, polski minister obrony poinformował, że zapytał w tej sprawie stronę amerykańską.

W TVN24 Biznes i Świat podsumowujemy też 16 lat obecności Polski w NATO. 16 lat temu w Independence w stanie Missouri oficjalnie przyjęto do NATO Polskę, Czechy i Węgry.

Premier Francji w Polsce

Na antenie TVN24 Biznes i Świat także wizyta premier Francji Manulea Vallsa w Polsce. Valls swój rozpoczął w środę dwudniowy roboczy pobyt w Polsce od wizyty w Gdańsku. W Ratuszu Głównego Miasta spotkał się z przedstawicielami tamtejszych władz. Szef francuskiego rządu w Gdańsku złożył kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców i zwiedził Europejskie Centrum Solidarności.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat